Mavi ekran gözlüğü nedir?

Mavi ekran gözlüğü nedir?

15.09.2021

Günlük hayatımızda maruz kaldığımız ışık spektrumlarından sadece bir tanesi olan mavi ışık; telefonlarda, bilgisayarlarda, telefonda, tabletlerde yani kısacası dijital tüm ekranlarda bulunan bir ışık türüdür. Gün içinde bu teknolojik ürünleri hangi sıklıkla kullandığınızı bir düşünün… Oldukça fazla değil mi? İşte bu ürünlerle geçirdiğiniz her an, zararlı mavi ışıklara maruz kaldığınız anları da içeriyor. Tüm bu teknolojik ekranlardan yüksek enerjili mavi-mor bir ışık yayılıyor. Yapay mavi yüksek enerjili görünür ışık (HEV) olarak da bilinen mavi ışık, gözden geçerek filtrelenmeden retinaya ulaşıyor ve bu nedenle retinada kalıcı hasarlara sebep oluyor. Bu nedenle mavi ışığı filtreleyen mavi ışık korumalı gözlükler kullanmak, sizi göz hastalıklarından korur ve daha iyi bir görüntü kalitesine ulaşmanızı sağlar.

Mavi ekran gözlüğü işe yarıyor mu?

Mavi ışık korumalı gözlükler, özel filtrelere sahiptir. Bu filtreler sayesinde göz sağlığı yüksek oranda korunur ve dijital göz yorgunluğuna daha az maruz kalırız. Göz koruma konusunda oldukça etkili olan mavi ekran gözlükler, özellikle günlük hayatta karşılaştığımız mavi ışıklardan korunmamızı sağlıyor. Peki mavi ışıklardan neden korunmalıyız? Çünkü bu tür ışıklara maruz kalmanın çok ciddi sonuçları olabiliyor. Yapay ekranlardan yayılan mavi ışıklar, beynin uyku hormonunu etkiliyor ve uyurken salgılanan melatonin dengesinin bozulmasına neden oluyor. Bu da uykuya geçiş sürecinin uzamasına, sağlıklı bir uyku uyuyamama gibi olumsuz durumların ortaya çıkmasına neden oluyor.  Uykusuzluk, baş ağrısı, retina hasarı gibi birçok olumsuz durumun arkasında gün boyu maruz kalınan mavi ışıklar var. Mavi ışık korumalı gözlük yani diğer adıyla ekran gözlüğü, yapay ışıkların olumsuz etkilerinden göz sağlığınızı korur.                    

                                                    

Mavi ekran gözlüğü nasıl anlaşılır?

Mavi ekran gözlüğünün camı, gözlerinize gelen mavi ışığı %30 oranında filtreleyebilme özelliğine sahiptir. Mavi ışık filtreli bu gözlükler, sanılanın aksine gözlük camlarının mavi olması anlamına gelmez. Gözlük camında, gözün göremeyeceği filtrelerin bir araya getirilmesi ile hazırlanan ekran koruma gözlükleri; farklı modellerde, boyutlarda ve farklı cam renklerinde olabilir. Böylece gözlerinizi zararlı mavi ışınlardan korurken, hem de güneş gözlükleriniz ile şık ve tarz bir görünüm elde edebilirsiniz.

Mavi ekran gözlüğü reçetesiz satılır mı?

Mavi ışık korumalı ekran gözlükleri numarasız olduğu için reçetesiz satılabiliyor. Herhangi bir doktor kontrolüne gerek kalmadan, gözlerinizi korumak için mavi ışık filtreli ekran gözlüklerini tercih edebilirsiniz. Ayrıca göz doktorunuza danışarak, sizin için mavi ekran gözlüğü önermesini de isteyebilirsiniz. Çoğu zaman bilgisayar gözlüğü olarak da kullanılan mavi ışık korumalı gözlükler, kampanyalı fiyatlar ile Eye Connection’da sizi bekliyor! Geniş bir yelpazeye sahip gözlük modelleri arasından yüzünüze ve tarzınıza en uygun modeli seçerek göz sağlığınız için büyük bir adım atabilirsiniz.

Mavi ekran gözlüğünü tercih etmeli miyim?

Mavi ışınlara maruz kalmak istemeyen yetişkin ve çocuk fark etmeksizin herkes, mavi ışık korumalı gözlükleri tercih edebilir. Özellikle bilgisayar karşısında çok fazla vakit geçiren çalışanlar, oyun oynayan çocuk ve gençler, bilgisayar ekran gözlükleri olarak da kullanılan mavi ışık korumalı gözlükleri mutlaka kullanmalı. Mavi ışık filtreli ekran gözlükleri ile göz sağlığınızı uzun vadede koruyabilir ve mavi ışıkların gözlerinize olan zararlı etkisini azaltabilirsiniz. Göz sağlığını düşünen, kaliteli bir görüntü elde etmek isteyen, göz sağlığının bozulmasından kaynaklı ortaya çıkan diğer tüm sağlık problemlerini engellemek isteyen herkes; mavi ışıkları filtreleyen gözlükleri tercih edebilir.

Günlük hayatınızın vazgeçilmez bir parçası olacak indirimli ekran gözlüğü fiyatları için web sitemizde yer alan Mavi Işık Gözlüğü kategorimizi inceleyebilirsiniz. Bilgisayar ekran gözlüğü satın almak istiyor ama nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, kategoride yer alan Eye Connection gözlüklerinden ilham alabilir veya satın alabilirsiniz. Ekran gözlükleri indirimli ve birçok farklı modeli ile Eye Connection’da sizi bekliyor!