Uv400 Güneş Gözlüğü Ne Demek?
06.05.2022

Uv400 Güneş Gözlüğü Ne Demek?

Favori güneş gözlüğü stilinin tasarım özelliklerinin yanı sıra UV korumalı güneş gözlüğü modelleri, harika görünmeni sağlayan bir moda aksesuarından çok daha fazlasını yapar. Yeni sezon için alacağın gözlüğün renk tonunu seçmeye odaklandığın kadar UV400 korumalı güneş gözlüğü modellerini de incelemeye ne dersin?

UV (ultraviyole) ışınlarının cildine verebileceği zararın farkında olabilirsin, ancak insanların çok az bir kısmı gözlerin maruz kaldığı risklerin farkındadır. Aslında, gözlerin UV'ye cildinden on kat daha duyarlıdır. Zararlı ultraviyole ışınlarından yaklaşık yüzde yüz koruma anlamına gelen UV400 güneş gözlüğü, değerli gözlerini ömür boyu koruyabilir. Kaliteli güneş gözlüğü seçerken ultraviyole ışınlarına karşı UV400 korumanın yanı sıra polarize lens, mavi ışık koruması gibi ek özelliklere de dikkat edebilirsin.

UV Işığı Nedir?

Ultraviyole veya UV ışığı, güneşten gelen elektromanyetik radyasyondur. Onu göremezsin ancak dünya atmosferine nüfuz ederek UVA ve UVB dalgaları şeklinde cildine ve gözlerine ulaşır. Bu zararlı ışınlar her mevsimde gözlerinde hasar oluşturabilir. Güneş bulutların arkasına gizlenmiş olsa bile UV ışığı geldiği için güneş gözlüklerini bulutlu günlerde de takman gerekir.

Çocuklar genellikle yetişkinlerden daha sık dışarıda olduklarından, gözleri UV hasarı açısından yüksek riskli olarak kabul edilir. Eğlenceli, küçültülmüş, dayanıklı çerçevelere sahip çocuk güneş gözlüğü modelleri, çocukların göz sağlığı için gerekli bir yatırımdır. Çünkü güneşe maruz kalmanın büyük bir kısmı yirmi yaşından önce gerçekleşir ancak körlüğe kadar varabilen göz hasarları genellikle kırklı yaşlarda veya daha sonrasında ortaya çıkar.

Üst seviyedeki UV koruma güneş gözlüğü seçiminde temel önemdedir. Tam koruma sağlayan UV400 etiketli güneş gözlüklerine yatırım yaparak UV ışığının neredeyse tamamını engelleyebilirsin. UV400 derecelendirmesi, UVA ve UVB ışınları dahil olmak üzere 400 nanometreye kadar dalga boylarına sahip tüm ışınların bloke edilmesini sağlar.

UV Koruma Güneş Gözlüğü

En İyi UV Korumalı Güneş Gözlüğü

Kendin için güneş gözlüğü seçerken gözlerine en iyi korumayı sağlayan bir modeli tercih edebilirsin. Güvenli bir UV koruması seviyesini garanti eden "CE" işaretine veya İngiliz Standardı BS EN ISO 12312-1:2013'e sahip olanları arayabilirsin. Derecelendirme ne kadar yüksek olursa, koruma o kadar iyidir.

Bir adım daha ileri giderek UV ışınlarının %99-100'ünü engellemek için UV400'lü erkek veya kadın güneş gözlüğü modellerini arayabilirsin. UV400, 400 nanometre dalga boyuna kadar spektrumun en üst ucundaki UV ışınlarını ifade eder. Bu koruma düzeyine sahip güneş gözlükleri, CE ve İngiliz Standardı modellerinden daha geniş bir spektrumu bloke ederek, gözlerin için kesin koruma sağlar. Dünya atmosferine nüfuz eden ve UVA ve UVB ışınları cildine ve gözlerine ulaşan güneşten gelen görünür ışığın yüzde yetmiş beş ile doksanını perdeler. UV400 güneş gözlükleri de diğerleri gibi harika görünmeni ve hissetmeni sağlayan çok çeşitli stillerde bulunur. Bu yüksek düzeyde güneş koruması önemlidir, çünkü uygun güneş gözlüğü takmadığında güneşin biriken zararlı etkisi nedeniyle, makula dejenerasyonu, katarakt ve fotokeratit gibi göz rahatsızlıkları geliştirme riskin zamanla daha hızlı artabilir.

Korumalı Güneş Gözlüğü

Tam Koruma Sağlayan Güneş Gözlüğü

Suda veya karda çok fazla zaman harcadığında da yani yüksek oranda yansıtıcı ortamlar da maruziyet riskini artırır. Güneşe yıllarca maruz kalmadan da ortaya çıkan bir göz rahatsızlığı, kornea üzerinde aşırı UV ışığına maruz kalmaktan kaynaklanan fotokeratittir. Etkileri arasında acı, kızarıklık, bulanıklık, yırtılma ve sürekli gözlerine kum kaçmış hissi bulunur. Ayrıca baş ağrısı, görüş alanında haleler ve seğiren göz kapaklarına da neden olabilir.

