Hareketli bir yaşamı tercih edenler için mükemmel seçenek: Polikarbonat camlar!

Hareketli bir yaşamı tercih edenler için mükemmel seçenek: Polikarbonat camlar!

23.08.2021

Hepimizin hayat tarzı birbirinden farklı. Kimimiz koşuşturmalı, kimimiz daha sakin bir hayat sürüyoruz. Hayat tarzımıza göre satın alma kararlarımız bile değişiyor. Bunlardan bir tanesi de gözlük seçimi. Gözlük seçiminde de hayat tarzının önemini merak ediyorsanız bu yazımız size göre!

 

Şuradan başlayalım: Polikarbonat nedir?

Polikarbonat ilk olarak 1970'lerde havacılık uygulamaları için geliştirilmiştir. Çok kaliteli optik ve mekanik özelliklere sahip olduğu için günümüzde astronotların uzay mekiğinin cam kısımları, motor kasklarının ön panelleri, araba farlarının dayanıklı kısımları hatta  için kullanır.

 

Polikarbonatlar esnek ve kırılgan olmayan bir yapıda olduğu için işlenmesi ve şekillendirilmesi kolay maddelerdir. Işığı iyi geçirir ve iyi bir görüş sağlar.

Bu özellikleri dolayısıyla gözlük camı yapımında sıklıkla kullanılır.

 

Polikarbonattan yapılmış gözlük camları, tüketicilerin daha hafif ve darbeye dayanıklı gözlük ihtiyacını karşılamak için 1980'lerin başında piyasaya sürülmüştür. Bu tarihten itibaren de emniyet gözlükleri, spor gözlükleri ve çocuk gözlükleri olmak üzere kaliteli optik görüş arayan herkes için gözlük camlarında kullanılmaya başlanmıştır.

Hafifliğiyle dikkat çekiyor!

 

Polikarbonat camlar içeriğinde bulunan güçlü karbon bağları sayesinde kırılmaya çok daha dirençli ve sağlamdır. Mineral, organik, plastik gibi camlara göre oldukça dirençlidir olan  polikarbonat camlar, camların çerçeve bileşenlerine delikli bağlantılarla tutturulduğu çerçevesiz gözlük tasarımları için de iyi bir seçenektir.

 

Polikarbonat, güneş gözlüğü camları için de mükemmel çözüm sunan bir plastik malzemedir. Hafif yapısına rağmen, darbelere karşı dayanıklıdır. Bu cam türü, dayanıklı güneş gözlüğü arayanlar için idealdir. Üstelik herhangi ek bir maddeye ihtiyaç duymadan, kendi yapısı gereği %100 ultraviyole (UV) koruması sağlar.

 

 

İncelik ve dayanıklılık bir arada.

Polikarbonat camlar normal camlara oranla neredeyse %45’e varan bir incelik sunar. Hafif bir yapısı vardır, ağırlık yapmaz. Bu özelliğiyle özellikle bol hareket gerektiren spor aktivitelerinde yüksek koruma ve rahatlık sağlar.

 

Çizilmeye karşı dirençlidir. Sert kaplama tekniğiyle üretildiği için uzun süre kullanılabilir. Organik lenslere göre darbelere karşı 6-7 kat daha dayanıklıdır.

Hayat tarzınız için en doğru olanı seçin.

Polikarbonat camlar dayanıklılık, hafiflik, optimum görüş, incelik gibi özellikleriyle birçok kolaylık sağlıyor. Sporcular, hareketi sevenler veya hareketli çocuklar için polikarbonat gözlükler iyi bir seçenek olarak ortaya çıkıyor.

Bütün bu özellikleriyle polikarbonat gözlükleri büyük maliyetler gerektirmeden üstelik beğendiğiniz gözlük modelleriyle Eye Connection’da bulabilirsiniz.