Kaliteli Güneş Gözlüğü Nasıl Anlaşılır?

Kaliteli Güneş Gözlüğü Nasıl Anlaşılır?

27.04.2022

Güneş gözlüğü, stil tamamlayıcı şık bir aksesuardır. Fakat ana görevinin gözleri güneşin zararlı ışınlarından korumak olduğunu unutmamak gerek. Seçeceğin en iyi güneş gözlüğü, gözlerini güneşin zararlı ışınlarından maksimum şekilde koruyan, aşınma, yıpranma yapmayan, darbelere karşı dayanıklı ve kullanım sırasında kulak ve burun kemerinde herhangi bir rahatsız edici his oluşturmayan modeldir.

Kaliteli güneş gözlüğü dendiğinde akla ilk tasarım gelir. Premium kalite güneş gözlüğü üreticileri, genellikle güncel moda ve kendi stil detaylarını bir araya getirir ve uzun yıllar keyifle kullanabileceğin pek çok tasarım oluşturur. Elbette, uygun fiyatlı alternatifler arasında da kaliteli olanlar bulunur. Bir gözlüğün kaliteli olup olmadığını anlamanın da pek çok yolu vardır. Seçim yaparken gerekli kriterleri taşıyıp taşımadığına göz atarak uygun fiyata koruyucu güneş gözlüğü satın alabilir, uzun süre keyifle kullanabilirsin.

Polarize Güneş Gözlüğü Kaliteli mi?

UV koruması, bir güneş gözlüğü için olmazsa olmazdır. Seçtiğin gözlük UVA ve UVB ışınlarından gözlerini yeterince korumazsa gözündeki kornea ve merceğin zarar görmesine neden olabilir. Gözlerine güneşin verdiği zarar katarakt ve makula dejenerasyonu gibi ciddi görme problemlerini ileri yaşlarda yaşama ihtimalini artırır. Bu nedenle, güneş gözlüğü seçerken önceliği kaliteli mercek ve kaplamalara vermelisin.

Her polarize lens, güneşe karşı etkin bir koruma sunmaz. Aslında, polarize lensler sadece görüş konforunu artırır. Polarize lenslerin kullanım amacı, su ve yol gibi yansıtıcı yüzeylerden gelen ışınları sönümlemektir. Etiketinde %100 UV koruması ya da UV400 ifadesi bulunması ise güneşe karşı koruyucu bir model olduğunu gösterir.

Güneş gözlüğü lensinin gerçekten güneş ışınlarına karşı koruyucu olup olmadığını öğrenmek istersen, UV ışını yayan bir fener ve kağıt para ile güneş gözlüğünü test edebilirsin. Kağıt paraya UV ışını gönderdiğinde içerisinde bir filigram ortaya çıkar. Gözlüğü taktığında filigranı görmezsen gözlerin güneşin zararlı ışınlarına karşı güvende demektir.

Kaliteli Güneş Gözlüğü

Kaliteli Güneş Gözlüğü Malzeme Seçimi

Mineral camın diğer cam çeşitlerine nazaran çok da ağır oluşu, kullanıcılarda mineral camın daha yüksek kalitede olduğuna dair bir algı oluşturur. Oysa mineral cam, çizilmeye karşı dayanıklı olsa da kırılmaya oldukça müsaittir. Organik cam ve polikarbon da çeşitli kaplamalarla mineral cam kadar kaliteli görüntü sunar. Hafif olduğu kadar oldukça dayanıklı olması, çocuk güneş gözlüğü için en iyi lensin seçiminin çizilmeye karşı bir filme sahip olan polikarbonat lens olduğunu gösterir.

Güneş gözlüğü çerçevesi, monel de dahil olmak üzere metal, titanyum, polikarbon ve plastik gibi pek çok farklı materyalden üretilir. Uzun kullanım ömrü için metal alaşımlı olan ve özel kaplamalar kullanılmış polikarbon çerçeveler idealdir. Plastik çerçeveler, güneşte solabilir ya da kolayca kırılabilir. Gözlük sapının vidalı değil yaylı oluşu, yüksek kalitede çerçeve kullanıldığına işarettir. Burun pedleri de kaliteli bir gözlük seçilip seçilmediğinin göstergesidir. Burun şekline uyum sağlayan esnek yapıda malzemelerden üretilen burun pedleri, kullanım konforunu büyük ölçüde artırır. Ucuz materyallerden üretilen gözlüklerde, burun pedlerinin yüzeyi genelde pürüzlüdür ve daha sert yapıdadır.

Tarz Güneş Gözlüğü

Kaliteli ve İndirimli Güneş Gözlüğü

Bir güneş gözlüğünün fiyatı, direkt olarak kalitesi hakkında bilgi vermez. Özellikle bir moda markasının ürünüyse tasarım, fiyatı önemli ölçüde etkiler. Trend güneş gözlüğü satın alırken malzeme ve işlevselliği göz önünde bulundurarak gözlerin için iyi bir yatırım yapabilirsin.

Optik firmalarının tasarımlarına bir şans vermen ödediğin her kuruşa değecek bir seçim yapmana yardımcı olabilir. Stil elbette önemli. Fakat uzmanlar, güneşten en iyi şekilde gözlerini koruman için büyük ve yüzünü büyük ölçüde kapatan modeller arasından seçim yapmanı öneriyor.

Kalitesine kıyasla uygun fiyata sahip güneş gözlüğü arıyorsan, hem şık hem de gözlerini koruyacak özellikteki camları ile birbirinden şık çocuk, kadın ve erkek güneş gözlüğü modellerini Eye Connection’da bulabilirsin!