Polarize Güneş Gözlüğü Nasıl Anlaşılır ?
01.02.2022

Polarize Güneş Gözlüğü Nasıl Anlaşılır ?

Polarize gözlük takmanın göz yorgunluğunu azaltmak ve aşırı parlamayı engelleyerek görüşü iyileştirmek gibi birçok faydası vardır. Oldukça popüler olan bu gözlüklerin, farklı tarzlara sahip polarize erkek güneş gözlüğü ve polarize bayan güneş gözlüğü modellerini bulmak mümkündür. Polarize özel camlar, renklerin ve nesnelerin daha net görünmesini sağlar. Ancak  her  güneş gözlüğü polarize değildir! Camlarının polarize olup olmadığını belirlemeye mi çalışıyorsun? Peki ama, polarize güneş gözlüğü nasıl anlaşılır? Güneş gözlüklerinin polarize olup olmadığını belirlemenin birkaç kolay yolu vardır.

Polarize Ne Demek?

Güneş gözlüğü camları, parlak, yansıyan ışığı engelleyen bir filtreye sahiptir. Bu polarize filtre, parlamayı azalttığı için gözlerin daha net görmesine ve daha rahat etmesine destek olur. Güneş ışınları düz yüzeye çarptığı zaman, yansıyan ışınlar polarize olma eğilimine girerek genellikle yatay bir yönde hareket eder. Oluşan bu durum, görüşü azaltan, rahatsız edici bir ışık yoğunluğuna sebep olur. Tüm bunlar, polarize ne demek sorusunun cevabı olur. Polarize camlarda, bu yatay ışık dalgalarını engeller.

Polarize Güneş Gözlüğü

Polarize Cam Nedir?

Polarize camlar, parlak yatay ışık dalgalarını filtreleyen ancak daha yumuşak dikey dalgaların geçmesine izin veren özel bir kimyasal kaplamaya sahiptir. Polarize güneş gözlükleri açık havada karlı ve sulu yüzeylerden yansıyan parlamayı azaltmak için tasarlanır. Bu anlamda polarize güneş gözlükleri, sürücülerin ve sporcuların daha net görmelerine ve tehlikelerden kaçınmalarına yardımcı olabilir. Mercekteki filtreden yalnızca dikey dalgalar geçerek parlamayı azaltır.

Açık havada güneşin parlamasından rahatsız olan herkes konforunu arttırmak ve göz sağlığını korumak için polarize cam özelliklerinden yararlanabilir. Ayrıca yakın zamanda katarakt ameliyatı geçirmiş olanlar ve ışığa duyarlı kişiler için de polarize camlar idealdir. Yine de her durum için uygun değillerdir. Örneğin, gece araba kullanıyorsan, buzlu arazilerde geziyorsan veya LCD cihazları sık kullanıyorsan, bu camlar net görmeyi zorlaştırır.

Polarize Cam Nasıl Anlaşılır?

Eğer güneş gözlüğü camlarınızın polarize olup olmadığından emin değilsen aşağıdaki adımları izleyebilirsin:

Perdeler açıkken yansıtıcı bir ışık kaynağına örneğin, cam, su gibi bir yüzeye bakabilirsin. Başını yaklaşık 60 derece yana eğdiğinde ışığın yoğunluğu artıyorsa, polarize güneş gözlüğü takıyorsun demektir.

Dizüstü bilgisayar, tablet, cep telefonu veya LED veya LCD ekrana baktığında, başlangıçta ekran loş olur ancak başını eğdiğinde siyaha dönerse, bu gözlük camlarının polarize olduğunun kanıtıdır.

Polarize olduğundan emin olduğun bir güneş gözlüğü varsa bir karşılaştırma testi yapabilirsin. İki gözlüğün camlarını birbirine değdirmeden sadece yakınlaştırarak farkı anlayabilirsin. Her iki güneş gözlüğü de polarize ise, üst üste binen camlara doğrudan baktığında daha koyu görünür. Test ettiğin şüpheli çift polarize değilse, renkte bir fark olmaz.

Polarize güvenilir güneş gözlüğü modellerinin çoğu, camlardan birinin üzerinde yer alan ve gözlüğün polarize olduğunu belirten bir etiket ile gelir.

Tüm bunları denedikten sonra sonuçtan hala emin değilsen gözlükçüne danışarak doğru cevaba en hızlı şekilde ulaşabilirsin. Sonuç olarak, hızlı bir inceleme daha önce hiç fark etmediğiniz ipuçlarını ortaya çıkarabilir. Aynı zamanda polarize güneş gözlüğü fiyatları marka ve özelliklerine göre değişiklik gösterebilir.

