Kış Ayları İçin En Uygun Güneş Gözlüğü Modelleri

Kış Ayları İçin En Uygun Güneş Gözlüğü Modelleri

12.11.2021

Yaz aylarının vazgeçilmez aksesuarı güneş gözlükleri kış aylarında da kullanıma uygundur. “Kışın güneş gözlüğü neden takılır?” diye sorarsanız, kış güneşinin göründüğü kadar masum olmadığını bilmenizde yarar var. Güneş ışınları, kış mevsiminde yeryüzüne paralel açıyla gelir ve etkisini göstermeye devam eder. Bu ışınlar, bazı durumlarda insan sağlığı için risk oluşturabilir. Bu nedenle güneş gözlüklerini kış aylarında da aracınızdan, çantanızdan, yanınızdan eksik etmemekte fayda vardır. Güneşten gelen zararlı ultraviyole ışınlar özellikle karlı havalarda gözü daha çok etkilemektedir. UV ışınlarının etkilerinin giderek arttığını düşünürseniz kışın güneşsiz günlerde dahi zararlı ışınlar gözlerinizi tehdit eder. Kışın güneş gözlüklerini kullanarak bu riskleri en aza indirebilirsiniz.

Kış Güneş Gözlüğü Modelleri

Kış güneş gözlüğü modellerikadın kış güneş gözlüğü ve erkek güneş gözlüğü modelleri olarak temelde ikiye ayrılır. Kış trendlerine en uygun güneş gözlüğü modelleri arasından seçim yapmak için yüz hatlarınızı iyi tanımalı ve %100 UV korumalı güneş gözlüğü modellerinden birini tercih etmelisiniz. Klasikle moderni birleştiren tasarımlarla dikkat çeken güneş gözlükleri rengârenk seçenekleri ile her zevke hitap etmektedir. Kadınlar daha çok çekik güneş gözlük modellerinden birini seçerken şapka gözlük kombinleri oluştururlar. Kahverengi ve siyah camlı modeller yanında nehir mavisi camları olan seçenekler kahverengi kemik çerçeveleriyle beğeniye sunulmaktadır. Siyah çekik güneş gözlükleri her zaman havalı bir görünüm sağlar, mor camlı olanlar oldukça ilgi çekicidir. Yuvarlak ve desenli çerçeveler mavi camlarıyla, ince saplarıyla görenleri hayran bırakmaktadır. Modayı yakından takip eden kadınlar özellikle çekik güneş gözlüklerini kullanmaktan büyük keyif alacaktır.

Oval güneş gözlükleri birçok yüz tipine yakıştığından oldukça popülerdir. Bu modellerde camların rengi kişiliğinizi ve zevkinizi yansıtır. Kırmızı çerçeve, seher kırmızı camlarla gösteriş sağlar, kullanan kişinin yüz hatlarına dikkat çeker. Gri camlı ve ince saplı oval çerçeveli güneş gözlükleri özellikle gündelik kullanımda sıkça tercih edilir. Mor camlı, ince saplı oval çerçeveli modeller yüz hatlarını daha ince gösterir ve tazelenmiş bir görüntü sunar. Köşeli güneş gözlükleri de her sezon büyük bir ilgi görür ve klasik bir görünüm sağlar.

Güneş Gözlüğü Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güneş gözlüğü seçilirken dikkat edilecek en önemli şey UV ışınlarını %100 engellediğini gösteren bir etikete sahip olmasıdır. Daha sonra diğer kriterler göz önünde tutularak estetik ve kaliteli güneş gözlükleri seçilebilir.

Güneş gözlüğü seçiminde dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

%100 UV korumalı güneş gözlüğü tercih edilmelidir: Zararlı UV ışınlarını engelleyen bir güneş gözlüğü tercih edilmelidir. UV korumalı gözlük sağlığınız için çok önemlidir.

Büyük gözlükler daha iyidir: Güneş gözlüğü göz bölgesinde ne kadar fazla alan kaplıyorsa o kadar iyidir. % 100 UV korumalı güneş gözlüğü büyük olduğunda göze yandan gelen UV ışınlarını engeller.

Koyu camlar daha iyi koruma sağlamaz: Çok koyu camlı güneş gözlükleri estetik açıdan tercih edilse de UV ışınlarını engelleme konusunda ek bir avantaj sağlamaz. UV korumalı gözlük camı tercih edilmelidir. Cam rengi temel kriter değildir: Cam renginin göz sağlığı açısından etkisi yoktur. Sadece spor yapanlar için yararlı olacak görüntü ve renk kontrastını artırmak açısından faydaları bulunmaktadır.

Polarize camlar yansımayı engeller: Polarize güneş gözlükleri yansıtıcı yüzeylerden gelen yansımaları azaltır, yüksek koruma sağlar. Deniz ve göl yüzeylerine yakın yerlerde polarize gözlükler kullanılmalıdır.

Gözlük maliyeti göz sağlığı için ana kriter değildir: Pahalı modellerin göz sağlığını daha iyi koruduğu yanılgısına kapılmamak gerekir. Makul fiyatlı güneş gözlükleri UV ışınlarından korunmayı tam sağlayabilir.

Kalite standartlarına önem vermek gerekir: Satın alınacak güneş gözlüğünün TSE, CE standartlarına uygun olmasına dikkat etmek gerekir. Kalitesiz güneş gözlükleri çok büyük göz sorunları ortaya çıkarabilir. Mutlaka kaliteli güneş gözlüğü tercih edilmelidir.

Güneş gözlüğü alırken dikkat etmeniz gereken kriterleri sağladıktan sonra, kendi zevkinize uygun modelleri ve renkli güneş gözlüğü camlarını Eye Connection’dan seçerek kış aylarında göz sağlığınızı güvenle koruyabilirsiniz.