Polarize Güneş Gözlüğü Nedir?
11.11.2021

Polarize Güneş Gözlüğü Nedir?

Günlük hayatın olmazsa olmaz aksesuarlarından biri, güneş gözlükleridir. Yaz ve kış aylarında sıkça kullanılan güneş gözlükleri, stilinizin tamamlayıcı parçalarıdır. O günkü modunuza, bulunacağınız ortama, mevsime göre farklı güneş gözlüğü modeli seçimi yapabilirsiniz. Çoğu kişi tarafından yalnızca bir aksesuar olarak görülse de aslında göz sağlığınızı etkileyen önemli faktörlerden biridir. Özellikle küresel ısınmanın dünya üzerindeki etkileri nedeni ile güneş gözlüğü seçim olmanın dışına çıkıp bir ihtiyaca dönüşmektedir. Güneş gözlüğü seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken pek çok unsur bulunmaktadır. Sadece modeline, markasına veya yüz yapınıza uygunluğuna bakarak güneş gözlüğü satın almanız yeterli olmayabilir. Göz sağlığınızı da düşünerek seçiminizi yapabilirsiniz.

Güneş Gözlüğü Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Alacağınız güneş gözlüğünün camının kalitesi en önemli etkendir. Kalitesiz bir cam ileride göz sağlığınızın bozulmasına neden olabilir. Optikçinizden güneş gözlüğünün cam özelliklerini öğrenmenizi tavsiye ederiz. Cam seçiminde sorulacak sorular arasında polarize mi, UV mi? olabilir. Yani güneş gözlüğü camının koruyucu filtre özelliği ne?  

Uluslararası uygunluğunu kanıtlayan CE belgesi, göz sağlığı tehdit etmeyen, kaliteli tüm markaların sahip olduğu bir belgedir.

Lüks markalara ait gözlük modelleri fiyatlarının yüksek olması nedeniyle bazen ulaşılabilir olmayabilir. Sırf bu markaya ait bir ürün kullanmak adına orijinal ürün haricinde sahte ürünlere yönelmek hem suç teşkil etmekte hem de göz sağlığınızı tehdit etmektedir.

Kaliteli güneş gözlüğü ile birlikte yüz yapınıza uygun gözlük seçimi yapmak da oldukça önemlidir. Yanlış bir seçim yaptığınızda kaliteli bir gözlük almış olsanız bile verimli kullanım sağlayamayabilirsiniz. Yüzünüzün boyutuna uygun ekartman seçimi yapmalısınız. Bu sebeple bir bütün olarak değerlendirip tercihinizi yapabilirsiniz.

Güneş gözlükleri ile pek ilgili olmayan kişiler için cam özelliklerini incelemek zorlayıcı olabilir. Özellikle polarize cam, UV koruma, iyi cam polarize olmak zorunda mı vb. soru işaretleri oluşabilir. Polarize cam nedirPolarize güneş gözlüğü nasıl anlaşılır? gibi sorularınıza cevapları burada bulabilirsiniz.

Polarize Ne Demek?

Polarize, en basit ifadeyle ışık yansımalarına emen bir filtredir. Fotoğrafçılıkta da duyacağınız polarize filtre, güneş gözlüklerinde de karşınıza çıkmaktadır. Güneş gözlüğünüzün polarize cama sahip olması, günlük hayatınızda karşınıza çıkan yansımaları en aza indirip daha kaliteli bir görüş imkânı sağlayacaktır. Günlük hayattaki bu yansımaları genellikle gözümüzü kısarak engellemeye çalışırız, bu da hem göz hem de cilt sağlığınız için olumsuz durumlar oluşturabilir ve baş ağrılarına neden olabilir. Polarize güneş gözlüğü ile bu yansımaları engelleyebilirsiniz.

Güneş Gözlüğü Camının Polarize Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bu sorunun cevabı oldukça basit; güneş gözlüğünü takıp cep telefonu ekranınıza bakabilirsiniz. Görüntüdeki farklılığı hemen fark edeceksiniz. Ayrıca optikçinizde bulunan polarize testleri ile deneme yaparak cam özelliğini anlayabilirsiniz.

Polarize Camın Faydaları Nelerdir?

Polarize cam, yansımaları emdiğinden daha net ve kesin bir görüş sunmaktadır.

Doğadaki su ve karlı yüzeylerdeki yansımaları da engellediğinden doğa sporu ile ilgilenen kişiler için doğru bir seçim olacaktır.

Araç kullanırken cam yüzeyinde oluşan yansımaları emer, böylece daha rahat bir görüş ile sürüş olanağı sağlamaktadır.

