Uzun Yüz Şekline Göre Güneş Gözlüğü Seçimi Nasıl Olmalı?

Uzun Yüz Şekline Göre Güneş Gözlüğü Seçimi Nasıl Olmalı?

29.07.2022

En iyi güneş gözlüğü markaları arasından seçim yaparken bazı ayrıntılara odaklanmak gerekir. Sen de uzun yüz hatlarına hangi gözlük yakışır merak ediyorsan yazının devamında derlediğimiz ipuçlarına göz atmaya başlayabilirsin.

Uzun Yüz Şeklinin Genel Özellikleri Nelerdir?

Dikdörtgen veya oval yüz hatlarına sahip kişiler, genel olarak uzun yüz özellikleri ile karakterize edilir. Bu şekle sahip kadın ve erkeklerin yüz uzunluğu, genişliğinin yaklaşık iki katı olabilir. Dikdörtgen ve uzun yüz hatlarında genellikle çıkık ve dar elmacık kemikleri de görünüme eşlik eder. Oval yüzlerin aksine dikdörtgen yüzler biraz daha uzun ve daha az geniştir. Oval yüzlerde ise daha dar bir çene ve uzun yüz kombinasyonu bulunur. Bu doğrultuda uzun yüz tipine göre güneş gözlüğü seçmeden önce hangi şekle sahip olduğunu belirlemek gerekir. Bunun için öncelikle aynanın karşısına geçerek yüz şeklini takip eden bir şekil çizebilirsin. Ortaya çıkan şeklin özelliklerine göre keskin kısımları yumuşatmak ve uzun yüzünde denge oluşturmak için en iyi güneş gözlüğü modelleri arasından seçim yapabilirsin. Bu noktada yüz hatlarında öne çıkan burun, göz, ağız ve kemik yapısı gibi özellikleri göz önünde bulundurmak da önemlidir. Örneğin uzun bir yüzde daha küçük veya büyük bir burun şekli de belirleyici olacaktır. Bu doğrultuda  kadın ve erkek için burun şekline göre gözlük seçimi yaparak en iyi görünümü yakalayabilirsin.

Polarize Güneş Gözlüğü

Uzun Yüz Şekline Sahip Kadınlar İçin En İyi Güneş Gözlükleri

Uzun ve dar bir yüz yapısına sahip kadınların en iyi görünümü elde etmeleri için uzunluğu dengeleyen çerçeveye sahip güneş gözlüklerini tercih etmeleri gerekir. Bu doğrultuda uzun yüz hatlarında genişliği artıran cat-eye formuna sahip kadın güneş gözlüğü modelleri son derece doğru bir seçim olacaktır. Yuvarlaktan dikdörtgene ve hafif kareye kadar uzun yüze sahip kadınların tercih edebilecekleri çok sayıda cat-eye stili vardır. Yüze genişlik katmak için büyük boy kare veya oval çerçeveli gözlük modelleri de doğru bir seçim olabilir. Kaş çizgisinde çerçeve olan plaj gözlüğü seçenekleri de yüzün uzunluğunu görsel olarak kısaltarak odağı yukarı çekebilir. Yuvarlak çerçeveli gözlük kullanmak isteyen uzun yüze sahip olan kadınların da oversize boyutları tercih etmeleri önemlidir.

Yuvarlak Güneş Gözlüğü

Uzun Yüz Şekli İçin Doğru Erkek Güneş Gözlüğü Modelleri

Dar, kemikli ve uzun yüz hatlarına sahip erkekler genel anlamda pek çok farklı çerçeveyi kullanma ayrıcalığına sahiptir. Ancak tıpkı kadınlarda olduğu gibi uzun yüz şekli için erkek güneş gözlüğü seçerken de genişliği artıran ve yüze denge katan modellerin tercih edilmesi gerekir. Bu anlamda kare güneş gözlükleri, elmacık kemiklerini ortaya çıkaran ve yüzün uzunluğunu kıran açılar ekleyebilir. Köprü ayrıntılarına ve dışa doğru genişleyen çerçevelere sahip dikdörtgen güneş gözlükleri de uzun yüzlere uygun diğer bir seçenek arasında yer alır. Şekli ne olursa olsun daha büyük çerçeveli tüm güneş gözlükleri, uzun bir yüze denge katabilir.

Yüz şekillerini anlamak, senin için en doğru ve kaliteli güneş gözlüğü modellerini seçmenin ilk ve en önemli adımıdır. Bu doğrultuda Eye Connection, farklı yüz şekline ve beklentilere sahip herkese uygun onlarca farklı model sunar. Yüz hatlarını dengeleyen ve şık görünen orijinal güneş gözlüğü modelleri Eye Connection’da seni bekliyor!