Polarize Güneş Gözlüğü Nedir?

Polarize Güneş Gözlüğü Nedir?

11.11.2021

Günlük hayatın olmazsa olmaz aksesuarlarından biri, güneş gözlükleridir. Yaz ve kış aylarında sıkça kullanılan güneş gözlükleri, stilinizin tamamlayıcı parçalarıdır. O günkü modunuza, bulunacağınız ortama, mevsime göre farklı güneş gözlüğü modeli seçimi yapabilirsiniz. Çoğu kişi tarafından yalnızca bir aksesuar olarak görülse de aslında göz sağlığınızı etkileyen önemli faktörlerden biridir. Özellikle küresel ısınmanın dünya üzerindeki etkileri nedeni ile güneş gözlüğü seçim olmanın dışına çıkıp bir ihtiyaca dönüşmektedir. Güneş gözlüğü seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken pek çok unsur bulunmaktadır. Sadece modeline, markasına veya yüz yapınıza uygunluğuna bakarak güneş gözlüğü satın almanız yeterli olmayabilir. Göz sağlığınızı da düşünerek seçiminizi yapabilirsiniz.

Güneş Gözlüğü Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Alacağınız güneş gözlüğünün camının kalitesi en önemli etkendir. Kalitesiz bir cam ileride göz sağlığınızın bozulmasına neden olabilir. Optikçinizden güneş gözlüğünün cam özelliklerini öğrenmenizi tavsiye ederiz. Cam seçiminde sorulacak sorular arasında polarize mi, UV mi? olabilir. Yani güneş gözlüğü camının koruyucu filtre özelliği ne?  

Uluslararası uygunluğunu kanıtlayan CE belgesi, göz sağlığı tehdit etmeyen, kaliteli tüm markaların sahip olduğu bir belgedir.

Lüks markalara ait gözlük modelleri fiyatlarının yüksek olması nedeniyle bazen ulaşılabilir olmayabilir. Sırf bu markaya ait bir ürün kullanmak adına orijinal ürün haricinde sahte ürünlere yönelmek hem suç teşkil etmekte hem de göz sağlığınızı tehdit etmektedir.

Kaliteli güneş gözlüğü ile birlikte yüz yapınıza uygun gözlük seçimi yapmak da oldukça önemlidir. Yanlış bir seçim yaptığınızda kaliteli bir gözlük almış olsanız bile verimli kullanım sağlayamayabilirsiniz. Yüzünüzün boyutuna uygun ekartman seçimi yapmalısınız. Bu sebeple bir bütün olarak değerlendirip tercihinizi yapabilirsiniz.

Güneş gözlükleri ile pek ilgili olmayan kişiler için cam özelliklerini incelemek zorlayıcı olabilir. Özellikle polarize cam, UV koruma, iyi cam polarize olmak zorunda mı vb. soru işaretleri oluşabilir. Polarize cam nedirPolarize güneş gözlüğü nasıl anlaşılır? gibi sorularınıza cevapları burada bulabilirsiniz.

Polarize Ne Demek?

Polarize, en basit ifadeyle ışık yansımalarına emen bir filtredir. Fotoğrafçılıkta da duyacağınız polarize filtre, güneş gözlüklerinde de karşınıza çıkmaktadır. Güneş gözlüğünüzün polarize cama sahip olması, günlük hayatınızda karşınıza çıkan yansımaları en aza indirip daha kaliteli bir görüş imkânı sağlayacaktır. Günlük hayattaki bu yansımaları genellikle gözümüzü kısarak engellemeye çalışırız, bu da hem göz hem de cilt sağlığınız için olumsuz durumlar oluşturabilir ve baş ağrılarına neden olabilir. Polarize güneş gözlüğü ile bu yansımaları engelleyebilirsiniz.

Güneş Gözlüğü Camının Polarize Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bu sorunun cevabı oldukça basit; güneş gözlüğünü takıp cep telefonu ekranınıza bakabilirsiniz. Görüntüdeki farklılığı hemen fark edeceksiniz. Ayrıca optikçinizde bulunan polarize testleri ile deneme yaparak cam özelliğini anlayabilirsiniz.

Polarize Camın Faydaları Nelerdir?

Polarize cam, yansımaları emdiğinden daha net ve kesin bir görüş sunmaktadır.

Doğadaki su ve karlı yüzeylerdeki yansımaları da engellediğinden doğa sporu ile ilgilenen kişiler için doğru bir seçim olacaktır.

Araç kullanırken cam yüzeyinde oluşan yansımaları emer, böylece daha rahat bir görüş ile sürüş olanağı sağlamaktadır.

Polarize cam, UV filtresi ile karıştırılmamalıdır. Yansımaları keser fakat UV koruyuculuğu sağlamaz. Bu nedenle gözlük seçerken bu özelliğini ayrıca sorgulamalısınız.

Güneş gözlüğü seçimi sizin ihtiyaçlarınıza, kullanım alanlarınıza, yüz tipinize ve bütçenize göre değişiklik göstermektedir. Bu sebeple ihtiyacınızı belirleyip buna göre hareket etmekte fayda var. Eye Connection internet mağazası sayesinde güvenilir güneş gözlüğü markaları arasından seçiminizi yapabilirsiniz. Ayrıca güneş gözlüğü fiyatlarını inceleyerek size uygun olan modeli hemen satın alabilirsiniz.