Kare Güneş Gözlüğü Hangi Yüze Yakışır ?
19.11.2021

Kare Güneş Gözlüğü Hangi Yüze Yakışır ?

Mevsimsiz ve zamansız aksesuarlar arasında ve hep canlı olan gözlük modası hangi trendlerde ve hangi model size daha uygun? Bu soruların yanıtını bulmak için öncelikli olarak yüz şeklinizi belirlemeniz önem taşır.

Hangi Yüz Şekline Sahipsiniz?

Yüz şeklinizi belirlemek için ihtiyacınız olan iki araç var: Bir ayna ve bir tahta kalemi. Aynanın tam karşısında durun ve yüzünüzün aynada gördüğünüz dış hatları üzerinden bir kalemle geçin. Alnınızın saç ile birleştiği bölgeyi de saç sınırından itibaren çizebilirsiniz. Böylelikle yüz şeklinizi aynada oluşturmuş olacaksınız. Yüz şekline göre gözlük seçimi için ilk adımı tamamladınız. İşte şekillere göre yüz sınıflandırmaları:

Yuvarlak yüz: Dolgun yanaklarınız ve daire şeklinde dış hatlarınız varsa, yuvarlak bir yüze sahipsiniz demektir.

Oval yüz: Keskin hatlara sahip bir çeneniz varsa, alnınız çok açık ve geniş değilse, yüzünüzün uzunluğu genişliğine göre daha fazlaysa ve elmacık kemikleriniz ön plandaysa oval bir yüze sahipsiniz.

Kare yüz: Uzunluk ve genişlik olarak birbirine yakın ölçülerde olan yüzler kare olarak sınıflandırılır. Kare yüzlerde sert ve belirgin hatlar vardır. Elmacık kemikleri ve çene köşelerinin genişliği aynıdır. Kare yüze sahip kişiler, yuvarlak ve yumuşak hatlı gözlükleri tercih etmelidir.

Elmas yüz: Karşıdan bakıldığında dik bir eşkenar dörtgeni çağrıştıran yüz şekline elmas yüz şekli denir. Alın dardır, çene küçük ve sivridir. Elmacık kemiklerinin olduğu bölge, yüzün en geniş bölgesidir. Alın bölgesini geniş gösteren, aşağı doğru daralan gözlük modelleri tam size göredir.

Kalp şeklindeki yüz: Bu tip yüzlerin çene kısmı dardır. Alın kısmı, elmacık kemiklerinden daha geniştir. Bu nedenle kalp şeklini andırır. Yuvarlak gözlükler tarzınızı çok daha iyi yansıtacaktır.

Üçgen yüz: Bu şekilde yüze sahip olan kişilerde genişlik alından yanaklara ve oradan çene kemiklerine doğru artar.

 

Kare Gözlük ve Yüz Şekli Uyumu

Kare güneş gözlüğü kimlere yakışır sorusu kişilerin yüz şekillerine göre verilecek bir yanıt içerir. Güneş gözlüğü modelleri arasında kendinize en uygun olanı seçerken çerçevesindeki aksesuar ve pırıltı yoğunluğunu da göz önünde bulundurmanız önemlidir. Bayan güneş gözlüğü modelleri arasında sıkça tercih edilen kare gözlükler, kemikli yüz hatlarındaki sert ifadeyi daha çok ortaya çıkartır. Yüzünüz oval ya da yuvarlaksa kare gözlük modelleri tam size göredir. Yuvarlak yüzlü olan kişiler için kare çerçeveli ya da kare kemik güneş gözlüğü modelleri de idealdir. Oval yüzlerde kare gözlükler genellikle yüze kontrast oluşturacak çerçevelerle daha tarz olur. Yüzünüz kalp şeklindeyse çerçevesiz kare gözlük modelleri üzerinde yoğunlaşabilirsiniz. Popüler kadın güneş gözlüğü çeşitleri arasından tercih yaparken yüz ifadenizi değiştirmeyecek modellere odaklanarak en doğru tarzı bulmanız mümkündür.

Erkek güneş gözlüğü çeşitlerinde de yüzün dış hatlarına göre tercih yapmak önem taşır. Erkek yüzü daha sert hatlar taşısa da yüz şekline göre bu hatları belirgin hale getirmek mümkündür. Yuvarlak yüze sahip erkeklerde kare köşeli güneş gözlüğü modelleri çok daha belirgin bir maskülen hava sağlayacaktır. Kombinlerinize uygun erkek en iyi güneş gözlüğü seçimi yaparken yüzünüz oval, yuvarlak ya da kalp şeklindeyse kare güneş gözlüklerini rahatlıkla deneyebilirsiniz.

Hangi Renk Kare Gözlük Size Daha Çok Yakışır?