Polarize cam, UV filtresi ile karıştırılmamalıdır. Yansımaları keser fakat UV koruyuculuğu sağlamaz. Bu nedenle gözlük seçerken bu özelliğini ayrıca sorgulamalısınız.

Güneş gözlüğü seçimi sizin ihtiyaçlarınıza, kullanım alanlarınıza, yüz tipinize ve bütçenize göre değişiklik göstermektedir. Bu sebeple ihtiyacınızı belirleyip buna göre hareket etmekte fayda var. Eye Connection internet mağazası sayesinde güvenilir güneş gözlüğü markaları arasından seçiminizi yapabilirsiniz. Ayrıca güneş gözlüğü fiyatlarını inceleyerek size uygun olan modeli hemen satın alabilirsiniz.

Blog Son Eklenenler
Gözlük Ölçüsü Nedir ve Gözlük Ölçüsü Nasıl Alınır?
Yüzünüz için doğru boyutta gözlük seçimi yapmak, hem uyum hem de stil için önemlidir. Doğru ölçülerde seçilen bir güneş gözlüğünü uzun yıllar keyifle ve konforla kullanabilirsiniz.
Devamını Oku
23.01.2023
Elmas Yüz Şekline Göre Güneş Gözlüğü Seçimi Nasıl Olmalı?
Elmas şeklinde bir yüz şekline sahipsen ve yüzüme hangi gözlük yakışır diye merak ediyorsan doğru adrestesin. Elmas yüz şekli genellikle pek sık rastlanmayan son derece özel yüz hatlarından oluşur. Dar bir alın, geniş elmacık kemikleri ve sivri bir çene ile öne çıkan bu tip yüz şekline göre gözlük seçmek de zorlu bir macera gibi düşünülebilir.
Devamını Oku
23.08.2022
Göz Sağlığını Korumak İçin Güneş Gözlüklerinin Önemi Nelerdir?
Gözlük kullanımı, gözü çevresel etkenlere karşı korumak için önemlidir. Koruyucu gözlük, gözlerinizi dış etkenlere karşı koruma altına alır. Şeffaf koruyucu gözlükler birçok farklı stile uyum sağlayabilen seçeneklerden oluşur. Özellikle hassas gözlere ve alerjik bir bünyeye sahip olanların sıklıkla tercih ettiği seçenekler arasında yer alır.
Devamını Oku
19.08.2022
Renkli Güneş Gözlükleri İle Yapılacak 5 Farklı Kombin Önerisi
Renkli güneş gözlükleri, stilinizi geliştirmeye yardım ederek kombinlerinizin daha şık görünmesini sağlayabilir. Mümkün olan en iyi görünümü elde etmeniz için gözlüklerinizi kıyafet ve aksesuarlarınızla uyumlu olacak şekilde eşleştirmeniz gerekir.
Devamını Oku
15.08.2022
Çocuklar için Gözlük Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
Çocukların yaşadığı göz problemleri için gözlük kullanımı, zorlayıcı bir süreç olabilir. Çocuğun gözlüğe alışması, kabul etmesi ve rahat kullanmaya başlaması zaman alabilir. Bebek ve çocuklar için tercih edilen gözlük modelleri, işlevsel özellikleri sayesinde bu zorlu süreci kolaylaştırmalıdır.
Devamını Oku
12.08.2022
Burun Ameliyatı Sonrası Güneş Gözlüğü Kullanımı Nasıl Olmalı?
Burun ameliyatı geçirdiyseniz, işlemden sonra ne zaman ve nasıl gözlük takabileceğinizi belirlemek biraz zor olabilir. Burun ameliyatı sonrası gözlük kullanımı için geçerli olan en önemli kural cerrahınızı dinlemek ve tavsiyelerine uymaktır.
Devamını Oku
10.08.2022
Yaza Enerji Katacak En İyi Renkli Güneş Gözlüğü Modelleri
Yaz aylarının vazgeçilmez aksesuarlarından biri olan renkli güneş gözlükleri stilini tamamlar ve gözlerini güneş ışınlarına karşı iyi bir şekilde korur.
Devamını Oku
08.08.2022
Güneş Gözlüğünü Kaliteli Yapan Özellikler Hangileridir?
Güneşli yaz günlerinin vazgeçilmez kombin parçası, güneş gözlüğü modelleridir. Güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma sağlayan bu güneş gözlükleri, kaliteli bir yapıya sahip olmalıdır. Bahar ve yaz aylarında sık tercih edilen güneş gözlüklerinin göz sağlığını koruyabilmesi için belli özellikleri taşıması gerekir.
Devamını Oku
05.08.2022
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.