Orijinal Güneş Gözlüğü Nasıl Anlaşılır? Nelere Dikkat Edilir?

Orijinal Güneş Gözlüğü Nasıl Anlaşılır? Nelere Dikkat Edilir?

17.03.2022

En önemli duyu organlarından biri olarak göz sağlığına çok dikkat etmelidir. Göz sağlığı için son derece zararlı olan sahte güneş gözlüklerinden de uzak durmalı; orjinal kaliteli güneş gözlüğü seçimlerinde bulunmalısın. Günümüzde her dört kişiden ikisi sahte güneş gözlükleri kullanıyor ve göz sağlığını tehlikeye atarak birçok hastalığa yakalanma riski artıyor. Ne yazık ki kimi zaman da orjinal zannedilerek alınan güneş gözlüklerinin sahte olması da insanların sağlığını farkında bile olmadan tehlikeye atıyor. Bu sebeple güvenilir yerlerden orjinal gözlükleri alarak, sahte güneş gözlüklerinden uzak durmaya özen göstermen gerekir. Güneş gözlüğünün orjinalliğini markanın yetkili mağazalarında teyit ettirebilir ya da sen de bazı kriterlere dikkat ederek aradaki farkı ayırt edebilirsin.

Siyah Çerçeveli Güneş Gözlüğü

Gözlüğün Orjinal Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Sahte güneş gözlüğü ile orjinal güneş gözlüğünü ayırt etmenin birçok yolu var. Örneğin, satın almak istediğin gözlük fiyatlarının çok daha altında bir ücret ile satılıyorsa o gözlüğün sahte olma ihtimali oldukça yüksektir. Kaliteli güneş gözlüğü ile sahte güneş gözlüğü arasındaki fark dikkatli incelendiği takdirde kalitesinden dahi kendisini belli eder. Kulak arkası terminali, camların yazıları, burun plaketi, sap içi yazıları gibi noktaları dikkatle incelersen ve yeterince kaliteli gözükmediğini fark edersen, sahte olma ihtimali çok yüksek. Bazı markaların orjinal ürünlerini önceden incelersen önemli detayları daha sonra fark edebilme şansın da olur. Örnek olarak bir marka kendi logosunu gözlüğün camına hafif oyulmuş şekilde lazer ile yapabilir ve bunun sahte gözlüklerde taklit edilebilmesi pek kolay değildir.

Orjinalliğinden emin olabileceğin bir güneş gözlüğü için en iyi yöntem markaların yetkili satış noktalarından faturalı, sertifikalı ve distribütör garantili olarak satın almak olacaktır. Birçok mağazadan ucuza satın alındığı için cazip gelen güneş gözlüklerini tercih ettiğin takdirde geri dönüşü olmayan sağlık problemleri ile karşı karşıya kalma riskin olabilir. Orjinal ve kaliteli bir gözlüğün bütün materyalleri özenle tasarlanır. Bütün orjinal güneş gözlüklerinin camlarının içerisinde markanın logosu yer alır. Kaliteli güneş gözlüğü saplarının içlerinde, burun aralığı üzerinde ya da altında da marka logosu bulunabilir. Logolar oldukça küçük olabilirler fakat dikkatli baktığında onları mutlaka görebilirsin. Özellikle camda bulunan logoları görebilmek için gözlüğünü ışığa tutman yardımcı olacaktır. Çünkü lazer tekniği ve ince bir işçilik uygulandığından bir bakışta kolayca görülemez.

Turuncu Güneş Gözlüğü

CE İşaretli Güneş Gözlüğü Modelleri Ne Anlama Gelir?

Güneş gözlüklerinin üzerinde bulunan CE işareti, ürünlerin serbest dolaşımını sağlamak için AB tarafından 1985 yılında uygulamaya başlatılan sağlık ve güvenlik işaretidir. Avrupa Birliği’nin direktiflerine uygunluğunu gösteren CE işareti, bu ürünün insan, hayvan ve çevre açısından güvenli olduğu anlamını taşır. Bu sebep ile satın aldığın gözlüklerdeki CE işaretini kontrol etmelisin çünkü CE işareti bulunmayan güneş gözlükleri ise sahte olabilir.

Dikkat edilmediği takdirde körlüğe kadar uzanabilen ciddi sağlık problemlerinden korunabilmen için sahte güneş gözlüklerinden uzak durmalı; sertifikalı orjinal güneş gözlüklerini tercih etmelisin. Satın aldığın güneş gözlüğünün orjinal olup olmadığını da kullanmadan teyit etmen, sağlığını riske atmamak adına faydalıdır. Orjinal erkek güneş gözlüğü modelleri ve kadın güneş gözlüğü modelleri için sertifikalı ve garantili ürünleri ile Eye Connection, birçok model seçeneği yer alır. İhtiyaçlarına uygun seçimler yapabilmek için sen de tasarımları inceleyebilirsin. Ürün yelpazesindeki dünyaca ünlü markaları ve tarzınıza hitap edebilecek trend güneş gözlüğü modellerini Eye Connection’da bulabilir, güvenle alışveriş yapabilirsin.