Güneş Gözlüğünde UV Koruması Kaç Olmalıdır ?

Güneş Gözlüğünde UV Koruması Kaç Olmalıdır ?

06.04.2022

Bahar, yaz ve kış dönemlerinde hem gözleri güneşten koruyan, hem de şık bir aksesuar olarak kullanılan güneş gözlüğü UV kaç olmalı sorusunun yanıtını sen de merak ediyor olabilirsin. Koruması olmayan güneş gözlükleri sadece görünümüne katkı sağlarken korumalı modeller fonksiyonelliği de sağlar. Belirli nitelikleri taşımayan ve kalitesiz materyallerden imal edilen ürünler uzun süreli kullanımda göz sağlığını da olumsuz etkileyebilir. Peki, en iyi güneş gözlüğü nasıl olmalıdır?

Seçim yaparken UV koruması dahil birçok noktada neye dikkat edeceğini bilmek doğru kararı vermeye yardımcı olur. Güneş gözlüğü aslen sağlık için kullanıldığından sadece modeline göre satın almak doğru bir hamle sayılmaz. Gözlüğün yüze tam oturması, renginin mevsime ve kullanılan alana uygun olması koruma dışında bakılması gereken noktalardır.

Yüzüne tam oturan gözlük dik gelen güneş ışınlarını da keser, burun ve şakaklara baskı yapmadan rahat kullanılabilir. Açık renkli camlar kış aylarında ve düşük ışıkta, koyu renkler ise yüksek ışıkta verimlidir. En önemli konu olan UV koruması ise detaylı bir konudur.

UV Güneş Gözlüğü Özellikleri Neler Olmalıdır?

Güneşin ultraviyole (UV) ışınlarından korunmak için kullanılan güneş gözlüğü camlarının hepsi farklı derecelerde etkilidir. Ultraviyole ışınları bloke edebilmesi için bir gözlükten beklenen minimum değer UV400 korumalıdır. Güneşin zararlı ışınlarından olan UVB ve UVA gözlük camı tarafından bloke edilebilmelidir.

Güneş gözlüğü UV koruması için cama genellikle üretim sırasında ara katman olarak ya da dıştan kaplama olarak blokaj eklenir. Blokaj materyalinin kalitesine göre %100’e kadar çıkan UV korumalı gözlük modelleri vardır. Genellikle ise %99’luk bir değere ulaşılır.

Ürün seçimi yaparken karşına sürekli çıkan UV 400 güneş gözlüğü, UVA ve UVB ışınlarını yüksek oranda bloke edebilme kabiliyetini gösterir. Sadece gözleri değil, çerçevesinin genişliğine göre gözün etrafındaki yaşlanmaya meyilli hassas deriyi de zararlı ışınlardan korur.

UV Güneş Gözlüğü Modelleri

UV Işınlarına Karşı Koruyucu Gözlük Özellikleri

Güneş gözlüğü seçimi yaparken karşına çıkan polarize, aynalı, film kaplama gibi farklı terimlerin koruma ile ilgisi olup olmadığını merak edebilirsin. Genel bir yanılgıya göre insanlar sadece koyu camlı ya da aynalı olmasının bir gözlüğün ultraviyole ışınlardan koruması için yeterli olduğunu düşünür. Bu kesinlikle hatalı bir bilgidir.

Bir gözlük sadece siyah camlı olduğu için UV ışınlarını kesemez. Gözlük camlarında kullanılan renkler sadece görüşün üzerinde etkilidir. Sisli havalarda siyah gözlük takıldığında ortamın daha fazla kararmasının nedeni budur. Aynı şekilde polarize ya da aynalı güneş gözlüğü modelleri de tek başına zararlı ışınları bloke edemez. Aynalı görünüm, film kaplama ve polarize ışığın yansıma ve soğurulması ile ilgili olduğundan parlaklık-parlama derecesini değiştirir.

UV korumalı güneş gözlüğü istiyorsan satın almayı düşündüğün modelde renk ve diğer özelliklerden bağımsız olarak UV filtresi özelliğinin vurgulandığına dikkat etmelisin. Çocuk, kadın ve erkek güneş gözlüğü modelleri arasından seçim yaparken önce UV koruma değerine, sonra da diğer özelliklerine göz atmalısın. CE işareti en az minimum seviyede UV korumasına sahip olduğunu ve güneş gözlüğünün kullanılabilir olduğunu gösterir.

Koruma Özellikli Güneş Gözlüğü

UV Korumalı Güneş Gözlüğünü Nasıl Seçersin?

UV filtreli güneş gözlüğü modelleri arasından hem zevkine uygun hem de işe yarar bir model seçmek istiyorsan neye ihtiyacın olduğunu belirlemek önemlidir. UV koruması kesinlikle olmalıdır. Açık hava, deniz ve adrenalin sporları için polarize camı tercih edebilirsin. Erkek ve kadın güneş gözlüğü modelleri seçerken uzun süreli kullanım ve hafiflik için organik cam, parlak ortamlarda yansıma engellemek için aynalı kaplamaya yönelebilirsin.

Kendine uygun gözlüğü ararken cebine dost fiyatlar ve yüksek kalite bekliyorsan Eye Connection koleksiyonuna mutlaka göz atmalısın. Yüksek kalite standartları, UV koruması gibi fonksiyonel özelliklerin yanı sıra en trend tasarımları bulabilirsin. Şimdi UV filtreli güneş gözlüğü fiyatları ve modellerini inceleyerek, EyeConnection ile aradığını bulma zamanı!