Kimler Polarize Camlı Güneş Gözlüklerini Tercih Etmeli?

Kimler Polarize Camlı Güneş Gözlüklerini Tercih Etmeli?

09.06.2021

Eye Connection olarak güneş gözlüğü seçiminde en önemli kriterin göz sağlığı olduğunu belirtiyoruz.

%100 UV koruması, polarize cam özellikleri erkek güneş gözlükleri, kadın güneş gözlükleri ve çocuk güneş gözlükleri için bir hayli önemli olmakta.

Peki bu özellikleri anlatırken, kullanım amacına göre dikkat edilecek cam özelliklerinden bahsetsek? Buna öncelikli cevabımız kesinlikle polarize cam seçeneği olacaktır. Bugün sizlerle polarize cam seçeneğinin ne olduğunu, kimler tarafından polarize cam seçenekli güneş gözlüklerinin tercih edilmesi gerektiğini ve polarize camlı güneş gözlüklerinin ne işe yaradığını konuşacağız.

 

Polarize Camlı Güneş Gözlüğü Örneği

 

Polarize güneş gözlüğü ne işe yarıyor?

Öncelikle polarize cam özelliğinin yansımaları engelleyen bir filtre olduğunu söyleyelim. Gözlük camı ne renk olursa olsun, polarize cam özelliği eklenebilmekte, gözlüğün açık veya koyu renkli olmasıyla bir bağlantısı bulunmamaktadır. Güneş gözlüklerinin camlarında göz kamaştırıcı ışık yansımaları meydana gelebilmekte. Bu da özellikle güneş gözlüğünü belirli yerlerde kullanan kişiler için tehlike yaratmaktadır.

Işık yansımaları kimler için tehlikeli?

Yaz aylarında güneş ışınları, yatay konumdan dikey konuma geçmektedir. Bu durum, ışınların gözünüze direkt temas etmesine sebep olur. Güneşin yansımaları özellikle dışarıda spor yapanlar ve araç kullananlar için tehlikeli olabilmektedir. Bisiklet sürenler, koşanlar, kayak yapanlar, tenis oynayanlar gibi dışarıda güneş altında spor yapanlar kesinlikle polarize cam özellikli güneş gözlüklerini tercih etmelidir. 

Polarize cam özelliği ve UV koruması aynı şey DEĞİL

Çok karıştırılan bir diğer konu ise, polarize camlı gözlüklerin UV korumalı gözlüklerle aynı olup olmadığıdır. Polarize cam özelliği yukarıda anlattığımız gibi güneşin yansımalarını önlerken, UV koruması güneşin zararlı ışınlarının göze temas etmemesini sağlar. Yani polarize bir seçenek olurken, UV koruması mutlaka olması gereken bir güneş gözlüğü cam özelliğidir. UV koruması gözleri direkt olarak güneşin zararlı ışınlarından korurken, polarize cam yansımaları önlemektedir.