İyi Bir Güneş Gözlüğü Nasıl Olmalıdır?

İyi Bir Güneş Gözlüğü Nasıl Olmalıdır?

10.11.2021

Bir moda objesinden daha fazlası olan güneş gözlükleri gözlerinizi korumak için çok önemlidir. Bazı özelliklere sahip olmadan yapılan güneş gözlüğü seçimi, ultraviyole ışınlar yoluyla göz merceğine ve korneaya zarar verebilir ve bu da göz çevresindeki hassas dokuda katarakt veya cilt kanserine yol açabilir. En etkili ve doğru yeni moda güneş gözlükleri seçmeye yönelik bazı ipuçlarını yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Yazla birlikte güneş ışığı gelir ve gözler güneş ışığı ile birlikte ultraviyole (UV) ışınlarına, beyaz, sıcak parlamalara maruz kalır. Gözlük modası sürekli yenilenen tasarımlarla karşımıza çıkar. Eğer siz de yeni bir güneş gözlüğü arayışındaysanız tek başına stili değil, göz korumasını ve rahatlığı da göz önünde bulundurmalısınız.

Güneş Gözlüğü Modelleri Seçilirken Göz Önünde Bulundurulması Gereken Faktörler Nelerdir?

Hepsi aynı korumayı sağlamadığı için doğru güneş gözlüklerini bulmak önemlidir. Güneş gözlüğü satın alırken tam olarak neye dikkat ettiğinizi bilmeniz için göz önünde bulundurmanız gereken bazı faktörler bulunur. Bunlar:

UV koruması

Işık engelleme özellikleri

Boyut

Lenslerin ve çerçeve malzemesinin kalitesi

Lens rengi

Yüz şekli

UV Koruması Ne Kadar Önemlidir?

UV engelleme özelliği ve lens koyuluğu aynı şey değildir. UV koruması, lens rengine veya renk tonu derinliğine değil, üretim sırasında lenslere belirli kimyasalların uygulanıp uygulanmadığına bağlıdır. UVA ve özellikle UVB dâhil olmak üzere bu UV ışınları, gözün yüzey dokularına, kornea ve merceğe zarar verir. Zamanla, bu hasar katarakt, makula dejenerasyonu ve diğer görme kaybına neden olan göz rahatsızlıklarına yol açabilir. Bu nedenle güneş gözlükleri hem UVB hem de UVA ışınlarından %100 korumalı olmalıdır. Lensler ayrıca 400 nanometreye kadar UV dalga boylarını da bloke etmelidir.

Koruyucu kaplamanın zarar görmesi UV ışınlarının içeri girmesine neden olabileceğinden, UV koruyucu çizikli güneş gözlükleri değiştirilmeli veya onarılmalıdır. UV koruması özellikle çocuklar ve gençler için önemlidir. Çünkü kişinin ömür boyu UV ışınlarına maruz kalmasının %80’i 18 yaşından önce gerçekleşir.

Işık Engelleme Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Güneş gözlüklerinin görünür ışığın %75 ila 90'ını perdelemeleri gerekir.

Hangi Güneş Gözlüğü Malzemeleri En İyisidir?

Güneş gözlüğü çerçevelerinin ağırlık, dayanıklılık, esneklik ve korozyona ve darbeye karşı direnç açısından güçlü olması önerilir. Metal çerçeveler, dayanıklılık dirençleri nedeniyle popüler seçimlerdir. Plastik çerçeveler ise, genellikle daha uygun fiyatları, çok sayıda renk ve stil seçeneğine sahip olmaları ile dikkat çeker. Ancak aşırı güneş ışığına maruz kalma, bu çerçevelerin zamanla güçlerini ve renklerinin azalmasına yol açabilir.

Güneş Gözlüğü Boyutu Nasıl Olmalıdır?

Daha büyük çerçeveler yüzün daha büyük bir alanını kaplar, böylece cilt ve gözler için daha fazla koruma sağlar. Bu açıdan göz çevrenizi kapatan camlı güneş gözlükleri, yanlardan gelen ışınları engellemek için faydalı olabilir. Boyut konusunda çok sayıda kadın güneş gözlüğü alternatifi bulunur. Bunlar arasında küçük kare güneş gözlüklerde göz çevrenizi kaplayan ancak kaba durmayan ideal boyutlara sahiptir. Özellikle bayan güneş gözlüğü modelleri arasında yarattığı hoş ve lüks görünümle sıklıkla tercih edilir.

