Uv400 Güneş Gözlüğü Ne Demek?

Uv400 Güneş Gözlüğü Ne Demek?

06.05.2022

Favori güneş gözlüğü stilinin tasarım özelliklerinin yanı sıra UV korumalı güneş gözlüğü modelleri, harika görünmeni sağlayan bir moda aksesuarından çok daha fazlasını yapar. Yeni sezon için alacağın gözlüğün renk tonunu seçmeye odaklandığın kadar UV400 korumalı güneş gözlüğü modellerini de incelemeye ne dersin?

UV (ultraviyole) ışınlarının cildine verebileceği zararın farkında olabilirsin, ancak insanların çok az bir kısmı gözlerin maruz kaldığı risklerin farkındadır. Aslında, gözlerin UV'ye cildinden on kat daha duyarlıdır. Zararlı ultraviyole ışınlarından yaklaşık yüzde yüz koruma anlamına gelen UV400 güneş gözlüğü, değerli gözlerini ömür boyu koruyabilir. Kaliteli güneş gözlüğü seçerken ultraviyole ışınlarına karşı UV400 korumanın yanı sıra polarize lens, mavi ışık koruması gibi ek özelliklere de dikkat edebilirsin.

UV Işığı Nedir?

Ultraviyole veya UV ışığı, güneşten gelen elektromanyetik radyasyondur. Onu göremezsin ancak dünya atmosferine nüfuz ederek UVA ve UVB dalgaları şeklinde cildine ve gözlerine ulaşır. Bu zararlı ışınlar her mevsimde gözlerinde hasar oluşturabilir. Güneş bulutların arkasına gizlenmiş olsa bile UV ışığı geldiği için güneş gözlüklerini bulutlu günlerde de takman gerekir.

Çocuklar genellikle yetişkinlerden daha sık dışarıda olduklarından, gözleri UV hasarı açısından yüksek riskli olarak kabul edilir. Eğlenceli, küçültülmüş, dayanıklı çerçevelere sahip çocuk güneş gözlüğü modelleri, çocukların göz sağlığı için gerekli bir yatırımdır. Çünkü güneşe maruz kalmanın büyük bir kısmı yirmi yaşından önce gerçekleşir ancak körlüğe kadar varabilen göz hasarları genellikle kırklı yaşlarda veya daha sonrasında ortaya çıkar.

Üst seviyedeki UV koruma güneş gözlüğü seçiminde temel önemdedir. Tam koruma sağlayan UV400 etiketli güneş gözlüklerine yatırım yaparak UV ışığının neredeyse tamamını engelleyebilirsin. UV400 derecelendirmesi, UVA ve UVB ışınları dahil olmak üzere 400 nanometreye kadar dalga boylarına sahip tüm ışınların bloke edilmesini sağlar.

UV Koruma Güneş Gözlüğü

En İyi UV Korumalı Güneş Gözlüğü

Kendin için güneş gözlüğü seçerken gözlerine en iyi korumayı sağlayan bir modeli tercih edebilirsin. Güvenli bir UV koruması seviyesini garanti eden "CE" işaretine veya İngiliz Standardı BS EN ISO 12312-1:2013'e sahip olanları arayabilirsin. Derecelendirme ne kadar yüksek olursa, koruma o kadar iyidir.

Bir adım daha ileri giderek UV ışınlarının %99-100'ünü engellemek için UV400'lü erkek veya kadın güneş gözlüğü modellerini arayabilirsin. UV400, 400 nanometre dalga boyuna kadar spektrumun en üst ucundaki UV ışınlarını ifade eder. Bu koruma düzeyine sahip güneş gözlükleri, CE ve İngiliz Standardı modellerinden daha geniş bir spektrumu bloke ederek, gözlerin için kesin koruma sağlar. Dünya atmosferine nüfuz eden ve UVA ve UVB ışınları cildine ve gözlerine ulaşan güneşten gelen görünür ışığın yüzde yetmiş beş ile doksanını perdeler. UV400 güneş gözlükleri de diğerleri gibi harika görünmeni ve hissetmeni sağlayan çok çeşitli stillerde bulunur. Bu yüksek düzeyde güneş koruması önemlidir, çünkü uygun güneş gözlüğü takmadığında güneşin biriken zararlı etkisi nedeniyle, makula dejenerasyonu, katarakt ve fotokeratit gibi göz rahatsızlıkları geliştirme riskin zamanla daha hızlı artabilir.

Korumalı Güneş Gözlüğü

Tam Koruma Sağlayan Güneş Gözlüğü

Suda veya karda çok fazla zaman harcadığında da yani yüksek oranda yansıtıcı ortamlar da maruziyet riskini artırır. Güneşe yıllarca maruz kalmadan da ortaya çıkan bir göz rahatsızlığı, kornea üzerinde aşırı UV ışığına maruz kalmaktan kaynaklanan fotokeratittir. Etkileri arasında acı, kızarıklık, bulanıklık, yırtılma ve sürekli gözlerine kum kaçmış hissi bulunur. Ayrıca baş ağrısı, görüş alanında haleler ve seğiren göz kapaklarına da neden olabilir.

Karda ve suda zaman geçiren herkes risk altında olsa da yürüyüşçüler ve dağcılar, incelen atmosferin daha yüksek UV maruziyeti oluşturduğu irtifalarda bulundukları için fotokeratite daha yatkındır. Ancak, yüzünü saran ya da büyük boy UV korumalı güneş gözlüğü kullanarak outdoor etkinliklerinde de gözlerini koruyabilirsin. Ayrıca, uzun yolculuklarda araba camları da ışığı yansıtıcı işlev görür. Yola çıkarken UV400’lü kadın veya erkek güneş gözlüğü, ekipmanın önemli bir parçası haline gelir.

Eye Connection, şık çerçeve stilleri ile birlikte UV400 koruma derecesi sunar. UV400 koruması lensin içine yerleştirildiği için zamanla zayıflamaz veya kaybolmaz. Aklındaki macera ne olursa olsun, UV400 güneş gözlüğünün sağladığı üstün korumayı Eye Connection’da bulabilirsin.