Mavi Işık Filtresi Nedir? Mavi Işık Filtreli Gözlük Nasıl Anlaşılır?
15.11.2021

Mavi Işık Filtresi Nedir? Mavi Işık Filtreli Gözlük Nasıl Anlaşılır?

İnsan gözüne ulaşan ışık, genellikle 380 ila 780 nm dalga boylarına sahiptir. Bu ışığa görünür ışık adı da verilir. Öte yandan kızılötesi aralığındaki ışık ile ultraviyole aralığındaki ışık çeşitleri ise görünmez ışıklara bölünür. Günümüzde yoğun şekilde kullanılan dijital ekranlardan, yüksek enerjili görünür ışık (HEV) olarak da tanımlanan mavi-mor ışık yayılır. Bu ışık çeşidi, direkt olarak gözden filtrelenmeden geçtiğinden retina üzerinde kalıcı hasarlara neden olabilir. Bu sebeple uzmanlar, yoğun dijital ekran kullanımına maruz kalanlar için mavi ışık filtreli gözlük çeşitleri kullanmalarını önerir. "Mavi ışık filtresi nedir?", "mavi ışıktan koruyan gözlük zararlı mı?" ve “mavi ışık gözlüğü işe yarıyor mu?” gibi sorularınıza cevapları bu yazıda bulabilirsiniz.

Mavi Işık Filtresi Nedir?

Yakın zamana kadar yapılan araştırmalar UV ışınlarının hem cilt hem de göz üzerinde biyolojik dokulara zarar verebileceğini ortaya koymuştur. Bu sebeple insanlar, cildini korumak için güneş kremlerinden ve mavi ışık filtreli gözlüklerden destek almaya başlamıştır. Gerçekten de görünür boyuttaki mavi-mor ışığın göz üzerinde zarar verme potansiyeli yüksektir. Göze giren bu ışık, filtrelenmemesinin yanı sıra gözün ön bölümü tarafından neredeyse tamamen emilir. Yoğun şekilde maruz kalınan bu ışık, ağrılı konjonktiva ya da kornea enfeksiyonuna sebep olabilir. Öte yandan gözün kristal merceği (katarakt) ve retinada maküler dejenerasyon gibi rahatsızlıklar oluşturabileceği de öngörülür. Ayrıca mavi ışığın dijital göz yorgunluğuna ve melatonin salgılamasını engellediği için uyku bozukluğuna da neden olduğu yapılan araştırmalarla ortaya konmuştur.

Genel kanı aksine, mavi-mor ışıklar sadece dijital ekran ya da güneş kaynaklı değil, yaşamın içinde floresan ve LED lambalarda da yüksek miktarda bulunur. Bu nedenle özellikle dijital ekranlarda ve kullanılan gözlük camlarında mavi filtre yer almalıdır. Mavi ışık filtresi, cihaz ekranından veya güneşten gelen mavi spektrumlu ışığı azaltarak kişinin gözlerinin yorulmamasını sağlayan özel bir filtre çeşididir. Son zamanlarda en çok tercih edilen gözlük çeşitlerinden olan mavi ışık filtreli gözlükler, standart gözlük camlarının üzerine eklenen filtreler ile belirli özellikler kazanması yolu ile elde edilir. Hem numaralı gözlük camlarında hem de güneş gözlüklerinde bulunan bu özellik, 380 ila 450 nm bandında mavi ışığı azaltarak iyileştirilmiş görme rahatlığı sağlar.

Mavi Işık Filtreli Gözlük Nasıl Anlaşılır?

En önemli organlardan biri olan gözleri korumak için atılacak ilk adım, koruma ihtiyaçlarını belirlemek için göz doktoruna muayene olmak ve gerekirse doğru gözlük seçimi yapmaktır. Genel göz sağlığı korumak adına kullanılacak en iyi mavi ışık filtreli gözlük konusunda güvenilir bir markadan ve/veya satıcıdan gözlük alışverişi yapmak son derece önemlidir. Özellikle mavi ışık korumalı gözlük çeşitlerini satın alırken, filtrelenen ışık dalga boyu aralığını bulunduran bir sertifika olması önem taşır. Bu konuda ışık filtrelemesinin optimum aralığı en az 455 nanometre olmalıdır.

Gözlük kullanımı konusunda son yıllarda fotokromik lensler de gözlük seçimlerinde aktif rol oynar. Işık miktarına ve dalga boyuna göre ayarlanan gözlük camları, hem güneşten gelen ultraviyole ışınlarını hem de çevredeki mavi ışık kaynaklarını engelleme görevi görür. Bu sayede mavi ışığı engelleyen gözlük, hem iç hem de dış mekânda gece ve gündüz kullanılabilme pratiğine sahiptir.

