Polikarbonat Gözlük Camı Nedir? Özellikleri Nelerdir?
25.03.2022

Polikarbonat Gözlük Camı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

1980'li yıllarda gözlük endüstrisinde kullanılmaya başlayan polikarbonat gözlük camları, havacılık uygulamalarında, astronotların kask vizörleri, uzay mekiği ön camlarında yaygın olarak kullanılır. Polikarbonat camlar  geleneksel camlardan  daha ince, daha hafif ve darbelere karşı 10 kat daha fazla dayanıklıdır. Ayrıca polikarbonat camlı güneş gözlükleri zararlı güneş ışınlarına karşı %100 UV koruması sağlayabilir. Üstün UV koruması avantajı ile kaliteli güneş gözlüğü modelleri üretiminde de son derece sık kullanılır. Özellikle güvenlik amaçlı kullanılan gözlükler, spor ve çocuk gözlüklerinde sıklıkla kullanılan polikarbonat, gözlük endüstrisindeki en popüler malzemelerden biridir.  

Polikarbonat Gözlük Camı Nedir?

Polikarbonat gözlük camları, darbe direnci ve UV koruması ile bilinen ince, hafif bir termoplastik polimerden yapılır. Avantajlı özellikleri ile bu camlar, spor yapanlar, tehlikeli iş ortamlarında çalışanlar ve çocuklar için akıllı bir seçimdir. Bu camın üretim sürecinde polikarbonat  eriyene kadar ısıtılır. Ortaya çıkan sıvı malzeme lens kalıplarına enjekte edilir ardından yüksek basınçla sıkıştırılır ve soğutulur. Polikarbonat son derece güçlüdür, bu da onu mükemmel bir cam malzemesi yapar. Polikarbonat camlar darbelere son derece dayanıklı olmakla birlikte, aynı zamanda nispeten yumuşaktır. Malzemenin bu özelliği camı, çizilmelere karşı savunmasız hale getirir. Gerekli çizilme korumasını sağlamak için polikarbonat camlar, çizilmeye dayanıklı kaplamalarla güçlendirilir. Bu çizilmeye dayanıklı kaplamalar, polikarbonat camların sertliğini artırır. Doğru çizilmeye dayanıklı veya dijital koruma kaplaması ile potansiyelleri daha da artar. Polikarbonat gözlükler optik sektörü dışında da oldukça sık kullanılır. Peki, polikarbon cam sağlıklı mı? Polikarbonat gözlük camı zararlı mı?

NASA'nın uzay mekiklerinin pencerelerinde, astronotların yüz siperlerinde, biberon ve mama kabı gibi birçok farklı üründe kullanılan polikarbonat malzemesinin zararlı olduğuna dair kesin bir bilgi yoktur. Düşme, çizilme gibi sorunlara açık olan, aktif bir yaşam benimseyen kişiler için ideal bir seçimdir. Çocuk gözlükleri ve numaralı koruyucu gözlükler için de idealdir. Dayanıklı yapısı ve UV korumasının birleşimi bu camları, dışarıda aktif olan insanlar için uygun bir seçenek haline getirir. Bu camlara farklı renk tonları, yansıma önleyici ve çizilmeye karşı dayanıklı kaplamalar uygulanabilir.

Siyah Gözlük Modelleri

Polikarbonat Gözlük Camının Özellikleri Nelerdir?

Hafif ve ince yapısı ile kullanımı çok daha rahattır. Bu özelliği polikarbonat camları, yüksek göz numaralarına sahip olan kişiler için uygun hale getirir. Ayrıca hafif ve ince olan bu gözlükler, burun üzerinden kaymadan rahatça kullanılabilir. Birçok üstün özelliğe sahip olan polikarbon camların diğer özellikleri ise şu şekilde sıralanabilir:

• Polikarbonat gözlük camları, dayanıklı, esnek ve avantajlı diğer özellikleriyle öne çıkar. Darbe direnci onu, onları diğer gözlük camlarından ayırır.

• Zararlı güneş ışınlarının neredeyse %100'ünü engeller. Polikarbonat güneş gözlüğü camları, ultraviyole radyasyonun gözlerinize zarar vermesini önlemek için doğal bir engelleyiciye sahiptir. Güneşten koruma için herhangi bir ek kaplamaya ihtiyaç duymazlar. Bu özelliği ile polikarbonat gözlükler en iyi güneş gözlüğü seçimleri arasında yer alır.

• Oluşturduğu ekstra güvenlik, göz sağlığına faydalı bir yapı sunar.

• Yüksek çizilme direnci, uzun süreli kullanım sağlar.

• Uyumlu yapısı maksimum konfor yaratmaya destek olur.

• Çarpma veya düşme anında kolayca kırılmaz. Yüksek darbe direnci, kırılmış veya parçalanmış gözlük camları nedeniyle oluşabilecek yaralanma ve göz hasarlarına karşı koruma sağlar.

Polarize Güneş Gözlüğü Modelleri

Polikarbonat Gözlük Camı Seçimi Nasıl Yapılır?

