Kare Güneş Gözlüğü Hangi Yüze Yakışır ?

Kare Güneş Gözlüğü Hangi Yüze Yakışır ?

19.11.2021

Mevsimsiz ve zamansız aksesuarlar arasında ve hep canlı olan gözlük modası hangi trendlerde ve hangi model size daha uygun? Bu soruların yanıtını bulmak için öncelikli olarak yüz şeklinizi belirlemeniz önem taşır.

Hangi Yüz Şekline Sahipsiniz?

Yüz şeklinizi belirlemek için ihtiyacınız olan iki araç var: Bir ayna ve bir tahta kalemi. Aynanın tam karşısında durun ve yüzünüzün aynada gördüğünüz dış hatları üzerinden bir kalemle geçin. Alnınızın saç ile birleştiği bölgeyi de saç sınırından itibaren çizebilirsiniz. Böylelikle yüz şeklinizi aynada oluşturmuş olacaksınız. Yüz şekline göre gözlük seçimi için ilk adımı tamamladınız. İşte şekillere göre yüz sınıflandırmaları:

Yuvarlak yüz: Dolgun yanaklarınız ve daire şeklinde dış hatlarınız varsa, yuvarlak bir yüze sahipsiniz demektir.

Oval yüz: Keskin hatlara sahip bir çeneniz varsa, alnınız çok açık ve geniş değilse, yüzünüzün uzunluğu genişliğine göre daha fazlaysa ve elmacık kemikleriniz ön plandaysa oval bir yüze sahipsiniz.

Kare yüz: Uzunluk ve genişlik olarak birbirine yakın ölçülerde olan yüzler kare olarak sınıflandırılır. Kare yüzlerde sert ve belirgin hatlar vardır. Elmacık kemikleri ve çene köşelerinin genişliği aynıdır. Kare yüze sahip kişiler, yuvarlak ve yumuşak hatlı gözlükleri tercih etmelidir.

Elmas yüz: Karşıdan bakıldığında dik bir eşkenar dörtgeni çağrıştıran yüz şekline elmas yüz şekli denir. Alın dardır, çene küçük ve sivridir. Elmacık kemiklerinin olduğu bölge, yüzün en geniş bölgesidir. Alın bölgesini geniş gösteren, aşağı doğru daralan gözlük modelleri tam size göredir.

Kalp şeklindeki yüz: Bu tip yüzlerin çene kısmı dardır. Alın kısmı, elmacık kemiklerinden daha geniştir. Bu nedenle kalp şeklini andırır. Yuvarlak gözlükler tarzınızı çok daha iyi yansıtacaktır.

Üçgen yüz: Bu şekilde yüze sahip olan kişilerde genişlik alından yanaklara ve oradan çene kemiklerine doğru artar.

 

Kare Gözlük ve Yüz Şekli Uyumu

Kare güneş gözlüğü kimlere yakışır sorusu kişilerin yüz şekillerine göre verilecek bir yanıt içerir. Güneş gözlüğü modelleri arasında kendinize en uygun olanı seçerken çerçevesindeki aksesuar ve pırıltı yoğunluğunu da göz önünde bulundurmanız önemlidir. Bayan güneş gözlüğü modelleri arasında sıkça tercih edilen kare gözlükler, kemikli yüz hatlarındaki sert ifadeyi daha çok ortaya çıkartır. Yüzünüz oval ya da yuvarlaksa kare gözlük modelleri tam size göredir. Yuvarlak yüzlü olan kişiler için kare çerçeveli ya da kare kemik güneş gözlüğü modelleri de idealdir. Oval yüzlerde kare gözlükler genellikle yüze kontrast oluşturacak çerçevelerle daha tarz olur. Yüzünüz kalp şeklindeyse çerçevesiz kare gözlük modelleri üzerinde yoğunlaşabilirsiniz. Popüler kadın güneş gözlüğü çeşitleri arasından tercih yaparken yüz ifadenizi değiştirmeyecek modellere odaklanarak en doğru tarzı bulmanız mümkündür.

Erkek güneş gözlüğü çeşitlerinde de yüzün dış hatlarına göre tercih yapmak önem taşır. Erkek yüzü daha sert hatlar taşısa da yüz şekline göre bu hatları belirgin hale getirmek mümkündür. Yuvarlak yüze sahip erkeklerde kare köşeli güneş gözlüğü modelleri çok daha belirgin bir maskülen hava sağlayacaktır. Kombinlerinize uygun erkek en iyi güneş gözlüğü seçimi yaparken yüzünüz oval, yuvarlak ya da kalp şeklindeyse kare güneş gözlüklerini rahatlıkla deneyebilirsiniz.

Hangi Renk Kare Gözlük Size Daha Çok Yakışır?

Güneş gözlüğü rengine karar verirken bazı kriterleri göz önünde bulundurmanız gerekir. Cilt tonunuz, alt ton renginiz de önemlidir. Özellikle metal çerçeveli ya da metal detayları bulunan gözlük modelleri arasında seçim yapıyorsanız cildinizin alt ton rengini de bilmeniz şıklığınızı ön plana çıkarmanızı sağlayacaktır. Alt cilt tonunuz soğuk renklerdeyse gümüş metal renkleri içeren çerçeve ve süsler içeren modellere yönelmeniz gerekir. Sıcak alt cilt tonlarına sahipseniz altını çağrıştıran renklerdeki tasarımları tercih edebilirsiniz. Kemikli ve kaslı yüz hatları, küçük kare gözlük modellerinin yüzde kaybolmasına neden olur. Eğer bu gözlükleri takmayı çok istiyorsanız yüzünüzün rengine tamamen kontrast bir renk seçebilirsiniz. Güneşte bronzlaşmış ciltler için beyaz, gri ya da ayna camlı gözlükler idealdir. Beyaz tenliyseniz daha koyu renk gözlükleri rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Güneş gözlüğü satın alırken kış mevsiminde çeşitlere bakabilir ve satın alımı kışın gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle yaza göre daha indirimli güneş gözlüğü çeşitlerine ulaşabilirsiniz. Kış mevsiminde promosyonlar ve ödeme kolaylığı gibi avantajlar ile daha hesaplı hale gelen indirimli güneş gözlüğü modellerine de kolaylıkla ulaşabilir ve dilediğiniz modelleri satın alabilirsiniz.