UV Korumalı Güneş Gözlüğü Kullanımının Önemi
09.02.2022

UV Korumalı Güneş Gözlüğü Kullanımının Önemi

Zararlı ultraviyole (UV) ışınlarının sadece güneşli havalarda değil normal zamanlarda da gözlerine ve çevresindeki cilde zarar verme potansiyeline sahip olduğunu biliyor muydun? Bulutların seni aldatmasına izin verme. UV ışınları en bulutlu günlerde bile kumdan, sudan, kardan ve binalardan yansıyabilir. UV kaplı gözlükler ve UV koruyucu güneş gözlükleri, gözleri açık havada korumak için ince bir UVA ve UVB engelleyici malzeme ile kaplanır. UV kaplama sonradan eklenebileceği gibi tescilli lens teknolojisine sahip markalar tarafından standart olarak da sunulabilir.

UV Korumalı Güneş Gözlüğü Ne Demek?

UVA, UVB ve UVC olmak üzere üç tür ultraviyole radyasyon türü vardır. Genellikle UVC hakkında pek bir şey duymayız; çünkü dünyamızın ozon tabakası UVC'yi filtreleyerek bu radyasyon riskini minimuma indirir. Diğer taraftan ise hem UVA hem de UVB (ya da basitçe UV radyasyonu) göze kısa ve uzun vadede ciddi zararlar verebilir. Ultraviyole radyasyonu söz konusu olduğunda, güneş günlük hayat için önemli bir tehdit oluşturur. Bu noktada UV korumalı güneş gözlükleri, güneşten yansıyan zararlı UV ışınlarını filtreleyerek olası riskleri en aza indirir. Numaralı gözlük ve güneş gözlüğü camlarındaki UV koruması, UV radyasyonunun göze verebileceği hasarı önlemeye yardımcı olur. Maksimum koruma için sertifikaya sahip UV korumalı güneş gözlüğü ya da UV 400 güneş gözlüğü modellerini tercih edebilirsin.

UV Güneş Gözlüğü

UV Korumalı Güneş Gözlüğü Nasıl Anlaşılır?

En iyi güneş gözlüğü modellerinin tamamında kaliteli UV koruma özelliği bulunur. Günümüzde üretilen güneş gözlükleri, UV ışınlarının tamamını önleyen UV400 özelliğine sahiptir. Güneş gözlüğünün gözü tam anlamıyla koruyabilmesi için çevreden yansıyan ışığın %50 ile %90’ını önleyebilmesi gerekir. Gözlüğün kullanıldığı yere göre bu oran değişebilir. Örneğin; sahilde veya kayak yaparken güneş gözlüğü kullanıldığında ışığın en az %85’inin önlenmesi gerekir. Güneş gözlüğü ışığı kesip karanlık bir ortam oluşturduğu için göz bebekleri genişler. Bazı durumlarda yandan gelen ışınlar da göze zarar verebilir. Özellikle kum ve kar gibi zeminlerde güneş gözlüğü kullanırken zeminden yansıyan ışınları engelleyebilen yandan kapalı güneş gözlüğü modellerini de tercih edebilirsin. Satın almayı düşündüğün ürünün tam UV korumaya sahip olup olmadığını öğrenmek için gözlük üzerinde yer alan CE bandrolünü ve üretim sertifikasını kontrol edebilirsin.

Güneş Gözlüğünde UV Korumanın Önemi

UV filtresi ile donatılan kaliteli bir güneş gözlüğü, gözlerini korumanın harika bir yoludur, ancak dışarı çıktığında güneş gözlüklerini takma konusunda tutarlı olman gerekir. Özellikle numaralı gözlük kullananlar dışarıda normal gözlüklerini çıkarıp güneş gözlüğü takma ihtiyacı duyabilir. İki gözlük arasında sürekli geçiş yapmak ise güneş gözlüğü kullanımını azaltabilir. Gündelik hayatta hem gözlerini korumak hem de net görebilmek için kontakt lense geçiş yapmak veya numaralı bir güneş gözlüğü kullanmak etkili bir çözüm olacaktır. Güneşe aşırı maruz kalmanın göz çevresine, göz merceğine ve korneaya zarar verebileceğini unutmamak gerekir. Zararlı UV ışınları, makula dejenerasyonu ve katarakt dahil olmak üzere çok sayıda görme sorunu riskini artırabilir. Ultraviyole filtre ile gelen bir gözlük kullanmak ise hem rahat bir görüş sağlar hem de göz sağlığınızı korur. Ayrıca yetişkinler için tasarlanan ürünlerin yanı sıra çocuk güneş gözlüğü çeşitleri de vardır. Çocukların göz sağlığı için özel tasarıma sahip çocuk gözlükleri kullanılabilir.

