Yuvarlak Yüz Şekline Göre Güneş Gözlüğü Seçimi Nasıl Olmalı?

Yuvarlak Yüz Şekline Göre Güneş Gözlüğü Seçimi Nasıl Olmalı?

27.12.2021

Yüz tipine uygun güneş gözlüğü seçimi yapmak, dış görünüş açısından çok önemlidir. Kişiyle ve gözlükle ilgili faktörlere gözlük seçiminde dikkat edilmelidir. Gözlük seçimi konusunda en önemli kural, gözlüğün yüz şekliyle zıtlık oluşturmasıdır. Bu nedenle yuvarlak bir yüze sahip olan kişiler, dörtgen biçimli güneş gözlüğü modellerini tercih etmelidir. Yatay çerçevelere sahip kare ve dikdörtgen şeklindeki modeller, yüzü daha uzun ve daha zayıf gösterir. Yuvarlak yüz hatlarına sahip olanların çok küçük boyutlu güneş gözlüğü modellerinden kaçınması gerekir. Çünkü kadın yuvarlak güneş gözlüğü modelleri, yuvarlak yüzlü kişilerin yüz hatlarının aşırı belirgin olmasına neden olur. Kadın yuvarlak güneş gözlüğü çeşitleri yerine kare veya dikdörtgen şeklindeki güneş gözlükleri tercih edilerek daha hoş bir görünüm elde edilebilir.

Yuvarlak Yüzler İçin Kedi Gözü Gözlük Modelleri

Yüz şekline göre güneş gözlüğü seçerken kedi gözü güneş gözlüğü modelleri de tercih edilebilir. Yukarı doğru eğime sahip gözlük çerçeveleri, her yüz tipi ile uyumludur. Bu stil, gözlüğü takan kişilerin yüzünde daha hoş ve daha konturlu bir görünüm sağlar. Kedi gözü bayan güneş gözlüğü modelleri, gözlük çerçeveleri yuvarlak hatlar yerine köşeli hatlara sahip olduğu sürece yuvarlak yüzlü kişiler için oldukça uygun bir tercihtir. Klasik kedi gözü siluetinden ilham alınarak tasarlanan kedi gözü kadın güneş gözlüğü çeşitleri, yüz hatlarını tamamlamada önemli bir etkiye sahiptir.

Güneş Gözlüğü Modelleri

Kadınlar için Yuvarlak Yüz Şekline Göre Gözlük Seçimi

Kaş çizgileri ile uyumlu kadın güneş gözlüğü modellerinde pek fazla açı yer almaz fakat bu modeller yüze bir denge faktörü ekler ve uzunluk yanılsaması sağlar. Böylelikle yüzünüz olduğundan daha ince görünür. Söz konusu bu gözlükler, gözlük modasında önemli bir yer tutar. Yuvarlak yüzlü kadınlar güneş gözlüğü seçerken yarı şeffaf güneş gözlükleri de tercih edebilir. Yarı şeffaf stile sahip güneş gözlükleri, yüzü kolayca dengeleyebildikleri için birçok kadın tarafından kullanılır. Genellikle yuvarlak veya kare yüze sahip kişilerin yüzünü olduğundan daha yuvarlak göstereceği için aşırı büyük güneş gözlüğü modellerinden uzak durması tavsiye edilir.

Erkek Güneş Gözlüğü

Erkekler İçin Yuvarlak Yüze Göre Gözlük Seçimi

Yuvarlak yüze göre gözlük bakarken kare şeklinde ve gözlerden biraz daha büyük erkek güneş gözlüğü modelleri tercih edilmelidir. Daire şeklinde bir yüze sahip erkeklerin, yuvarlak şekilli gözlük tasarımlarını tercih etmemeleri gerekir. Kare şeklindeki güneş gözlüklerinden hoşlanmayanlar ve farklı modellere göz atmak isteyenler, D çerçeveli erkek güneş gözlüklerine de bakabilir. Yeni moda güneş gözlükleri arasında yer alan D çerçeveli gözlükler, modern ve retro tarzı başarılı bir şekilde birleştirir. Böylelikle yuvarlak yüze sahip erkekler daha şık ve daha iyi bir görünüme sahip olabilir. Temel olarak yuvarlak yüz hatlarını düz çizgilerle dengeleyen modeller tercih edilmelidir. Öte yandan ahşaptan veya şeffaf plastikten yapılan çerçeveli gözlükler de yuvarlak yüz hatlarına sahip kişiler tarafından tercih edilebilir. Böylelikle yuvarlak yüzler, daha zarif ve daha hoş görünür. Wayfarer ve Clubmaster tarzındaki gözlükler de yuvarlak bir yüze sahip kişiler için oldukça klasik bir tercih olarak öne çıkar. Hem günlük hayatta hem de resmi ortamlarda kullanılabilen bu gözlükler, retro bir tarza sahiptir. Wayfarer ve Clubmaster stiline sahip güneş gözlükleri, uzun şakaklara ve düz kaş çizgilerine sahip olan erkekler için daha uygun bir güneş gözlüğü seçimidir.

Güneş gözlüğü trendlerini takip etmek ve uygun fiyatlı güneş gözlüğü modellerine bakmak için hemen siz de Eyeconnection'ı ziyaret edin!