Güneş Gözlüğünde UV Korumasının Önemi

Güneş Gözlüğünde UV Korumasının Önemi

09.06.2021

Güneş gözlükleri seçiminde en önemli kriter güneş gözlüğü camının kalitesiyken, birçok insan estetik görüntüsü ile değerlendirerek yanlış kararlar vermekte. Bu yazımızda sizlere %100 UV Korumasının önemini, UV korumasının gerçekten ne olduğunu ve neden her yazımızda ısrarla bahsettiğimiz güneş gözlüğü seçiminde UV korumasına dikkat etmeniz gerektiğini anlatacağız. Sonrasında ise çokça karıştırılan UV koruması ve polarize cam özelliği arasındaki farkı açıklayacağız.

UV Filtresi Nedir?

Öncelikle UV filtresinin ne olduğunu sizlerle paylaşalım. UV filtresi, gözü güneşin yaydığı zararlı ışınlardan koruyan bir cam filtresidir. Ultraviyole ışınları göz sağlığını bozmakta ve göz hastalıklarına sebep olmaktadır. Bu sebeple öncelikli bilmemiz gereken şey, UV korumasının bir tercih değil, gözlerimizi korumak için dikkat etmemiz gereken mutlak bir kriter olduğudur.

 

%100 UV Filtresi olan gözlüklerde görüntü farkı var mı?

Seçtiğiniz güneş gözlüklerinde camların %100 UV Korumalı olduğuna dikkat etmelisiniz. UV koruması oranlarının gözlük camlarının koyuluğu / açıklığıyla kesinlikle alakası yoktur. Açık renkli olan güneş gözlüklerinde de koyu renkli olan güneş gözlüklerinde de %100 UV koruması sağlamak mümkündür.

 

Polarize ile UV koruması aynı mıdır?

En karıştırılan konulardan biri ise UV koruması ve Polarize cam özellikleri. UV koruması yukarıda bahsettiğimiz gibi güneşin zararlı ışınlarından korurken, Polarize cam özelliği yansımaları engelleyen bir filtredir. Genellikle spor yapanların tercih ettiği bir özellik olan polarize, göze yansıyan ışıkları engellemektedir. Camın göz kamaştırıcı ışık yansımaları bisiklet sürenler, koşanlar, kayak yapanlar gibi dışarıda spor yapanlar ve araç sürücüleri için tehlikeli olmaktadır. Bu yüzden polarize cam seçeneği de önemli unsurlardan birisidir.

 

Polarize özelliği tercih, UV koruması mutlak bir seçenek

Tüm bu özelliklere baktığımızda, %100 UV Koruması göz sağlığı için mutlak bir kriter, Polarize cam özelliğinin ise tercih meselesi olduğunu söylemek mümkün olur. Güneş gözlüğü tarzı tamamlayan bir parça olsa da en önemli kriteri gözü güneşin zararlı ışınlarından korumaktır. Seçimlerde buna dikkat edilmeli, ve en önemli sağlık konularından biri olan göz sağlığına önem verilmelidir.