Kahverengi Güneş Gözlüğü

Polarize Güneş Gözlüğü Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yeni ve kaliteli güneş gözlüğü almayı planlıyorsan polarize gözlükler harika seçimlerdir. Ancak aklına bir soru takılıyor olabilir: Polarize mi UV mi? Elbette, güneş gözlüklerinde polarizasyon ve UV korumasının her ikisi de oldukça önemlidir. Ama tüm lensler UV koruması içermez. Bunun için sadece polarizasyon aramak yerine, camlarının UV400 olup olmadığını kontrol etmelisin.

En iyi polarize güneş gözlüklerini seçmek, korumayı, renk tonunu ve stili göz önünde bulundurmak ile ilgilidir. Sadece bu üç anahtar, dünyayı tam anlamıyla görme şeklini değiştirebilir. Burada belki de en zor kısım, günlük aktivitelerin için en iyi görünümü seçmektir.

Güneş gözlüğü kampanya seçenekleri ve polarize gözlük fiyatları hakkında araştırma yapabilir, aradığın polarize kadın güneş gözlüğü modelleri ve erkek güneş gözlüğü modellerini Eye Connection’da bulabilirsin.

Blog Son Eklenenler
Gözlük Ölçüsü Nedir ve Gözlük Ölçüsü Nasıl Alınır?
Yüzünüz için doğru boyutta gözlük seçimi yapmak, hem uyum hem de stil için önemlidir. Doğru ölçülerde seçilen bir güneş gözlüğünü uzun yıllar keyifle ve konforla kullanabilirsiniz.
Devamını Oku
23.01.2023
Elmas Yüz Şekline Göre Güneş Gözlüğü Seçimi Nasıl Olmalı?
Elmas şeklinde bir yüz şekline sahipsen ve yüzüme hangi gözlük yakışır diye merak ediyorsan doğru adrestesin. Elmas yüz şekli genellikle pek sık rastlanmayan son derece özel yüz hatlarından oluşur. Dar bir alın, geniş elmacık kemikleri ve sivri bir çene ile öne çıkan bu tip yüz şekline göre gözlük seçmek de zorlu bir macera gibi düşünülebilir.
Devamını Oku
23.08.2022
Göz Sağlığını Korumak İçin Güneş Gözlüklerinin Önemi Nelerdir?
Gözlük kullanımı, gözü çevresel etkenlere karşı korumak için önemlidir. Koruyucu gözlük, gözlerinizi dış etkenlere karşı koruma altına alır. Şeffaf koruyucu gözlükler birçok farklı stile uyum sağlayabilen seçeneklerden oluşur. Özellikle hassas gözlere ve alerjik bir bünyeye sahip olanların sıklıkla tercih ettiği seçenekler arasında yer alır.
Devamını Oku
19.08.2022
Renkli Güneş Gözlükleri İle Yapılacak 5 Farklı Kombin Önerisi
Renkli güneş gözlükleri, stilinizi geliştirmeye yardım ederek kombinlerinizin daha şık görünmesini sağlayabilir. Mümkün olan en iyi görünümü elde etmeniz için gözlüklerinizi kıyafet ve aksesuarlarınızla uyumlu olacak şekilde eşleştirmeniz gerekir.
Devamını Oku
15.08.2022
Çocuklar için Gözlük Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
Çocukların yaşadığı göz problemleri için gözlük kullanımı, zorlayıcı bir süreç olabilir. Çocuğun gözlüğe alışması, kabul etmesi ve rahat kullanmaya başlaması zaman alabilir. Bebek ve çocuklar için tercih edilen gözlük modelleri, işlevsel özellikleri sayesinde bu zorlu süreci kolaylaştırmalıdır.
Devamını Oku
12.08.2022
Burun Ameliyatı Sonrası Güneş Gözlüğü Kullanımı Nasıl Olmalı?
Burun ameliyatı geçirdiyseniz, işlemden sonra ne zaman ve nasıl gözlük takabileceğinizi belirlemek biraz zor olabilir. Burun ameliyatı sonrası gözlük kullanımı için geçerli olan en önemli kural cerrahınızı dinlemek ve tavsiyelerine uymaktır.
Devamını Oku
10.08.2022
Yaza Enerji Katacak En İyi Renkli Güneş Gözlüğü Modelleri
Yaz aylarının vazgeçilmez aksesuarlarından biri olan renkli güneş gözlükleri stilini tamamlar ve gözlerini güneş ışınlarına karşı iyi bir şekilde korur.
Devamını Oku
08.08.2022
Güneş Gözlüğünü Kaliteli Yapan Özellikler Hangileridir?
Güneşli yaz günlerinin vazgeçilmez kombin parçası, güneş gözlüğü modelleridir. Güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma sağlayan bu güneş gözlükleri, kaliteli bir yapıya sahip olmalıdır. Bahar ve yaz aylarında sık tercih edilen güneş gözlüklerinin göz sağlığını koruyabilmesi için belli özellikleri taşıması gerekir.
Devamını Oku
05.08.2022
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.