Neden Güneş Gözlüğü Kullanmalıyız ?
22.04.2022

Neden Güneş Gözlüğü Kullanmalıyız ?

Güneş gözlükleri en şık aksesuarlardan biridir. Özellikle güneşin iyice yüzünü göstermeye başladığı bahar ve yaz aylarında kullanımı giderek artan güneş gözlüklerinin tek amacı stile katkı sunmak değildir.

Temel duyu organlarından biri olan gözün titizlikle korunması gerekir. Güneşli havalar her ne kadar hem fiziksel hem de ruhsal olarak iyi hissettirse de gözlerin için sandığından daha da zararlı olabilir. Bu nedenle, özellikle son dönemlerde ozon tabakasında yaşanan incelmeler nedeniyle UV korumalı gözlük kullanmak artık daha da önemli.

UV Korumalı Güneş Gözlüğü Kullanmak Neden Önemli?

Nasıl ki cildin, güneşin zararlı ışınlarına çok fazla maruz kaldığında lekelenme, güneş yanığı hatta cilt kanseri gibi olumsuz sonuçlarla karşılaşabiliyorsa aynı şey gözlerin için de geçerli. Güneşten gelen UV ışınları tıpkı ciltte olduğu gibi gözün mercek ve retinasına da zarar vererek sonraki dönemlerde katarakt ya da gözün görme işlevini etkileyecek diğer hastalıklara neden olabilir.

Güneşe bağlı oluşabilecek göz hastalıklarının önüne geçmenin en kolay ve sağlıklı yolu UV güneş gözlüğü kullanmaktan geçer. Güneş gözlükleri de tıpkı güneş kremlerinin cilt üzerinde yarattığı bariyer gibi göz ile zararlı güneş ışınları arasında bir koruma görevi görerek gözün hasar görmesini engeller.

Güneş gözlükleri, göz sağlığını korumasının yanı sıra aydınlık havalarda oluşacak renk ve kontrast kaybının da önlenmesini sağlayarak gözün daha net görmesine olanak tanır. Böylece hem görme kalitesinin hem de gözün karanlığa adaptasyonunun artmasına yardımcı olur.

Ayrıca güneş gözlüğü kullanmak, göz çevresindeki derinin de güneş ışınlarından etkilenmesini önler. Vücudun en ince ve hassas deriye sahip olan bölgesi olan göz çevresi; UV ışınları nedeniyle kolayca lekelenme, kırışma ve yaşlılık belirtileri gösterebilir. Zevkine uygun olarak tercih edeceğin kaliteli bir güneş gözlüğü sayesinde hem göz sağlığını hem de göz çevresindeki cilt sağlığını kolayca koruyabilirsin.

Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir?

UV Korumalı Güneş Gözlüğü Sadece Yazın Mı Kullanılmalı?

Güneş açısının dikleştiği yaz aylarında güneş gözlüğü kullanımı artsa da aslında güneş ışınları kapalı ve bulutlu havalarda da gözlerine zarar verebilir. Sonbahar ve kış döneminde her ne kadar güneş ışınlarını dik bir açıyla almasan da bu ışınlar binalardan, yollardan, camlardan ya da diğer yüzeylerden yansıyarak UV ışınlarına maruz kalmana neden olur.

Özellikle karlı havalarda; kayak ve snowboard gibi sporlar yaparken güneş gözlüğü kullanmak ayrıca önem kazanır çünkü kar, UV ışınlarını yüksek oranda yansıtma özelliğine sahiptir. Bu nedenle UV korumalı, kaliteli bir güneş gözlüğü kullanmak her mevsim için büyük önem taşır.

Güneş Gözlüğü Seçimi

En İyi Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir?

Güneş gözlükleri son zamanlarda aksesuar olarak sıklıkla tercih ediliyor ancak göz sağlığını korumak için doğru güneş gözlüğü kullanmak oldukça önemli. Bir gözlük alırken dikkat edilmesi gereken en önemli maddelerden biri ise kaliteli güneş gözlüğü seçimi.

Piyasada çok farklı erkek güneş gözlüğü modelleri ve kadın güneş gözlüğü modelleri mevcut. Bu tasarımlar arasından seçim yaparken göz sağlığından olmamak için mutlaka titizlikle hareket etmeli ve kalitesi güvence altına alınmış ürünleri tercih etmelisin. Bu ürünler gerekli testlerden geçmiş ve garanti verilmiş güneş gözlükleridir. Sahte ya da kalitesiz gözlük ve gözlük camları kalıcı hasarlara sebep olabilir.