Hangi çerçevelerin yaşam tarzına en uygun olduğunu bilmek gibi, gözlük camlarını nasıl seçeceğini bilmek de aynı derecede önemlidir. Camlarını seçerken dayanıklılık, ağırlık ve UV koruma seviyesini göz önünde bulundurman gerekir. Polikarbonat gözlük camı malzemesinin birçok tasarımı bulunur. Bunların hepsinin kendine has özellikleri, faydaları ve maliyetleri vardır. Bir polikarbonat güneş gözlüğü camı seçerken bunları dikkate alabilirsin:

• Görüş

• Konfor

• Görünüm

• Güvenlik

Polikarbon güneş gözlüğü fiyatları, eğer numaralı ise reçete, model ve daha birçok etkene bağlı olarak değişebilir. Geleneksel camlardan biraz daha maliyetli olan bu camların darbeye dayanıklı, uzun ömürlü, hafif, ince ve son derece etkili UV koruması gibi avantajlı özellikleri, polikarbonat gözlük camlarını satın almaya değer hale getirir.

Eyeconnection'da bulunan polikarbon erkek güneş gözlüğü modelleri ve kadın güneş gözlüğü modelleri arasından sana uygun olan ürünleri inceleyebilir, avantajlı seçenekler arasından tercihini yaparak gözlerine ihtiyacı olan korumayı verebilirsin. Trend güneş gözlükleri hakkında daha fazla bilgi edinmek ve en iyi gözlük modellerine ulaşmak için Eye Connection’ı tercih edebilirsin.

Blog Son Eklenenler
Gözlük Ölçüsü Nedir ve Gözlük Ölçüsü Nasıl Alınır?
Yüzünüz için doğru boyutta gözlük seçimi yapmak, hem uyum hem de stil için önemlidir. Doğru ölçülerde seçilen bir güneş gözlüğünü uzun yıllar keyifle ve konforla kullanabilirsiniz.
Devamını Oku
23.01.2023
Elmas Yüz Şekline Göre Güneş Gözlüğü Seçimi Nasıl Olmalı?
Elmas şeklinde bir yüz şekline sahipsen ve yüzüme hangi gözlük yakışır diye merak ediyorsan doğru adrestesin. Elmas yüz şekli genellikle pek sık rastlanmayan son derece özel yüz hatlarından oluşur. Dar bir alın, geniş elmacık kemikleri ve sivri bir çene ile öne çıkan bu tip yüz şekline göre gözlük seçmek de zorlu bir macera gibi düşünülebilir.
Devamını Oku
23.08.2022
Göz Sağlığını Korumak İçin Güneş Gözlüklerinin Önemi Nelerdir?
Gözlük kullanımı, gözü çevresel etkenlere karşı korumak için önemlidir. Koruyucu gözlük, gözlerinizi dış etkenlere karşı koruma altına alır. Şeffaf koruyucu gözlükler birçok farklı stile uyum sağlayabilen seçeneklerden oluşur. Özellikle hassas gözlere ve alerjik bir bünyeye sahip olanların sıklıkla tercih ettiği seçenekler arasında yer alır.
Devamını Oku
19.08.2022
Renkli Güneş Gözlükleri İle Yapılacak 5 Farklı Kombin Önerisi
Renkli güneş gözlükleri, stilinizi geliştirmeye yardım ederek kombinlerinizin daha şık görünmesini sağlayabilir. Mümkün olan en iyi görünümü elde etmeniz için gözlüklerinizi kıyafet ve aksesuarlarınızla uyumlu olacak şekilde eşleştirmeniz gerekir.
Devamını Oku
15.08.2022
Çocuklar için Gözlük Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
Çocukların yaşadığı göz problemleri için gözlük kullanımı, zorlayıcı bir süreç olabilir. Çocuğun gözlüğe alışması, kabul etmesi ve rahat kullanmaya başlaması zaman alabilir. Bebek ve çocuklar için tercih edilen gözlük modelleri, işlevsel özellikleri sayesinde bu zorlu süreci kolaylaştırmalıdır.
Devamını Oku
12.08.2022
Burun Ameliyatı Sonrası Güneş Gözlüğü Kullanımı Nasıl Olmalı?
Burun ameliyatı geçirdiyseniz, işlemden sonra ne zaman ve nasıl gözlük takabileceğinizi belirlemek biraz zor olabilir. Burun ameliyatı sonrası gözlük kullanımı için geçerli olan en önemli kural cerrahınızı dinlemek ve tavsiyelerine uymaktır.
Devamını Oku
10.08.2022
Yaza Enerji Katacak En İyi Renkli Güneş Gözlüğü Modelleri
Yaz aylarının vazgeçilmez aksesuarlarından biri olan renkli güneş gözlükleri stilini tamamlar ve gözlerini güneş ışınlarına karşı iyi bir şekilde korur.
Devamını Oku
08.08.2022
Güneş Gözlüğünü Kaliteli Yapan Özellikler Hangileridir?
Güneşli yaz günlerinin vazgeçilmez kombin parçası, güneş gözlüğü modelleridir. Güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma sağlayan bu güneş gözlükleri, kaliteli bir yapıya sahip olmalıdır. Bahar ve yaz aylarında sık tercih edilen güneş gözlüklerinin göz sağlığını koruyabilmesi için belli özellikleri taşıması gerekir.
Devamını Oku
05.08.2022
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.