İyi Bir Güneş Gözlüğü Nasıl Olmalıdır?
10.11.2021

İyi Bir Güneş Gözlüğü Nasıl Olmalıdır?

Bir moda objesinden daha fazlası olan güneş gözlükleri gözlerinizi korumak için çok önemlidir. Bazı özelliklere sahip olmadan yapılan güneş gözlüğü seçimi, ultraviyole ışınlar yoluyla göz merceğine ve korneaya zarar verebilir ve bu da göz çevresindeki hassas dokuda katarakt veya cilt kanserine yol açabilir. En etkili ve doğru yeni moda güneş gözlükleri seçmeye yönelik bazı ipuçlarını yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Yazla birlikte güneş ışığı gelir ve gözler güneş ışığı ile birlikte ultraviyole (UV) ışınlarına, beyaz, sıcak parlamalara maruz kalır. Gözlük modası sürekli yenilenen tasarımlarla karşımıza çıkar. Eğer siz de yeni bir güneş gözlüğü arayışındaysanız tek başına stili değil, göz korumasını ve rahatlığı da göz önünde bulundurmalısınız.

Güneş Gözlüğü Modelleri Seçilirken Göz Önünde Bulundurulması Gereken Faktörler Nelerdir?

Hepsi aynı korumayı sağlamadığı için doğru güneş gözlüklerini bulmak önemlidir. Güneş gözlüğü satın alırken tam olarak neye dikkat ettiğinizi bilmeniz için göz önünde bulundurmanız gereken bazı faktörler bulunur. Bunlar:

UV koruması

Işık engelleme özellikleri

Boyut

Lenslerin ve çerçeve malzemesinin kalitesi

Lens rengi

Yüz şekli

UV Koruması Ne Kadar Önemlidir?

UV engelleme özelliği ve lens koyuluğu aynı şey değildir. UV koruması, lens rengine veya renk tonu derinliğine değil, üretim sırasında lenslere belirli kimyasalların uygulanıp uygulanmadığına bağlıdır. UVA ve özellikle UVB dâhil olmak üzere bu UV ışınları, gözün yüzey dokularına, kornea ve merceğe zarar verir. Zamanla, bu hasar katarakt, makula dejenerasyonu ve diğer görme kaybına neden olan göz rahatsızlıklarına yol açabilir. Bu nedenle güneş gözlükleri hem UVB hem de UVA ışınlarından %100 korumalı olmalıdır. Lensler ayrıca 400 nanometreye kadar UV dalga boylarını da bloke etmelidir.

Koruyucu kaplamanın zarar görmesi UV ışınlarının içeri girmesine neden olabileceğinden, UV koruyucu çizikli güneş gözlükleri değiştirilmeli veya onarılmalıdır. UV koruması özellikle çocuklar ve gençler için önemlidir. Çünkü kişinin ömür boyu UV ışınlarına maruz kalmasının %80’i 18 yaşından önce gerçekleşir.

Işık Engelleme Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Güneş gözlüklerinin görünür ışığın %75 ila 90'ını perdelemeleri gerekir.

Hangi Güneş Gözlüğü Malzemeleri En İyisidir?

Güneş gözlüğü çerçevelerinin ağırlık, dayanıklılık, esneklik ve korozyona ve darbeye karşı direnç açısından güçlü olması önerilir. Metal çerçeveler, dayanıklılık dirençleri nedeniyle popüler seçimlerdir. Plastik çerçeveler ise, genellikle daha uygun fiyatları, çok sayıda renk ve stil seçeneğine sahip olmaları ile dikkat çeker. Ancak aşırı güneş ışığına maruz kalma, bu çerçevelerin zamanla güçlerini ve renklerinin azalmasına yol açabilir.

Güneş Gözlüğü Boyutu Nasıl Olmalıdır?

Daha büyük çerçeveler yüzün daha büyük bir alanını kaplar, böylece cilt ve gözler için daha fazla koruma sağlar. Bu açıdan göz çevrenizi kapatan camlı güneş gözlükleri, yanlardan gelen ışınları engellemek için faydalı olabilir. Boyut konusunda çok sayıda kadın güneş gözlüğü alternatifi bulunur. Bunlar arasında küçük kare güneş gözlüklerde göz çevrenizi kaplayan ancak kaba durmayan ideal boyutlara sahiptir. Özellikle bayan güneş gözlüğü modelleri arasında yarattığı hoş ve lüks görünümle sıklıkla tercih edilir.

