Polikarbonat Gözlük Camı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Polikarbonat Gözlük Camı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

25.03.2022

1980'li yıllarda gözlük endüstrisinde kullanılmaya başlayan polikarbonat gözlük camları, havacılık uygulamalarında, astronotların kask vizörleri, uzay mekiği ön camlarında yaygın olarak kullanılır. Polikarbonat camlar  geleneksel camlardan  daha ince, daha hafif ve darbelere karşı 10 kat daha fazla dayanıklıdır. Ayrıca polikarbonat camlı güneş gözlükleri zararlı güneş ışınlarına karşı %100 UV koruması sağlayabilir. Üstün UV koruması avantajı ile kaliteli güneş gözlüğü modelleri üretiminde de son derece sık kullanılır. Özellikle güvenlik amaçlı kullanılan gözlükler, spor ve çocuk gözlüklerinde sıklıkla kullanılan polikarbonat, gözlük endüstrisindeki en popüler malzemelerden biridir.  

Polikarbonat Gözlük Camı Nedir?

Polikarbonat gözlük camları, darbe direnci ve UV koruması ile bilinen ince, hafif bir termoplastik polimerden yapılır. Avantajlı özellikleri ile bu camlar, spor yapanlar, tehlikeli iş ortamlarında çalışanlar ve çocuklar için akıllı bir seçimdir. Bu camın üretim sürecinde polikarbonat  eriyene kadar ısıtılır. Ortaya çıkan sıvı malzeme lens kalıplarına enjekte edilir ardından yüksek basınçla sıkıştırılır ve soğutulur. Polikarbonat son derece güçlüdür, bu da onu mükemmel bir cam malzemesi yapar. Polikarbonat camlar darbelere son derece dayanıklı olmakla birlikte, aynı zamanda nispeten yumuşaktır. Malzemenin bu özelliği camı, çizilmelere karşı savunmasız hale getirir. Gerekli çizilme korumasını sağlamak için polikarbonat camlar, çizilmeye dayanıklı kaplamalarla güçlendirilir. Bu çizilmeye dayanıklı kaplamalar, polikarbonat camların sertliğini artırır. Doğru çizilmeye dayanıklı veya dijital koruma kaplaması ile potansiyelleri daha da artar. Polikarbonat gözlükler optik sektörü dışında da oldukça sık kullanılır. Peki, polikarbon cam sağlıklı mı? Polikarbonat gözlük camı zararlı mı?

NASA'nın uzay mekiklerinin pencerelerinde, astronotların yüz siperlerinde, biberon ve mama kabı gibi birçok farklı üründe kullanılan polikarbonat malzemesinin zararlı olduğuna dair kesin bir bilgi yoktur. Düşme, çizilme gibi sorunlara açık olan, aktif bir yaşam benimseyen kişiler için ideal bir seçimdir. Çocuk gözlükleri ve numaralı koruyucu gözlükler için de idealdir. Dayanıklı yapısı ve UV korumasının birleşimi bu camları, dışarıda aktif olan insanlar için uygun bir seçenek haline getirir. Bu camlara farklı renk tonları, yansıma önleyici ve çizilmeye karşı dayanıklı kaplamalar uygulanabilir.

Siyah Gözlük Modelleri

Polikarbonat Gözlük Camının Özellikleri Nelerdir?

Hafif ve ince yapısı ile kullanımı çok daha rahattır. Bu özelliği polikarbonat camları, yüksek göz numaralarına sahip olan kişiler için uygun hale getirir. Ayrıca hafif ve ince olan bu gözlükler, burun üzerinden kaymadan rahatça kullanılabilir. Birçok üstün özelliğe sahip olan polikarbon camların diğer özellikleri ise şu şekilde sıralanabilir:

• Polikarbonat gözlük camları, dayanıklı, esnek ve avantajlı diğer özellikleriyle öne çıkar. Darbe direnci onu, onları diğer gözlük camlarından ayırır.

• Zararlı güneş ışınlarının neredeyse %100'ünü engeller. Polikarbonat güneş gözlüğü camları, ultraviyole radyasyonun gözlerinize zarar vermesini önlemek için doğal bir engelleyiciye sahiptir. Güneşten koruma için herhangi bir ek kaplamaya ihtiyaç duymazlar. Bu özelliği ile polikarbonat gözlükler en iyi güneş gözlüğü seçimleri arasında yer alır.

• Oluşturduğu ekstra güvenlik, göz sağlığına faydalı bir yapı sunar.

• Yüksek çizilme direnci, uzun süreli kullanım sağlar.

• Uyumlu yapısı maksimum konfor yaratmaya destek olur.

• Çarpma veya düşme anında kolayca kırılmaz. Yüksek darbe direnci, kırılmış veya parçalanmış gözlük camları nedeniyle oluşabilecek yaralanma ve göz hasarlarına karşı koruma sağlar.

Polarize Güneş Gözlüğü Modelleri

Polikarbonat Gözlük Camı Seçimi Nasıl Yapılır?

Hangi çerçevelerin yaşam tarzına en uygun olduğunu bilmek gibi, gözlük camlarını nasıl seçeceğini bilmek de aynı derecede önemlidir. Camlarını seçerken dayanıklılık, ağırlık ve UV koruma seviyesini göz önünde bulundurman gerekir. Polikarbonat gözlük camı malzemesinin birçok tasarımı bulunur. Bunların hepsinin kendine has özellikleri, faydaları ve maliyetleri vardır. Bir polikarbonat güneş gözlüğü camı seçerken bunları dikkate alabilirsin:

• Görüş

• Konfor

• Görünüm

• Güvenlik

Polikarbon güneş gözlüğü fiyatları, eğer numaralı ise reçete, model ve daha birçok etkene bağlı olarak değişebilir. Geleneksel camlardan biraz daha maliyetli olan bu camların darbeye dayanıklı, uzun ömürlü, hafif, ince ve son derece etkili UV koruması gibi avantajlı özellikleri, polikarbonat gözlük camlarını satın almaya değer hale getirir.

Eyeconnection'da bulunan polikarbon erkek güneş gözlüğü modelleri ve kadın güneş gözlüğü modelleri arasından sana uygun olan ürünleri inceleyebilir, avantajlı seçenekler arasından tercihini yaparak gözlerine ihtiyacı olan korumayı verebilirsin. Trend güneş gözlükleri hakkında daha fazla bilgi edinmek ve en iyi gözlük modellerine ulaşmak için Eye Connection’ı tercih edebilirsin.