Polarize Güneş Gözlüğü Kullanmanın Yararları Nelerdir?

Polarize Güneş Gözlüğü Kullanmanın Yararları Nelerdir?

25.07.2022

Polarize Gözlük Nedir?

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte güneş gözlükleri de en sık kullanılan aksesuarlardan biri olmaya başladı. Yeryüzüne dik gelen parlak güneş ışınları açık havada spor sırasında veya araba kullanırken görüş kaybına neden olur. Güneş ışığı ve diğer yapay ışıklar polarize olmayan ışık kaynakları olarak adlandırılır. Polarize olmayan ışık demetleri yayılma çizgisi etrafında çeşitli titreşimler oluşturur. Yatay bir düzlemden yansıyan ışıklar gözler için rahatsız edici parlamalara neden olur. Bu parlak ışınlara uzun süre korunmasız bakılması ise çeşitli göz sorunlarına ve katarakta kadar giden rahatsızlıklara sebebiyet verebilir.

Polarize filtre gözlükler ise sadece tek düzlemdeki ışığın geçişine izin verir. Özellikle yüksek kaliteli polarizasyon özelliği olan modeller parlamaları önleyerek ışınların zararsız şekilde göze ulaşmasına yardımcı olur ve göz sağlığını korur. Denizciler, araç sürücüleri ve kaynak işçileri polarize filtre kaplı gözlükleri en çok kullanan kişilerdir.

Polarize camlı gözlükler diğer cam çeşitlerine sahip gözlüklere kıyasla %60-%70 oranında daha koyu olur. Bu tip gözlükler genellikle füme, yeşil, gri ve kahverengi gibi cam renklerine sahiptir. Bu renkler de kendi aralarında farklı özellikler gösterir. Örneğin, gri ve yeşil renk camlar genel olarak renkleri daha canlı gösterirken kahverengi camlar ise renkleri bozarak kontrast oranını artırır.

En iyi güneş gözlüğü modelleri arasında gösterilen polarize camlar renk seçeneği kısıtlı olmasına karşı göz sağlığı için faydalı olması sebebiyle pek çok kişi tarafından tercih edilir. Ayrıca bu tür camlar kar ve su yüzeyindeki parlamaları da başarılı bir şekilde engellediğinden doğa sporları ve açık alan aktivitelerinde kaliteli görüş imkanı sunar.

Polarize Güneş Gözlüğü Modelleri

Polarize Cam Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Polarize camla kaplı renkli güneş gözlükleri yansımaları iyi bir şekilde kestiği için yaz aylarında sıklıkla tercih edilir. Bu gözlükler göz sağlığı için önemli birçok fayda sunar. İşte, polarize gözlüklerin bazı avantajları…

Polarize gözlük modelleri, yansımaları %99’a varan oranlarda önleyerek gözde oluşabilecek rahatsızlıkları minimize eder.

Işık parlamaları genellikle kum, kar, su gibi yüzeylerden ışığın yansıması sonucu meydana gelir. Ayrıca kapalı alanlarda televizyon izlerken veya bilgisayar karşısında yapay ışık kaynaklı parlama oluşabilir. Polarize gözlükler bu yansımaları görüşü engellemeden emerek gözlerin sağlıklı kalmasını sağlar.

Bu güneş gözlükleri kontrast hassasiyet oranını artırarak etrafta var olan ışık yansımalarını süzer. Denize açılmak, avlanmak, kayak yapmak ve araba kullanmak gibi her türlü aktivite için son derece uygundur.

Güneşten gelen UV ışınları ve parlamaları kırmanın en iyi yolu polarize camlı gözlük kullanmaktır.

Yüksek performansa sahip olan bu camlar ISO standartları açısından da uygun özellikler sergiler.

Polarize camlar dayanıklıdır ve kullanım sonucu renginde herhangi bir solma olmaz.

Polarize camlı güneş gözlükleri diğer camla kaplı olanlara kıyasla daha hafif yapıya sahiptir.

En İyi Güneş Gözlüğü Markaları

Doğal veya yapay her türlü ışık kaynağının yaydığı ışığı başarılı bir şekilde emen polarize güneş gözlükleri, göz sağlığına dikkat eden pek çok kullanıcı için idealdir. Güneş gözlüğü satın alırken garanti belgesi ve sertifika isteyerek polarize güneş gözlüğünüzün cam kalitesinden emin olabilirsiniz. Siz de göz sağlığınız için polarize güneş gözlükleri arasından seçim yaparak yaz aylarında güneşin zararlı etkilerini en aza indirebilirsiniz. En iyi güneş gözlüğü modelleri Eye Connection’da sizlerle!