Kışın Güneş Gözlüğü Kullanılır mı?

Kışın Güneş Gözlüğü Kullanılır mı?

06.01.2022

Güneş gözlüğü, hem kadınların hem de erkeklerin severek kullandıkları aksesuarların başında gelir. Gözleri zararlı UV ışınlarından korumasının yanı sıra birçok farklı çeşidiyle şık bir tamamlayıcı rolü üstlenir. Özellikle yaz aylarında olmazsa olmazlarımızdan olan güneş gözlüğü aslında kış aylarında da tercih edilmelidir. Kışın güneş gözlüğü kullanılır mı, neden kullanılmalı gibi soruların varsa bu yazıda seni tatmin edecek cevapları bulabilirsin. Evet, tıpkı yazın olduğu gibi kışın da güneş gözlüğü kullanabilirsin, kış geldi diye çok sevdiğin gözlüğünü üzülerek bir sonraki yaza kadar bir kutuya hapsetmek zorunda kalmayabilirsin. Kış güneş gözlüğü kullanmak için illa ki güneşin gözlerini rahatsız etmesine gerek yok, soğuk aylarda çıkan güneş tıpkı yazın olduğu gibi zararlı etkilere sahiptir ve bu nedenle göz için bazı riskler barındırır. %100 UV korumalı güneş gözlüğü, kış aylarında da dışarıda vakit geçirirken en önemli yardımcın olabilir.

Kışın Güneş Gözlüğü Neden Takılır?

Kışın güneş gözlüğü kullanmanın en önemli getirisi, kış aylarında çıkan güneşten gelen ultraviyole ışınlarına karşı korumaktır. Karın parlak ve saf beyaz yapısı, ışınları göze yansıtarak zararlı etkisini artırır. Zararlı ışınlar Kasım ayından Mart ayına kadar oldukça etkili ve bu süreçte dışarıda geçirilen vakitlerde güneş gözlüğü büyük önem taşır. Kış aylarında uzun bir süre güneş ışınlarına maruz kalmak, ileriki dönemler için de gözde hassasiyete yol açabilir. Ayrıca dijital cihazların yaymış olduğu mavi ışık nedeniyle mavi ışık korumalı gözlük kullanmak gerekir. Kadın kış güneş gözlüğü ve erkek güneş gözlüğü modelleri, tüm yüz tiplerine uygun modeller ile geniş bir yelpazeye sahip. Farklı renk, desen ve şekillerde beğeniye sunulan güneş gözlüklerini, kış aylarında da şık bir kombinleme aracı olarak kullanabilirsin. Kış aylarında güneş gözlüğü kullanma fikrine uzak bakmamanı ve göz sağlığın için mutlaka yanında güneş gözlüğü bulundurmanı tavsiye ederiz.

Kış Güneş Gözlüğü

%100 UV Korumalı Güneş Gözlüğü Ne Demek?

Güneşten gelen ultraviyole ışınları, gözlerde ve göz kapaklarında ciddi etkiler bırakabilir. Bu zararlı etkilerden korunmak için %100 UV korumalı gözlük kullanmak gerekir. Gözlük satın alırken ilk bakılması gereken özellik olan bu UV koruma, güneş gözlüklerinin üzerinde etiketle belirtilir. %100 UV korumalı gözlük camı özel olarak tamamen göz ve göz çevresini zararlı ışınlardan korumak için tasarlanır. Bu nedenle güneş gözlüğü alırken mümkün olduğunda göz çevresini kapsayan büyük gözlükler tercih etmen tavsiye edilir. Güneş gözlüğü göz çevresini ne kadar kapsıyorsa UV ışınlarına karşı da o kadar etkili olabilir. Kış aylarında kar ile birlikte oldukça zararlı olabilen güneş ışınlarından korunmak için bu gözlükleri yanında bulundurabilirsin. Kış aylarında yaptığın şapka gözlük kombinleri ile yeni bir tarz oluşturabilir, göz alıcı bir görünüme de sahip olabilirsin.

Kadın Güneş Gözlüğü Modelleri

Güneş Gözlüğü Seçiminde Nelere Dikkat Edebilirsin?

Güneş gözlüğü seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar var. Bunları göz önünde bulundurduğunda hem sağlığın hem de görünümün için ideal gözlük tercihleri yapabilirsin.

• Camlar yılın tüm mevsimlerinde zararlı olabilen güneşin UV ışınlarını bloke etmeli.

• Gözlüğün aynalı veya polarize olması güneşin zararlı ışınlarına karşı etkili değildir, göz sağlığı için önemli olan cam içindeki UV korumasıdır.

• Işık emilim oranı kullanım alanına göre dikkate alınmalı.

• Güvenilir kış güneş gözlüğü minimum güvenlik koşullarına uygun olduğunu belirten CE belgesine sahiptir.

• Kaliteli kış güneş gözlüğü, hareket ettirdiğinde görüntüyü bozmaz ve dikey bir çizgiye odaklanır.

• Yüz şekline ve stiline uygun bir gözlük seçiminde bulunmak, uzun süreli bir kullanım deneyimi sağlar.

Sen de kış aylarında tarzına eşlik edebilecek birbirinden şık güneş gözlüğü modelleri için Eye Connection’da yer alan seçenekleri inceleyebilirsin.