Vintage Güneş Gözlüğü ile Geçmişten Esintiler Yakalayın!

Vintage Güneş Gözlüğü ile Geçmişten Esintiler Yakalayın!

28.03.2022

Geçmişe damga vuran koleksiyonlar ve modeller etkisini sadece ilk üretildikleri yıllarda göstermekle kalmaz bugün de stilinin bir parçası olur. Güneş gözlüğü modası denildiği zaman akla gelen güncel modeller sadece stili sınırlar. Oysaki işin içine klasikler, vintage ve retro katıldığında eski ve yeninin bir araya gelmesi ile harikalar yaratılabilir.

Güneş gözlüğü seçimi yaparken birbirinin içine geçen vintage ve retro farkını daha iyi anlamak doğru seçim yapmanı kolaylaştırır. Kaliteli güneş gözlüğü aksesuar olmasının yanı sıra güneşin zararlı etkilerinden gözü koruduğu için özel ve çizilmemiş camlara sahip olmalıdır. Bu noktada en iyi güneş gözlüğü üretimi için vintage kavramının değişmesi gerekir. Peki, bu ne demek?

Retro ve Vintage Güneş Gözlüğü Ne Demek?

Retro “geriye doğru” anlamına gelir ve yakın geçmişe ait olanları anlatmak için kullanılır. Retro güneş gözlüğü gibi dönemsel parçalar yakın geçmişte moda olan ve yeniden popülerleşmiş ürünleri ifade eder. Diğer bir deyişle kendi döneminde popüler olmuş, sonra yeniden aynısı ya da benzeri moda olmuştur.

Vintage denildiği zaman ise uzak geçmişte popüler olan özel tasarımlar ve koleksiyonlar kastedilir. Genellikle vintage ürünler üretildikleri yıldan kalmadır ve bu nedenle ikinci el olma ihtimali vardır. Söz konusu güneş gözlüklerinin kalitesi ve hijyeni olduğunda ise vintage ürünler geçmişten günümüze geldiği şekilde kullanılmaz. Dönemin en moda parçası yeniden en kaliteli malzemeler ile üretilerek stiline ilham olması için satışa sunulur. Şu an bilinen şekline en yakın güneş gözlükleri yaklaşık 1930 yılından itibaren üretildiği için vintage modeller fazla eskiye gitmez ve retro ile iç içedir.

Vintage Güneş Gözlüğü Modelleri

80 ve 90’ların Eski Moda Güneş Gözlüğü ile Stilini Yenile

Kadın ve erkek güneş gözlüğü modelleri arasından stiline uygun bir retro ya da vintage parça seçerken koleksiyonların iç içe geçtiğini fark edersin. Özellikle aksesuarların sık sık tekrar moda olması nedeniyle aralarından rahatlıkla yüze göre gözlük seçimi yapabilirsin. Erkek ve kadın güneş gözlüğü stillerinin dönemini bilmek ise işine yarayabilir.

80’li yılların modasının vazgeçilmezi çerçevesiz camlı gözlükler, neon sarı ve mavi gibi tonlar, parlak metal ince çerçeveler nostalji akımlarını sevenler için özellikle geometrik ve damla modelinde kendini gösterir. Yine 80’li yıllardan gelen kenarları sivri kedi gözlükler elegan bir stil arayanların popüler aksesuarıdır. Kırmızı, mavi ya da pembe gibi canlı renklerin yanı sıra siyah kemik gözlük modelleri de kedi gözü çekiciliğini arıyorsan idealdir.

90’ların kalın plastik çerçeveler ve renklerin daha koyu tonlarının kullanılması bu dönemin çarpıcı özelliğidir. Önceki dönemin renkli etkisi aynalı güneş gözlükleriyle sürdürülür. 90’ların sonlarına doğru popüler olan yelpaze kelebek güneş gözlüğü ise kedi gözlüklerinin tam aksi görüntüsü ile bir yeniliktir. 90’ların spor ağırlıklı ruhu güncel moda anlayışıyla yenilenerek birbirinden şık seçenekler sunar.

Güneş Gözlüğü Modelleri

Vintage Modasının Parlayan Yıldızı 90’lar Sonrası Güneş Gözlüğü Modelleri

2000’lerin başında önceki dönemlerin popüler olan renkli güneş gözlüğü anlayışı yerini çoğunlukla siyah, kahverengi gibi klasik tonlara bırakırken canlılık severler için renklerin pastel tonları üretilir. Geniş ve kalın çerçeveler maskülen ve feminen görünen klasik tonlar ile gözlük modasının sakinleştiği bir dönemdir. Klasikleşen bu görünümler hala herkesin en az bir tane bulundurduğu kurtarıcı parçalardandır.

2000’li yılların en dikkat çekici modelleri dar oval, yuvarlak ve kare güneş gözlüğü tasarımlarıdır. Boyutlar küçüldükçe renkler canlanmaya ve dikkat çekmeye başlar. Erkek ve bayan gözlük modelleri arasında son yıllarda özellikle nostaljiye ve geçmişi anımsatan retro-vintage parçalar en çok arananlar grubundadır.

Sen de tarzını vurgulayabilecek vintage bir aksesuar peşindeysen, aradığın indirimli güneş gözlüğü modellerini Eye Connection’da bulabilirsin.