Mavi ışıktan kaçışın imkânsız olduğu günümüzde her gün kullanılan tablet, bilgisayar, telefon, yapay ışık kaynakları ve güneşten gelen ışınlar için mavi ışık filtreli gözlük tavsiye edilir. Hem güneş gözlüğü modelleri hem de numaralı gözlüklerin camlarına uygulanan mavi ışık filtresini Eye Connection üzerinden ulaşabilirsiniz. Uygun mavi ışık filtreli gözlük fiyatları için ise geniş ürün yelpazesine göz atabilirsiniz.

Blog Son Eklenenler
Gözlük Ölçüsü Nedir ve Gözlük Ölçüsü Nasıl Alınır?
Yüzünüz için doğru boyutta gözlük seçimi yapmak, hem uyum hem de stil için önemlidir. Doğru ölçülerde seçilen bir güneş gözlüğünü uzun yıllar keyifle ve konforla kullanabilirsiniz.
Devamını Oku
23.01.2023
Elmas Yüz Şekline Göre Güneş Gözlüğü Seçimi Nasıl Olmalı?
Elmas şeklinde bir yüz şekline sahipsen ve yüzüme hangi gözlük yakışır diye merak ediyorsan doğru adrestesin. Elmas yüz şekli genellikle pek sık rastlanmayan son derece özel yüz hatlarından oluşur. Dar bir alın, geniş elmacık kemikleri ve sivri bir çene ile öne çıkan bu tip yüz şekline göre gözlük seçmek de zorlu bir macera gibi düşünülebilir.
Devamını Oku
23.08.2022
Göz Sağlığını Korumak İçin Güneş Gözlüklerinin Önemi Nelerdir?
Gözlük kullanımı, gözü çevresel etkenlere karşı korumak için önemlidir. Koruyucu gözlük, gözlerinizi dış etkenlere karşı koruma altına alır. Şeffaf koruyucu gözlükler birçok farklı stile uyum sağlayabilen seçeneklerden oluşur. Özellikle hassas gözlere ve alerjik bir bünyeye sahip olanların sıklıkla tercih ettiği seçenekler arasında yer alır.
Devamını Oku
19.08.2022
Renkli Güneş Gözlükleri İle Yapılacak 5 Farklı Kombin Önerisi
Renkli güneş gözlükleri, stilinizi geliştirmeye yardım ederek kombinlerinizin daha şık görünmesini sağlayabilir. Mümkün olan en iyi görünümü elde etmeniz için gözlüklerinizi kıyafet ve aksesuarlarınızla uyumlu olacak şekilde eşleştirmeniz gerekir.
Devamını Oku
15.08.2022
Çocuklar için Gözlük Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
Çocukların yaşadığı göz problemleri için gözlük kullanımı, zorlayıcı bir süreç olabilir. Çocuğun gözlüğe alışması, kabul etmesi ve rahat kullanmaya başlaması zaman alabilir. Bebek ve çocuklar için tercih edilen gözlük modelleri, işlevsel özellikleri sayesinde bu zorlu süreci kolaylaştırmalıdır.
Devamını Oku
12.08.2022
Burun Ameliyatı Sonrası Güneş Gözlüğü Kullanımı Nasıl Olmalı?
Burun ameliyatı geçirdiyseniz, işlemden sonra ne zaman ve nasıl gözlük takabileceğinizi belirlemek biraz zor olabilir. Burun ameliyatı sonrası gözlük kullanımı için geçerli olan en önemli kural cerrahınızı dinlemek ve tavsiyelerine uymaktır.
Devamını Oku
10.08.2022
Yaza Enerji Katacak En İyi Renkli Güneş Gözlüğü Modelleri
Yaz aylarının vazgeçilmez aksesuarlarından biri olan renkli güneş gözlükleri stilini tamamlar ve gözlerini güneş ışınlarına karşı iyi bir şekilde korur.
Devamını Oku
08.08.2022
Güneş Gözlüğünü Kaliteli Yapan Özellikler Hangileridir?
Güneşli yaz günlerinin vazgeçilmez kombin parçası, güneş gözlüğü modelleridir. Güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma sağlayan bu güneş gözlükleri, kaliteli bir yapıya sahip olmalıdır. Bahar ve yaz aylarında sık tercih edilen güneş gözlüklerinin göz sağlığını koruyabilmesi için belli özellikleri taşıması gerekir.
Devamını Oku
05.08.2022
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.