Lenslerin Kalitesi Nasıl Olmalıdır?

Kaliteli güneş gözlüğü için lensler ve renk tonu önemlidir. UV koruması olmayan koyu renkli camlar, göz bebeklerinin genişlemesine neden olan görünür ışığı engeller. UV koruması olmadan, korunduğunuzu hissetseniz bile, genişlemiş göz bebeklerinden gözlerinize daha da zararlı UV ışınları girebilir.

Kendinizi sık sık gözlerinizi kamaştırırken buluyorsanız, polarize lensler sizin için yararlı olabilir. Bu lensler kar, yol ve su gibi yüzeylere yansıyan ışığı azaltabilir.

Renk Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Renkli camlar, daha fazla güneşi engellemez. Bununla birlikte, popüler güneş gözlüğü modelleri arasında yer alan kahverengi veya pembe renkli bir lens daha fazla kontrast sağlayabilir. Tarz güneş gözlükleri içerisinde bulunan ayna kaplamalılar, güneş gözlüğü camı üzerinde ince metalik kaplama katmanlarına sahiptir. Gözlerinize giren görünür ışık miktarını azaltsalar da, sizi UV radyasyonuna karşı tam olarak koruma sağlamazlar. Kehribar veya kahverengi lensler, kontrastı artırarak daha iyi görmenize yardımcı olabilir. Ancak seçim yapmanız gerekiyorsa, yüksek bir UV derecesi lens renginden daha önemlidir.

Maliyet Bir Etken Midir?

Yüksek fiyat size her zaman gözleriniz için en iyi korumanın ve üstün kalitenin garantisini vermez. Bu nedenle pahalı güneş gözlüklerinin gözlerinizi yeterince koruyacağı her zaman doğru değildir. Bazen daha uygun fiyatlı güneş gözlükleri, lensler 100 UV engellemeye sahipse, pahalı seçeneklerden daha kullanışlı olabilir. Genel olarak güneş gözlüğü fiyatları, uzun vadede sağladığı korumayı karşılar niteliğe sahiptir.

Yüz Şekline Göre Gözlük Seçimi Nasıl Yapılır?

Güneş gözlüğü satın almadan önce göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer önemli nokta da yüz şeklinizdir. Hangi güneş gözlüğü almaya karar verirseniz verin, yüz özelliklerinizi dengelemeli ve onu vurgulamalıdır. Örneğin; kare güneş gözlüğü kimlere yakışır? sorusunun cevabı, kalp şeklindeki yüzlerdir. Bu çerçeveler, odağı yüzün merkezine çekerek daha dengeli bir görünüm oluşmasına yardımcı olur.

Sürüş İçin Nasıl Bir Güneş Gözlüğü Seçilmelidir?

Sürüş sırasında en iyi görüş için aşağıdakilere dikkat etmeniz gerekir:

Parlamayı azaltmak için en iyisi olan polarize lensleri tercih edebilirsiniz.

Renk bozulmasını en aza indirmek için kahverengi, gri, yeşil veya sarı lensleri seçebilirsiniz.

Bazı ışık aralıkları görüşü bulanıklaştırabilir, kontrastı fazlalaştırabilir. Güneş gözlüklerinde doğru rengi seçmek, araba kullanırken çok daha iyi bir görüş oluşmasını sağlar.

Güneş ışığı su veya kaldırım gibi bazı pürüzsüz yüzeylerden yansıdığında, polarize güneş gözlükleri yansıyan parlamayı kesmeye yardımcı olur. Polarizasyon UV koruması ile ilgili olmadığı için lenslerin UV emilimini sağlamanız gerekecektir.