Güneş gözlüğü rengine karar verirken bazı kriterleri göz önünde bulundurmanız gerekir. Cilt tonunuz, alt ton renginiz de önemlidir. Özellikle metal çerçeveli ya da metal detayları bulunan gözlük modelleri arasında seçim yapıyorsanız cildinizin alt ton rengini de bilmeniz şıklığınızı ön plana çıkarmanızı sağlayacaktır. Alt cilt tonunuz soğuk renklerdeyse gümüş metal renkleri içeren çerçeve ve süsler içeren modellere yönelmeniz gerekir. Sıcak alt cilt tonlarına sahipseniz altını çağrıştıran renklerdeki tasarımları tercih edebilirsiniz. Kemikli ve kaslı yüz hatları, küçük kare gözlük modellerinin yüzde kaybolmasına neden olur. Eğer bu gözlükleri takmayı çok istiyorsanız yüzünüzün rengine tamamen kontrast bir renk seçebilirsiniz. Güneşte bronzlaşmış ciltler için beyaz, gri ya da ayna camlı gözlükler idealdir. Beyaz tenliyseniz daha koyu renk gözlükleri rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Güneş gözlüğü satın alırken kış mevsiminde çeşitlere bakabilir ve satın alımı kışın gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle yaza göre daha indirimli güneş gözlüğü çeşitlerine ulaşabilirsiniz. Kış mevsiminde promosyonlar ve ödeme kolaylığı gibi avantajlar ile daha hesaplı hale gelen indirimli güneş gözlüğü modellerine de kolaylıkla ulaşabilir ve dilediğiniz modelleri satın alabilirsiniz. 

Blog Son Eklenenler
Gözlük Ölçüsü Nedir ve Gözlük Ölçüsü Nasıl Alınır?
Yüzünüz için doğru boyutta gözlük seçimi yapmak, hem uyum hem de stil için önemlidir. Doğru ölçülerde seçilen bir güneş gözlüğünü uzun yıllar keyifle ve konforla kullanabilirsiniz.
Devamını Oku
23.01.2023
Elmas Yüz Şekline Göre Güneş Gözlüğü Seçimi Nasıl Olmalı?
Elmas şeklinde bir yüz şekline sahipsen ve yüzüme hangi gözlük yakışır diye merak ediyorsan doğru adrestesin. Elmas yüz şekli genellikle pek sık rastlanmayan son derece özel yüz hatlarından oluşur. Dar bir alın, geniş elmacık kemikleri ve sivri bir çene ile öne çıkan bu tip yüz şekline göre gözlük seçmek de zorlu bir macera gibi düşünülebilir.
Devamını Oku
23.08.2022
Göz Sağlığını Korumak İçin Güneş Gözlüklerinin Önemi Nelerdir?
Gözlük kullanımı, gözü çevresel etkenlere karşı korumak için önemlidir. Koruyucu gözlük, gözlerinizi dış etkenlere karşı koruma altına alır. Şeffaf koruyucu gözlükler birçok farklı stile uyum sağlayabilen seçeneklerden oluşur. Özellikle hassas gözlere ve alerjik bir bünyeye sahip olanların sıklıkla tercih ettiği seçenekler arasında yer alır.
Devamını Oku
19.08.2022
Renkli Güneş Gözlükleri İle Yapılacak 5 Farklı Kombin Önerisi
Renkli güneş gözlükleri, stilinizi geliştirmeye yardım ederek kombinlerinizin daha şık görünmesini sağlayabilir. Mümkün olan en iyi görünümü elde etmeniz için gözlüklerinizi kıyafet ve aksesuarlarınızla uyumlu olacak şekilde eşleştirmeniz gerekir.
Devamını Oku
15.08.2022
Çocuklar için Gözlük Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
Çocukların yaşadığı göz problemleri için gözlük kullanımı, zorlayıcı bir süreç olabilir. Çocuğun gözlüğe alışması, kabul etmesi ve rahat kullanmaya başlaması zaman alabilir. Bebek ve çocuklar için tercih edilen gözlük modelleri, işlevsel özellikleri sayesinde bu zorlu süreci kolaylaştırmalıdır.
Devamını Oku
12.08.2022
Burun Ameliyatı Sonrası Güneş Gözlüğü Kullanımı Nasıl Olmalı?
Burun ameliyatı geçirdiyseniz, işlemden sonra ne zaman ve nasıl gözlük takabileceğinizi belirlemek biraz zor olabilir. Burun ameliyatı sonrası gözlük kullanımı için geçerli olan en önemli kural cerrahınızı dinlemek ve tavsiyelerine uymaktır.
Devamını Oku
10.08.2022
Yaza Enerji Katacak En İyi Renkli Güneş Gözlüğü Modelleri
Yaz aylarının vazgeçilmez aksesuarlarından biri olan renkli güneş gözlükleri stilini tamamlar ve gözlerini güneş ışınlarına karşı iyi bir şekilde korur.
Devamını Oku
08.08.2022
Güneş Gözlüğünü Kaliteli Yapan Özellikler Hangileridir?
Güneşli yaz günlerinin vazgeçilmez kombin parçası, güneş gözlüğü modelleridir. Güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma sağlayan bu güneş gözlükleri, kaliteli bir yapıya sahip olmalıdır. Bahar ve yaz aylarında sık tercih edilen güneş gözlüklerinin göz sağlığını koruyabilmesi için belli özellikleri taşıması gerekir.
Devamını Oku
05.08.2022
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.