UV Korumalı Güneş Gözlüğü Nasıl Anlaşılır?

UV Korumalı Güneş Gözlüğü Nasıl Anlaşılır?

04.01.2022

Güneşten gelen UV ışınlarına maruz kalmak gözlerine uzun vadede zarar verebilir. UV radyasyonunu %100 engelleyen güneş gözlükleri, göz sağlığını belli risklere karşı mümkün olan en iyi korumayı sağlar. Hava bulutlu olsa bile gündüz saatlerinde dışarıda iken güneş gözlüklerini takabilirsin. Bulut örtüsü güneş ışığının bir kısmını engellese de, zararlı UV ışınlarının Dünya yüzeyine ulaşmasını engelleyemez. Bu nedenle, Güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından koruma sağlaması güneş gözlüğü satın alırken dikkat etmen gerekenlerin en başında gelir. İdeal bir güneş gözlüğü, %75 ila %90 görünür ışığı engellemeli ve ultraviyole radyasyonun %99'unu engellemek için UVA ve UVB koruması sunmalıdır. Peki güneş gözlüklerinin UV korumasına sahip olup olmadığını nasıl anlayabilirsin? İşte dikkat etmen gereken önemli detaylar:

Çoğu güneş gözlüğü, ne kadar UV koruması sağladıklarını göstermek için etiketlenmiştir. UVA ve UVB ışınlarına karşı %100 koruma sağlayan etiketlere dikkat edebilirsin.

Daha büyük lenslere veya çerçevelere sahip olan güneş gözlükleri, her açıdan gözülerine ulaşan UV ışınlarına karşı daha iyi koruma sağlar.

Yansıyan ışıktan kaynaklanan parlamayı azaltan özel filtrelere sahip polarize camlar, güneş gözlüğünün UV koruyucu cam özelliğine sahip olduğunu göstermez.

Kadın Güneş Gözlüğü

Güneş gözlüğü satın alırken %100 UV koruması sunduğundan emin olmak için mutlaka etiket ve ürün ile ilgili özelliklere dikkat etmelisin. Ayrıca kullanmakta olduğun ya da yeni aldığın gözlükte olan çizikler de UV ışınlarına karşı tam koruma sağlamayacağı için mutlaka camını değiştirmelisin.

UV Korumalı Güneş Gözlüğü Nasıl Test Edilir?

Günlük hayatta sık sık kullandığın güneş gözlükleri, güneşin zararlı ışınlarını engelleyerek UV radyasyonuna karşı gözlerini korumalıdır. Bu neden hem kullandığın hem de yeni satın alacağın güneş gözlüklerinin UV korumalı olup olmadığını test etmek oldukça önemlidir. Bir göz doktoru, fotometre adı verilen bir aletle güneş gözlüklerini birkaç saniye içinde test edebilir ve gözlerini korumada tam olarak ne kadar etkili olduğunu söyleyebilir. Bunun yanı sıra UV el fenerine erişimin varsa, evde basit bir şekilde de güneş gözlüklerini test edebilirsin. Peki UV fenerini etkili bir şekilde nasıl kullanabilirsin?

Yapılması Gereken: Öncelikle, eskimemiş bir kağıt paranın üzerine UV fenerini yansıt. UV radyasyonuna maruz kalan kağıt paranın üzerinde parlayan lifler ortaya çıkar.

Bakman Gereken: UV ışık fenerinden gelen ışın, güneş gözlüğünün merceğinden geçtikten sonra bile liflerin parlamasına neden oluyorsa, güneş gözlüklerinin yeterli UV radyasyon koruması sağlamadığını anlayabilirsin.

Güneş Gözlüğü Modelleri

Koyu Renk Güneş Gözlükleri UV Işınlarına Karşı Daha İyi Koruma Sağlar mı?

Güneş gözlüklerinin rengi ve koyuluğu ile sağladıkları UV koruması miktarı arasında herhangi bir ilişki yoktur. Mercek tonu rengi, yalnızca ne kadar ve ne tür ışığın engellendiğini gösterir. Örneğin, daha açık özel kehribar tonları kontrastı artırırken; daha koyu kehribar ve gri tonlar parlaklığı önler. Hatta daha koyu güneş gözlüğü lensleri gözbebeklerinin genişlemesine neden olur. En az güneş gözlüğü takmadığında maruz kaldığın kadar fazla ışığa maruz kalabilirsin. Bu nedenle, daha koyu veya daha yoğun renkli camlara sahip güneş gözlüğü takmayı tercih ediyorsan, UV400 koruması da sağladığı konusunda mutlaka emin ol.

Eğer sen de UV korumalı güneş gözlüğü satın almaya karar verdiysen her yüz tipine ve her zevke uygun birbirinden farklı güneş gözlüğü modeli sunan Eye Connetion’ı hemen şimdi ziyaret edebilirsin. İhtiyacın olan güneş gözlüğüne Eye Connection sayesinde kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabilirsin.