Nasıl bir güneş gözlüğü seçmelisin?

Nasıl bir güneş gözlüğü seçmelisin?

09.06.2021

Güneş gözlüğü alırken deniyor, çıkarıyor, bir daha deniyor fotoğrafını çekiyor, arkadaşlarımıza soruyoruz. Hangisi yüzümüze en güzel oldu, sence hangi güneş gözlüğünü almalıyım? Bu mu daha güzel oldu, diğeri mi daha güzel oldu?

Güneş gözlüğü seçerken bu soruların hepsi aklımızdan geçiyor. Her yazımızda bahsettiğimiz önemli kriterleri burada toplamak istiyoruz. Kadın güneş gözlüğü, erkek güneş gözlüğü, çocuk güneş gözlüğü seçiminde nelere dikkat etmeliyiz, nasıl bir güneş gözlüğü almalıyız sorularının cevabına hadi hep birlikte bakalım.

Öncelik Göz Sağlığı

Güneş gözlüğü seçimi yaparken, öncelik her zaman göz sağlığı olmalıdır. Güneşin zararlı ışınlarından koruyan %100 UV korumalı güneş gözlükleri tercih edilmeli, kullanım yerine göre ayrıca polarize cam seçenekleri de değerlendirilmelidir. UV filtresi, gözü güneşin yaydığı zararlı ışınlardan koruyan bir cam filtresidir. Koyu renk, açık renk fark etmeksizin tüm gözlük camlarında %100 UV koruması olmalıdır. Özellikle güneş gözlüğü seçiminde ilk dikkat edilmesi gereken kriterlerden biridir. Polarize cam özelliği ise yansımaları engelleyen bir filtredir. Genellikle açık havada spor yapan ve araç başında fazlaca zaman geçiren insanlar için yansımalar tehlikeli olabilmekte. Bu sebeple Polarize cam özelliği de güneş gözlüğü seçiminde değerlendirilmelidir.

 

Yüz Tipinize Uygun Boyutu Bulun

Birbirinden çeşitli renklerde ve boyutlarda birçok güneş gözlüğü seçeneği mevcut. Bunların arasından seçim yapmak ise bir hayli zor. Mağazalardan alışveriş yaparken yüzümüze uygunluğunu test ediyor, yüzümüzün boyutu ve şekline göre karar veriyoruz. Peki internetten güneş gözlüğü satın alıyorsak? İşte o zaman sizlere çok basit ve pratik bir önerimiz var. Güneş gözlüklerimizin saplarının içerisinde bulunan ekartman ölçüleri (gözlük ölçüleri) bizlere bu konuda yardım edecektir. İnternetten alacağınız gözlüğün boyutları ile, hali hazırda kullandığınız gözlüğün boyutlarını karşılaştırarak yüzünüz için en uygun boyutu bulabilirsiniz.

 

Uzun zaman kullanabileceğiniz kalitedeki ürünleri tercih edin

Genelde güneş gözlüklerinde fiyatlar büyük farklar gösterebiliyor. Bu marka ismi, gözlükte kullanılan malzemeler gibi etmenlerden kaynaklanabiliyor. Kısa süreli uygun fiyatlı olanlar cazip gelse de, güneş gözlüğünün uzun zaman mevsimsiz kullanılan bir parça olduğun düşünüldüğünde uzun süreli düşünmek daha doğru olacaktır. Bu yüzden gözlük tercihinde kaliteli bir ürüne belli bir bütçe ayırmak gelecek zamandaki verimliliği açısından doğru olmaktadır. Unutulmamalıdır ki, güneş gözlükleri dört mevsim kullanılan ve en önemli aksesuarlarımızdan biridir. Bu sebeple kalıcı ve kaliteli olan güneş gözlükleri tercih edilmelidir.