Lenslerin Kalitesi Nasıl Olmalıdır?

Kaliteli güneş gözlüğü için lensler ve renk tonu önemlidir. UV koruması olmayan koyu renkli camlar, göz bebeklerinin genişlemesine neden olan görünür ışığı engeller. UV koruması olmadan, korunduğunuzu hissetseniz bile, genişlemiş göz bebeklerinden gözlerinize daha da zararlı UV ışınları girebilir.

Kendinizi sık sık gözlerinizi kamaştırırken buluyorsanız, polarize lensler sizin için yararlı olabilir. Bu lensler kar, yol ve su gibi yüzeylere yansıyan ışığı azaltabilir.

Renk Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Renkli camlar, daha fazla güneşi engellemez. Bununla birlikte, popüler güneş gözlüğü modelleri arasında yer alan kahverengi veya pembe renkli bir lens daha fazla kontrast sağlayabilir. Tarz güneş gözlükleri içerisinde bulunan ayna kaplamalılar, güneş gözlüğü camı üzerinde ince metalik kaplama katmanlarına sahiptir. Gözlerinize giren görünür ışık miktarını azaltsalar da, sizi UV radyasyonuna karşı tam olarak koruma sağlamazlar. Kehribar veya kahverengi lensler, kontrastı artırarak daha iyi görmenize yardımcı olabilir. Ancak seçim yapmanız gerekiyorsa, yüksek bir UV derecesi lens renginden daha önemlidir.

Maliyet Bir Etken Midir?

Yüksek fiyat size her zaman gözleriniz için en iyi korumanın ve üstün kalitenin garantisini vermez. Bu nedenle pahalı güneş gözlüklerinin gözlerinizi yeterince koruyacağı her zaman doğru değildir. Bazen daha uygun fiyatlı güneş gözlükleri, lensler 100 UV engellemeye sahipse, pahalı seçeneklerden daha kullanışlı olabilir. Genel olarak güneş gözlüğü fiyatları, uzun vadede sağladığı korumayı karşılar niteliğe sahiptir.

Yüz Şekline Göre Gözlük Seçimi Nasıl Yapılır?

Güneş gözlüğü satın almadan önce göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer önemli nokta da yüz şeklinizdir. Hangi güneş gözlüğü almaya karar verirseniz verin, yüz özelliklerinizi dengelemeli ve onu vurgulamalıdır. Örneğin; kare güneş gözlüğü kimlere yakışır? sorusunun cevabı, kalp şeklindeki yüzlerdir. Bu çerçeveler, odağı yüzün merkezine çekerek daha dengeli bir görünüm oluşmasına yardımcı olur.

Sürüş İçin Nasıl Bir Güneş Gözlüğü Seçilmelidir?

Sürüş sırasında en iyi görüş için aşağıdakilere dikkat etmeniz gerekir:

Parlamayı azaltmak için en iyisi olan polarize lensleri tercih edebilirsiniz.

Renk bozulmasını en aza indirmek için kahverengi, gri, yeşil veya sarı lensleri seçebilirsiniz.

Bazı ışık aralıkları görüşü bulanıklaştırabilir, kontrastı fazlalaştırabilir. Güneş gözlüklerinde doğru rengi seçmek, araba kullanırken çok daha iyi bir görüş oluşmasını sağlar.

Güneş ışığı su veya kaldırım gibi bazı pürüzsüz yüzeylerden yansıdığında, polarize güneş gözlükleri yansıyan parlamayı kesmeye yardımcı olur. Polarizasyon UV koruması ile ilgili olmadığı için lenslerin UV emilimini sağlamanız gerekecektir.

Sonuç olarak; en iyi güneş gözlüğü tercihleri, gözlerinizi zararlı ultraviyole (UV) ışınlarından korur, aydınlık ortamlarda göz yorgunluğunu azaltır ve diğer tehlikelerden sizi korur. Bu nedenle orjinal güneş gözlüğü seçimi, yaşam konforunuzun anahtarıdır. Etkin, doğru seçimler için uygun fiyatlı ve indirimli güneş gözlüğü modellerini Eye Connection ile keşfetmeye hazır mısınız? Hemen şimdi ürünlerimizi incelemek ve daha fazla bilgi almak için mağazalarımızı ziyaret edebilirsiniz.