Oval Yüz Şekline Göre Güneş Gözlüğü Seçimi Nasıl Olmalı?

Oval Yüz Şekline Göre Güneş Gözlüğü Seçimi Nasıl Olmalı?

28.12.2021

Gözlük endüstrisi, geniş ürün ve model yelpazesi ile kadın ve erkek kullanıcılara birçok gözlük seçeneği sunar. Bazen kendine ya da hediye almak istediğin kişi için mükemmel çifti seçmek kafa karıştırıcı olabilir. Bu nedenle, belirli çerçeve renklerinin, gözlük şekli ve boyutlarının yüz yapını tamamlamada nasıl farklı etkileri olduğunu anlamak önemlidir. Yüz şekline uygun güneş gözlüğü arıyorsan, öncelikle yüz ölçünü belirlemen gerekir. Oval yüz şekline sahip olduğunu anlamanın ise 3 yolu vardır:

• Alın bölgesi genellikle oval bir yüzün en geniş kısmıdır.

• Oval yüzlü kişiler tipik yuvarlak çene hatlarına sahiptir.

• Oval yüzlerde, çene ve alın çizgisinde orantılı bir dengeye sahip, uzun bir yüz yapısı vardır.

Yüzünün özelliklerini inceledikten sonra, oval bir yüz için uygun gözlük modelini bulmak oldukça kolay bir haline gelir. Bununla birlikte, oval yüz şekline sahip olanlar şanslı bile sayılır. Çünkü oval yüz hatları ile çoğu kadın güneş gözlüğü modelleriyle uyumludur. Bununla birlikte, saç modelin, sakal şeklin, göz rengin ve hatta yaşam tarzın gibi dikkate alınması gereken başka faktörler de vardır. Örneğin kısa ve dalgalı saçlar ile büyük gözlükler; uzun ve düz saçlar ile küçük gözlükler daha kullanışlıdır. Saç rengi de gözlük çerçevesinin rengine karar verirken dikkat etmen gereken diğer önemli detaydır. 

Güneş Gözlüğü Modelleri

Oval Yüz Şekline Uygun Gözlük Çerçeveleri Nelerdir?

Oval yüz hatlarına sahip kadın ve erkeklere hemen hemen tüm gözlük modelleri yakışır. Ancak, yüzünün genişliğine uyan ve yuvarlak hatlarını vurgulayan kontrast çerçeve modelleri ile zıt bir uyum yakalayabilirsin. İşte oval yüz şeklinize uygun olan 8 farklı gözlük çerçevesi.

Su Damlası Güneş Gözlüğü: Oval yüzlerde mükemmel dengeyi sağlayan su damlası şeklindeki güneş gözlükleri mükemmel bir tercih olabilir. Klasik ve pürüzsüz bir görünüm için koyu renk ince çerçevelerle tasarlanan güneş gözlükleri soft bir stilini deneyebilirsin.

Cat-Eye Güneş Gözlüğü: Bu gözlük çerçevesi oval yüzler için oldukça ideal bir çerçeve şeklidir. Üstelik modaya uygun ve çevre dostu olan bu güneş gözlükler oval yüzlere mükemmel şekilde uyarak çekici bir görünüm kazandırır.

Kare Güneş Gözlüğü: Oval yüzlerle iyi uyum sağlayabilen başka bir gözlük çerçevesidir. Klasik kare şekliyle birleşen nötr ve toprak renkleri, oval bir yüzü tamamlamak ve yuvarlak yüz hatlarına keskinlik kazandırmak için idealdir.

Geometrik Güneş Gözlüğü: Çene çizgini öne çıkarır ve yüz hatlarınla mükemmel bir uyum sağlar. Düz bir üst kısımla tasarlanan bu köşeli geometrik güneş gözlükleri, oval yüzüne farklı bir görünüm kazandırır.

Yuvarlak Güneş Gözlüğü: Yüz şeklini vurgulamak yerine gözlüğünü öne çıkararak cesur bir ifade yaratır. Modaya uygun ve hoş bir görünüm için yuvarlak ve büyük boy güneş gözlüklerini tercih edebilirsin.

D Çerçeveli Güneş Gözlüğü: D çerçeveli güneş gözlükleri, oval şekilli yüzler için harika bir seçenektir. D çerçeveli gözlüklerin farklı stillerini inceleyebilir ve senin için en uygun olanı seçebilirsin.

Yarı Çerçeveli Güneş Gözlüğü: Genel görünümüne zarif ve sofistike bir dokunuş katabilir ve yüz hatlarını öne çıkarabilir. Bu tür çerçeveler genellikle her türlü yüz şekli için idealdir. Yüz hatlarınla dengeli ve çekici bir görünüm elde etmeni sağlar.

Güneş Gözlüğü

Artık oval yüz hatlarına sahip olduğunu ve hangi gözlük çerçevelerinin yüz şekline uygun olduğunu biliyorsun. Her yüz şekline ve her zevke hitap eden Eye Connection sana birbirinden şık güneş gözlüğü modelleri sunar. İhtiyacın olan güneş gözlüğüne sahip olmak için hemen Eye Connection’ı ziyaret edebilirsin.