Sonuç olarak; en iyi güneş gözlüğü tercihleri, gözlerinizi zararlı ultraviyole (UV) ışınlarından korur, aydınlık ortamlarda göz yorgunluğunu azaltır ve diğer tehlikelerden sizi korur. Bu nedenle orjinal güneş gözlüğü seçimi, yaşam konforunuzun anahtarıdır. Etkin, doğru seçimler için uygun fiyatlı ve indirimli güneş gözlüğü modellerini Eye Connection ile keşfetmeye hazır mısınız? Hemen şimdi ürünlerimizi incelemek ve daha fazla bilgi almak için mağazalarımızı ziyaret edebilirsiniz.

Blog Son Eklenenler
Gözlük Ölçüsü Nedir ve Gözlük Ölçüsü Nasıl Alınır?
Yüzünüz için doğru boyutta gözlük seçimi yapmak, hem uyum hem de stil için önemlidir. Doğru ölçülerde seçilen bir güneş gözlüğünü uzun yıllar keyifle ve konforla kullanabilirsiniz.
Devamını Oku
23.01.2023
Elmas Yüz Şekline Göre Güneş Gözlüğü Seçimi Nasıl Olmalı?
Elmas şeklinde bir yüz şekline sahipsen ve yüzüme hangi gözlük yakışır diye merak ediyorsan doğru adrestesin. Elmas yüz şekli genellikle pek sık rastlanmayan son derece özel yüz hatlarından oluşur. Dar bir alın, geniş elmacık kemikleri ve sivri bir çene ile öne çıkan bu tip yüz şekline göre gözlük seçmek de zorlu bir macera gibi düşünülebilir.
Devamını Oku
23.08.2022
Göz Sağlığını Korumak İçin Güneş Gözlüklerinin Önemi Nelerdir?
Gözlük kullanımı, gözü çevresel etkenlere karşı korumak için önemlidir. Koruyucu gözlük, gözlerinizi dış etkenlere karşı koruma altına alır. Şeffaf koruyucu gözlükler birçok farklı stile uyum sağlayabilen seçeneklerden oluşur. Özellikle hassas gözlere ve alerjik bir bünyeye sahip olanların sıklıkla tercih ettiği seçenekler arasında yer alır.
Devamını Oku
19.08.2022
Renkli Güneş Gözlükleri İle Yapılacak 5 Farklı Kombin Önerisi
Renkli güneş gözlükleri, stilinizi geliştirmeye yardım ederek kombinlerinizin daha şık görünmesini sağlayabilir. Mümkün olan en iyi görünümü elde etmeniz için gözlüklerinizi kıyafet ve aksesuarlarınızla uyumlu olacak şekilde eşleştirmeniz gerekir.
Devamını Oku
15.08.2022
Çocuklar için Gözlük Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
Çocukların yaşadığı göz problemleri için gözlük kullanımı, zorlayıcı bir süreç olabilir. Çocuğun gözlüğe alışması, kabul etmesi ve rahat kullanmaya başlaması zaman alabilir. Bebek ve çocuklar için tercih edilen gözlük modelleri, işlevsel özellikleri sayesinde bu zorlu süreci kolaylaştırmalıdır.
Devamını Oku
12.08.2022
Burun Ameliyatı Sonrası Güneş Gözlüğü Kullanımı Nasıl Olmalı?
Burun ameliyatı geçirdiyseniz, işlemden sonra ne zaman ve nasıl gözlük takabileceğinizi belirlemek biraz zor olabilir. Burun ameliyatı sonrası gözlük kullanımı için geçerli olan en önemli kural cerrahınızı dinlemek ve tavsiyelerine uymaktır.
Devamını Oku
10.08.2022
Yaza Enerji Katacak En İyi Renkli Güneş Gözlüğü Modelleri
Yaz aylarının vazgeçilmez aksesuarlarından biri olan renkli güneş gözlükleri stilini tamamlar ve gözlerini güneş ışınlarına karşı iyi bir şekilde korur.
Devamını Oku
08.08.2022
Güneş Gözlüğünü Kaliteli Yapan Özellikler Hangileridir?
Güneşli yaz günlerinin vazgeçilmez kombin parçası, güneş gözlüğü modelleridir. Güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma sağlayan bu güneş gözlükleri, kaliteli bir yapıya sahip olmalıdır. Bahar ve yaz aylarında sık tercih edilen güneş gözlüklerinin göz sağlığını koruyabilmesi için belli özellikleri taşıması gerekir.
Devamını Oku
05.08.2022
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.