Karda ve suda zaman geçiren herkes risk altında olsa da yürüyüşçüler ve dağcılar, incelen atmosferin daha yüksek UV maruziyeti oluşturduğu irtifalarda bulundukları için fotokeratite daha yatkındır. Ancak, yüzünü saran ya da büyük boy UV korumalı güneş gözlüğü kullanarak outdoor etkinliklerinde de gözlerini koruyabilirsin. Ayrıca, uzun yolculuklarda araba camları da ışığı yansıtıcı işlev görür. Yola çıkarken UV400’lü kadın veya erkek güneş gözlüğü, ekipmanın önemli bir parçası haline gelir.

Eye Connection, şık çerçeve stilleri ile birlikte UV400 koruma derecesi sunar. UV400 koruması lensin içine yerleştirildiği için zamanla zayıflamaz veya kaybolmaz. Aklındaki macera ne olursa olsun, UV400 güneş gözlüğünün sağladığı üstün korumayı Eye Connection’da bulabilirsin.

Blog Son Eklenenler
Gözlük Ölçüsü Nedir ve Gözlük Ölçüsü Nasıl Alınır?
Yüzünüz için doğru boyutta gözlük seçimi yapmak, hem uyum hem de stil için önemlidir. Doğru ölçülerde seçilen bir güneş gözlüğünü uzun yıllar keyifle ve konforla kullanabilirsiniz.
Devamını Oku
23.01.2023
Elmas Yüz Şekline Göre Güneş Gözlüğü Seçimi Nasıl Olmalı?
Elmas şeklinde bir yüz şekline sahipsen ve yüzüme hangi gözlük yakışır diye merak ediyorsan doğru adrestesin. Elmas yüz şekli genellikle pek sık rastlanmayan son derece özel yüz hatlarından oluşur. Dar bir alın, geniş elmacık kemikleri ve sivri bir çene ile öne çıkan bu tip yüz şekline göre gözlük seçmek de zorlu bir macera gibi düşünülebilir.
Devamını Oku
23.08.2022
Göz Sağlığını Korumak İçin Güneş Gözlüklerinin Önemi Nelerdir?
Gözlük kullanımı, gözü çevresel etkenlere karşı korumak için önemlidir. Koruyucu gözlük, gözlerinizi dış etkenlere karşı koruma altına alır. Şeffaf koruyucu gözlükler birçok farklı stile uyum sağlayabilen seçeneklerden oluşur. Özellikle hassas gözlere ve alerjik bir bünyeye sahip olanların sıklıkla tercih ettiği seçenekler arasında yer alır.
Devamını Oku
19.08.2022
Renkli Güneş Gözlükleri İle Yapılacak 5 Farklı Kombin Önerisi
Renkli güneş gözlükleri, stilinizi geliştirmeye yardım ederek kombinlerinizin daha şık görünmesini sağlayabilir. Mümkün olan en iyi görünümü elde etmeniz için gözlüklerinizi kıyafet ve aksesuarlarınızla uyumlu olacak şekilde eşleştirmeniz gerekir.
Devamını Oku
15.08.2022
Çocuklar için Gözlük Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
Çocukların yaşadığı göz problemleri için gözlük kullanımı, zorlayıcı bir süreç olabilir. Çocuğun gözlüğe alışması, kabul etmesi ve rahat kullanmaya başlaması zaman alabilir. Bebek ve çocuklar için tercih edilen gözlük modelleri, işlevsel özellikleri sayesinde bu zorlu süreci kolaylaştırmalıdır.
Devamını Oku
12.08.2022
Burun Ameliyatı Sonrası Güneş Gözlüğü Kullanımı Nasıl Olmalı?
Burun ameliyatı geçirdiyseniz, işlemden sonra ne zaman ve nasıl gözlük takabileceğinizi belirlemek biraz zor olabilir. Burun ameliyatı sonrası gözlük kullanımı için geçerli olan en önemli kural cerrahınızı dinlemek ve tavsiyelerine uymaktır.
Devamını Oku
10.08.2022
Yaza Enerji Katacak En İyi Renkli Güneş Gözlüğü Modelleri
Yaz aylarının vazgeçilmez aksesuarlarından biri olan renkli güneş gözlükleri stilini tamamlar ve gözlerini güneş ışınlarına karşı iyi bir şekilde korur.
Devamını Oku
08.08.2022
Güneş Gözlüğünü Kaliteli Yapan Özellikler Hangileridir?
Güneşli yaz günlerinin vazgeçilmez kombin parçası, güneş gözlüğü modelleridir. Güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma sağlayan bu güneş gözlükleri, kaliteli bir yapıya sahip olmalıdır. Bahar ve yaz aylarında sık tercih edilen güneş gözlüklerinin göz sağlığını koruyabilmesi için belli özellikleri taşıması gerekir.
Devamını Oku
05.08.2022
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.