Erkek Güneş Gözlüğü Modelleri

UV Koruma Güneş Gözlüğü Modelleri ve Fiyatları

Kadın ve erkek UV korumalı güneş gözlüğü fiyatları, ürünün malzeme türü ve cam özellikleri gibi detaylara bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Ürünün tasarımı ve rengi de erkek ve kadın UV400 güneş gözlüğü fiyatları üzerinde etkilidir. Kaliteli güneş gözlüğü kullanmak göz sağlığını ve hayat kaliteni artıracaktır. Klasik, retro, spor ve modern güneş gözlüğü çeşitleri ile hem tarzını hem de göz sağlığını koruyabilirsin. Bu anlamda Eye Connection, ihtiyacına hitap eden güneş gözlüklerini geniş bir ürün yelpazesiyle sunar. Tarzına en uygun güneş gözlüğüne Eye Connection kalitesi ve ayrıcalıkları ile hemen sahip olabilirsin.

Blog Son Eklenenler
Gözlük Ölçüsü Nedir ve Gözlük Ölçüsü Nasıl Alınır?
Yüzünüz için doğru boyutta gözlük seçimi yapmak, hem uyum hem de stil için önemlidir. Doğru ölçülerde seçilen bir güneş gözlüğünü uzun yıllar keyifle ve konforla kullanabilirsiniz.
Devamını Oku
23.01.2023
Elmas Yüz Şekline Göre Güneş Gözlüğü Seçimi Nasıl Olmalı?
Elmas şeklinde bir yüz şekline sahipsen ve yüzüme hangi gözlük yakışır diye merak ediyorsan doğru adrestesin. Elmas yüz şekli genellikle pek sık rastlanmayan son derece özel yüz hatlarından oluşur. Dar bir alın, geniş elmacık kemikleri ve sivri bir çene ile öne çıkan bu tip yüz şekline göre gözlük seçmek de zorlu bir macera gibi düşünülebilir.
Devamını Oku
23.08.2022
Göz Sağlığını Korumak İçin Güneş Gözlüklerinin Önemi Nelerdir?
Gözlük kullanımı, gözü çevresel etkenlere karşı korumak için önemlidir. Koruyucu gözlük, gözlerinizi dış etkenlere karşı koruma altına alır. Şeffaf koruyucu gözlükler birçok farklı stile uyum sağlayabilen seçeneklerden oluşur. Özellikle hassas gözlere ve alerjik bir bünyeye sahip olanların sıklıkla tercih ettiği seçenekler arasında yer alır.
Devamını Oku
19.08.2022
Renkli Güneş Gözlükleri İle Yapılacak 5 Farklı Kombin Önerisi
Renkli güneş gözlükleri, stilinizi geliştirmeye yardım ederek kombinlerinizin daha şık görünmesini sağlayabilir. Mümkün olan en iyi görünümü elde etmeniz için gözlüklerinizi kıyafet ve aksesuarlarınızla uyumlu olacak şekilde eşleştirmeniz gerekir.
Devamını Oku
15.08.2022
Çocuklar için Gözlük Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
Çocukların yaşadığı göz problemleri için gözlük kullanımı, zorlayıcı bir süreç olabilir. Çocuğun gözlüğe alışması, kabul etmesi ve rahat kullanmaya başlaması zaman alabilir. Bebek ve çocuklar için tercih edilen gözlük modelleri, işlevsel özellikleri sayesinde bu zorlu süreci kolaylaştırmalıdır.
Devamını Oku
12.08.2022
Burun Ameliyatı Sonrası Güneş Gözlüğü Kullanımı Nasıl Olmalı?
Burun ameliyatı geçirdiyseniz, işlemden sonra ne zaman ve nasıl gözlük takabileceğinizi belirlemek biraz zor olabilir. Burun ameliyatı sonrası gözlük kullanımı için geçerli olan en önemli kural cerrahınızı dinlemek ve tavsiyelerine uymaktır.
Devamını Oku
10.08.2022
Yaza Enerji Katacak En İyi Renkli Güneş Gözlüğü Modelleri
Yaz aylarının vazgeçilmez aksesuarlarından biri olan renkli güneş gözlükleri stilini tamamlar ve gözlerini güneş ışınlarına karşı iyi bir şekilde korur.
Devamını Oku
08.08.2022
Güneş Gözlüğünü Kaliteli Yapan Özellikler Hangileridir?
Güneşli yaz günlerinin vazgeçilmez kombin parçası, güneş gözlüğü modelleridir. Güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma sağlayan bu güneş gözlükleri, kaliteli bir yapıya sahip olmalıdır. Bahar ve yaz aylarında sık tercih edilen güneş gözlüklerinin göz sağlığını koruyabilmesi için belli özellikleri taşıması gerekir.
Devamını Oku
05.08.2022
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.