Yazın Güneş Gözlüğü Kullanmak İçin Geçerli Sebepler

Yazın Güneş Gözlüğü Kullanmak İçin Geçerli Sebepler

22.07.2022

Vücudumuzun D vitamini üretimine katkı sağlayan ve dolayısıyla sağlığımız için oldukça faydalı olan güneş ışınları, bir taraftan da risk oluşturur. Uzun süreler güneşin altında kalmanın ilk etkileri cilt üzerinde görülse de, dikkate alınması gereken bir tehlike daha var: Güneş ışınlarının gözlere etkisi… Uzun vadede güneşin yaydığı ultraviyole ışınları göz sağlığı için bir tehdit. Bu tehditten korunmak için ise ilk akla gelen önlem güneş gözlüğü kullanmak. Biz de bu yazımızda yazın güneş gözlüğü kullanmak için geçerli sebeplere yoğunlaştık..

Güneş Işınlarına Karşı Güneş Gözlüğü

Güneşin yaydığı zararlı ışınlar göz sağlığını olumsuz yönde etkiler. Bu etkiler kendini çeşitli rahatsızlıklar ya da göz kenarındaki kırışıklıklar olarak gösterebilir. Korumasız bir şekilde uzun süre güneşe, yani yoğun UV ışınlarına maruz kalan gözlerde fotokeratit oluşabilir. Fotokeratiti, korneadaki güneş yanığı olarak düşünebilirsiniz. UV ışınları, korneanın dış katmanında hücrelerin ölümüne sebep olarak gözlerde ağrıya sebep olabilir.  Bunun dışında zararlı güneş ışınları ile ilişkili olan diğer rahatsızlıklarından bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Katarakt

Katarakt vakalarının yaklaşık %20’sinin UV ışınları kaynaklı olduğu düşünülür. Katarakt, şeffaf lensin bulanıklaşmasına ve bu nedenle bulanık görmeye neden olan bir göz rahatsızlığı olarak tanımlanır ve eğer tedavi edilmezse körlüğe neden olabilir. Dolayısıyla güneşin kendini saklamadığı yaz aylarında ultraviyole gözlük kullanmak için geçerli sebeplerden biri katarakt riskini azaltmaktır diyebiliriz.

Pterjium

Gözlerde kızarıklığa, tahrişe ve iltihaplara neden olabilen pterjium da UV’ye maruz kalma ile ilişkili rahatsızlıklardan biridir. Zararlı ışınların pterjium’u artırırdığı düşünülür. Bu riski azaltmanın pratik yolu ise yine dışarıda zaman geçirirken UV korumalı gözlük kullanmaktır.

Kanser

Kronik olarak ve uzun süre UV ışınlarına maruz kalma, bazı göz kanseri türlerini tetikleyebilir. Bu türlere göz çevresindeki deride görülen kanserler ya da göz kapağındaki cilt kanserleri örnek olarak verilebilir. UV korumalı güneş gözlüğü modelleri ile bu riski de azaltmak sizin elinizde.

Ultraviyole Gözlük Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Güneşin göz sağlığını olumsuz şekilde etkilemesine karşı alınabilecek en basit önlem güneş gözlüğü kullanmaktır. Bu nedenle UV korumalı gözlük modellerini tercih etmelisiniz. Ayrıca bir aksesuar olarak da düşünülen güneş gözlükleri arasından stilinize en uygun modeli tercih ederek hem riskleri azaltabilir hem de şıklığınızı artırabilirsiniz.

Kadın ya da erkek güneş gözlüğü çeşitleri arasında her yüz şekline uygun modelleri bulabilirsiniz. Yuvarlak yüz hatlarına sahipseniz, köşeli ya da dikdörtgen formdaki gözlüklerle şık bir görünüm elde edebilirsiniz. Eğer köşeli yüz hatlarınız varsa, yuvarlak gözlük modelleri ile dengeli bir görünüm oluşturabilirsiniz. Oval yüz şekline sahip olanlar ise gözlük seçimi açısından en şanslı grupta yer alıyor. Eğer oval yüz şekliniz varsa, her gözlük şeklinin yüzünüze yakışacağından emin olabilirsiniz.  

Güneş gözlükleri renk seçenekleri ile her zevke hitap ediyor. Düz siyah renk UV400 güneş gözlüğü tasarımları, klasik tarzından taviz vermeyenlerin dikkatini çekiyor. Mavi, yeşil, sarı gibi renkli güneş gözlük modelleri ise farklı stiline vurgu yapmak isteyenlerin ilk tercihleri arasında yer alıyor. Öte yandan, vintage gözlük ve nostaljik gözlük modelleri, kombinlerinizin havasını değiştiriyor. Dilerseniz polarize gözlük modellerini inceleyebilir, kemik ya da metal çerçeveli tasarımlar arasından stilinize en uygun olanı seçebilirsiniz.

En iyi güneş gözlüğü markaları Eye Connection'da sizi bekliyor!