Bunun yanı sıra en iyi güneş gözlüğü, yüzün anatomisine en uygun olan ve yüze en doğru şekilde oturan güneş gözlüğüdür. Sapları çok uzun olmayan, kulaklara baskı yapmayan, burnu sıkmayan ve burun üzerinden düşmeyen, mümkün olan en geniş alanı örten güneş gözlükleri seçmek gerekir.

Güneş gözlüğünün görevini tam olarak yerine getirmesi için dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise UV ışınlarını blokaj derecesidir. Güneş ışınları, bulutlu havalarda dahi gözlerine ulaşarak zararlı etkilerini gösterebilir. Bu nedenle yüzde 100 UV korumalı gözlük tercih etmen sağlığın açısından en doğrusu.

Doğru seçilen bir güneş gözlüğü göz sağlığını korumanın yanı sıra estetik açıdan da şık görünmeyi sağlar. Sen de hem sağlığın hem de stilin için yüzüne en yakışacak güneş gözlüğünü Eyeconnection'da bulabilirsin.

Blog Son Eklenenler
Gözlük Ölçüsü Nedir ve Gözlük Ölçüsü Nasıl Alınır?
Yüzünüz için doğru boyutta gözlük seçimi yapmak, hem uyum hem de stil için önemlidir. Doğru ölçülerde seçilen bir güneş gözlüğünü uzun yıllar keyifle ve konforla kullanabilirsiniz.
Devamını Oku
23.01.2023
Elmas Yüz Şekline Göre Güneş Gözlüğü Seçimi Nasıl Olmalı?
Elmas şeklinde bir yüz şekline sahipsen ve yüzüme hangi gözlük yakışır diye merak ediyorsan doğru adrestesin. Elmas yüz şekli genellikle pek sık rastlanmayan son derece özel yüz hatlarından oluşur. Dar bir alın, geniş elmacık kemikleri ve sivri bir çene ile öne çıkan bu tip yüz şekline göre gözlük seçmek de zorlu bir macera gibi düşünülebilir.
Devamını Oku
23.08.2022
Göz Sağlığını Korumak İçin Güneş Gözlüklerinin Önemi Nelerdir?
Gözlük kullanımı, gözü çevresel etkenlere karşı korumak için önemlidir. Koruyucu gözlük, gözlerinizi dış etkenlere karşı koruma altına alır. Şeffaf koruyucu gözlükler birçok farklı stile uyum sağlayabilen seçeneklerden oluşur. Özellikle hassas gözlere ve alerjik bir bünyeye sahip olanların sıklıkla tercih ettiği seçenekler arasında yer alır.
Devamını Oku
19.08.2022
Renkli Güneş Gözlükleri İle Yapılacak 5 Farklı Kombin Önerisi
Renkli güneş gözlükleri, stilinizi geliştirmeye yardım ederek kombinlerinizin daha şık görünmesini sağlayabilir. Mümkün olan en iyi görünümü elde etmeniz için gözlüklerinizi kıyafet ve aksesuarlarınızla uyumlu olacak şekilde eşleştirmeniz gerekir.
Devamını Oku
15.08.2022
Çocuklar için Gözlük Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
Çocukların yaşadığı göz problemleri için gözlük kullanımı, zorlayıcı bir süreç olabilir. Çocuğun gözlüğe alışması, kabul etmesi ve rahat kullanmaya başlaması zaman alabilir. Bebek ve çocuklar için tercih edilen gözlük modelleri, işlevsel özellikleri sayesinde bu zorlu süreci kolaylaştırmalıdır.
Devamını Oku
12.08.2022
Burun Ameliyatı Sonrası Güneş Gözlüğü Kullanımı Nasıl Olmalı?
Burun ameliyatı geçirdiyseniz, işlemden sonra ne zaman ve nasıl gözlük takabileceğinizi belirlemek biraz zor olabilir. Burun ameliyatı sonrası gözlük kullanımı için geçerli olan en önemli kural cerrahınızı dinlemek ve tavsiyelerine uymaktır.
Devamını Oku
10.08.2022
Yaza Enerji Katacak En İyi Renkli Güneş Gözlüğü Modelleri
Yaz aylarının vazgeçilmez aksesuarlarından biri olan renkli güneş gözlükleri stilini tamamlar ve gözlerini güneş ışınlarına karşı iyi bir şekilde korur.
Devamını Oku
08.08.2022
Güneş Gözlüğünü Kaliteli Yapan Özellikler Hangileridir?
Güneşli yaz günlerinin vazgeçilmez kombin parçası, güneş gözlüğü modelleridir. Güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma sağlayan bu güneş gözlükleri, kaliteli bir yapıya sahip olmalıdır. Bahar ve yaz aylarında sık tercih edilen güneş gözlüklerinin göz sağlığını koruyabilmesi için belli özellikleri taşıması gerekir.
Devamını Oku
05.08.2022
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.