Mavi Işık Filtresi Nedir? Mavi Işık Filtreli Gözlük Nasıl Anlaşılır?

Mavi Işık Filtresi Nedir? Mavi Işık Filtreli Gözlük Nasıl Anlaşılır?

15.11.2021

İnsan gözüne ulaşan ışık, genellikle 380 ila 780 nm dalga boylarına sahiptir. Bu ışığa görünür ışık adı da verilir. Öte yandan kızılötesi aralığındaki ışık ile ultraviyole aralığındaki ışık çeşitleri ise görünmez ışıklara bölünür. Günümüzde yoğun şekilde kullanılan dijital ekranlardan, yüksek enerjili görünür ışık (HEV) olarak da tanımlanan mavi-mor ışık yayılır. Bu ışık çeşidi, direkt olarak gözden filtrelenmeden geçtiğinden retina üzerinde kalıcı hasarlara neden olabilir. Bu sebeple uzmanlar, yoğun dijital ekran kullanımına maruz kalanlar için mavi ışık filtreli gözlük çeşitleri kullanmalarını önerir. "Mavi ışık filtresi nedir?", "mavi ışıktan koruyan gözlük zararlı mı?" ve “mavi ışık gözlüğü işe yarıyor mu?” gibi sorularınıza cevapları bu yazıda bulabilirsiniz.

Mavi Işık Filtresi Nedir?

Yakın zamana kadar yapılan araştırmalar UV ışınlarının hem cilt hem de göz üzerinde biyolojik dokulara zarar verebileceğini ortaya koymuştur. Bu sebeple insanlar, cildini korumak için güneş kremlerinden ve mavi ışık filtreli gözlüklerden destek almaya başlamıştır. Gerçekten de görünür boyuttaki mavi-mor ışığın göz üzerinde zarar verme potansiyeli yüksektir. Göze giren bu ışık, filtrelenmemesinin yanı sıra gözün ön bölümü tarafından neredeyse tamamen emilir. Yoğun şekilde maruz kalınan bu ışık, ağrılı konjonktiva ya da kornea enfeksiyonuna sebep olabilir. Öte yandan gözün kristal merceği (katarakt) ve retinada maküler dejenerasyon gibi rahatsızlıklar oluşturabileceği de öngörülür. Ayrıca mavi ışığın dijital göz yorgunluğuna ve melatonin salgılamasını engellediği için uyku bozukluğuna da neden olduğu yapılan araştırmalarla ortaya konmuştur.

Genel kanı aksine, mavi-mor ışıklar sadece dijital ekran ya da güneş kaynaklı değil, yaşamın içinde floresan ve LED lambalarda da yüksek miktarda bulunur. Bu nedenle özellikle dijital ekranlarda ve kullanılan gözlük camlarında mavi filtre yer almalıdır. Mavi ışık filtresi, cihaz ekranından veya güneşten gelen mavi spektrumlu ışığı azaltarak kişinin gözlerinin yorulmamasını sağlayan özel bir filtre çeşididir. Son zamanlarda en çok tercih edilen gözlük çeşitlerinden olan mavi ışık filtreli gözlükler, standart gözlük camlarının üzerine eklenen filtreler ile belirli özellikler kazanması yolu ile elde edilir. Hem numaralı gözlük camlarında hem de güneş gözlüklerinde bulunan bu özellik, 380 ila 450 nm bandında mavi ışığı azaltarak iyileştirilmiş görme rahatlığı sağlar.

Mavi Işık Filtreli Gözlük Nasıl Anlaşılır?

En önemli organlardan biri olan gözleri korumak için atılacak ilk adım, koruma ihtiyaçlarını belirlemek için göz doktoruna muayene olmak ve gerekirse doğru gözlük seçimi yapmaktır. Genel göz sağlığı korumak adına kullanılacak en iyi mavi ışık filtreli gözlük konusunda güvenilir bir markadan ve/veya satıcıdan gözlük alışverişi yapmak son derece önemlidir. Özellikle mavi ışık korumalı gözlük çeşitlerini satın alırken, filtrelenen ışık dalga boyu aralığını bulunduran bir sertifika olması önem taşır. Bu konuda ışık filtrelemesinin optimum aralığı en az 455 nanometre olmalıdır.

Gözlük kullanımı konusunda son yıllarda fotokromik lensler de gözlük seçimlerinde aktif rol oynar. Işık miktarına ve dalga boyuna göre ayarlanan gözlük camları, hem güneşten gelen ultraviyole ışınlarını hem de çevredeki mavi ışık kaynaklarını engelleme görevi görür. Bu sayede mavi ışığı engelleyen gözlük, hem iç hem de dış mekânda gece ve gündüz kullanılabilme pratiğine sahiptir.

Mavi ışıktan kaçışın imkânsız olduğu günümüzde her gün kullanılan tablet, bilgisayar, telefon, yapay ışık kaynakları ve güneşten gelen ışınlar için mavi ışık filtreli gözlük tavsiye edilir. Hem güneş gözlüğü modelleri hem de numaralı gözlüklerin camlarına uygulanan mavi ışık filtresini Eye Connection üzerinden ulaşabilirsiniz. Uygun mavi ışık filtreli gözlük fiyatları için ise geniş ürün yelpazesine göz atabilirsiniz.