Sahte Güneş Gözlüklerinin Göze Zararları Nelerdir?

Sahte Güneş Gözlüklerinin Göze Zararları Nelerdir?

23.03.2022

Sahte güneş gözlükleri; ciltte birçok sağlık sorununa sebep olurken, göz içinse kuru göz, konjonktiva, retina ve albinizm rahatsızlıklarına yol açabiliyor. Sahte güneş gözlüklerinden ne yazık ki en çok etkilenen de çocuklar oluyor. Uzmanların uyarılarına göre, gözleri etkili bir şekilde koruyabilmek için güneş gözlüğü seçiminde dikkatli olunmalı ve orijinal güneş gözlükleri tercih edilmeli.

Orjinal olan UV ve IR ışınlarına karşı korumalı güneş gözlüklerinde özel filmli camlar bulunuyor. Bu filmli camlar sayesinde güneş ışınları kırılır, böylece gözün sağlıklı görmesi için gerekli koruma sağlanmış olur. Renkli güneş gözlükleri için de özel olarak tasarlanan renkli filtrelere sahip camlar bulunuyor. Fakat sahte güneş gözlüklerinde renkli filtreler yerine boya kullanılıyor. Bu da güneş ışınlarının kırılmadan direkt olarak göze şarpmasına ve hatta bu çarpmanın çıplak göze oranla daha şiddetli yaşanmasına sebep oluyor.

Sahte Güneş Gözlüğü Zararlı mı? Zararları Nelerdir?

Sonuçları görüldüğü üzere sahte güneş gözlüğü takmak göz sağlığı için son derece zararlı. Peki ‘sahte güneş gözlüğünün neden olduğu zararlar nedir?’ diye soracak olursan, sebep olduğu zararlar şu şekilde sıralanıyor:

Gözde, üçüncü derece hastalıklar oluşabiliyor. Sarı nokta, katarakt ve körlüğe bile neden olabilecek ciddi hastalıkların oluşmasını tetikliyor.

Korneada; kaşıntı, batma, kuruluk, yanma, kanama ve ağrı gibi sorunların ortaya çıkmasına sebebiyet verebiliyor. Hatta bu şikayetlerin birinci dereceden nedeni de boyalı camlara sahip sahte güneş gözlükleri oluyor.

Kaliteli Güneş Gözlükleri

Kaliteli Güneş Gözlüğü Güneşin Hangi Zararlarından Korur?

Orjinal ve güneş ışınlarına karşı koruma sağlayan güneş gözlükleri, göz sağlığının zarar görmesini engellemeyi başarıyor. Güneşin sebep olduğu ve güneş gözlüğünün koruyabileceği bazı rahatsızlıklar şu şekilde sıralanıyor:

Yalnızca yaz aylarında karlı günlerde gözler, uzun süre güneş ışınlarına maruz kaldığında ‘Kar Körlüğü’ olarak bilinen bir rahatsızlık ortaya çıkabiliyor. Güneş ışınlarında kırılma sağlayan güneş gözlükleri de bu tehlikeye karşı önlem almanı sağlıyor.

Güneş ışınları, göz merceğine uzun süre doğrudan yansıdığında, incelmeye ve katarakt gibi hastalıkların oluşumuna yol açıyor. Güneş gözlüğü seçiminde dikkatli davranmak ve doğru gözlüğü kullanmak bu hastalıklara karşı seni koruyor.

Çocuklar için sahte güneş gözlüğü kullanımı oldukça tehlikelidir. Çocukların hassas gözleri de güneş ışınlarına maruz kaldığında sağlık problemleriyle karşılaşılabiliyor . Bu sebeple çocuklar için de kaliteli güneş gözlüğü seçimi çok önemli.

Güneş ışınları göz çevresindeki hücrelerde mutasyon oluşumunu tetikler. Bu da göz kapağında kanserli hücrelerin ortaya çıkması gibi ciddi sağlık problemlerine sebep oluyor. Bu sağlık probleminden de doğru ve kaliteli güneş gözlüklerini kullanarak korunabilirsin.

En Güzel Güneş Gözlükleri

Kaliteli Güneş Gözlüğü Özellikleri Nelerdir?

Göz sağlığını koruyacak orjinal ve kaliteli güneş gözlüklerinde bulunması gereken bir takım özellikler mevcut. Güneş gözlüğü alırken bu özelliklere dikkat edilmesi gerekiyor:

• Güneş gözlüğü camları ultraviyole ışınlara karşı filtreleme özelliğine sahip olmalı.

• Gözlük yüz anatomine uygun olmalı.

• Kulağına ve burnuna baskı yapmayan bir modeli tercih etmelisin.

• Gözlüğün etrafından güneş ışığı almaması gerekiyor.

• Güneş gözlüğü polarize camdan oluşmalı.

En önemli duyu organlarından biri olan göz sağlığı için polarize güneş gözlüğü UV 400 gibi kaliteli ve orjinal güneş gözlüklerini tercih edilmesi çok faydalı etkiler gösteriyor. Bu sebeple güneş gözlüğü seçimini yaparken sahte güneş gözlüklerinden uzak durmalı ve seçimlerinde özenli davranmalısın. Tarzını yansıtırken sağlığını da kaybetmemek için güneş gözlüğü tercihlerinde sertifikalı ve garantili ürünleri satın almalı; geri dönüşü olmayan problemlere karşı da kendini korumalısın. Göz sağlığını koruyarak, tüm bu sağlık problemlerinin önüne geçebilecek orjinal ve trend güneş gözlüğü modelleri Eye Connection’da seni bekliyor.