Güneş Gözlüğünde Mineral Cam mı Organik Cam mı ?

Güneş Gözlüğünde Mineral Cam mı Organik Cam mı ?

27.06.2022

Güneş gözlüğü modeli seçimi yaparken sadece şekline değil, güneş gözlüklerinin asıl işlevini gerçekleştiren camın kalitesine de bakmak gerekir. Peki, güneş gözlüklerinde hangi cam daha iyi? Organik ve mineral cam arasında nasıl karar verilir?

Güneşin zararlı olarak bilinen ultraviyole UVA, UVB ve kızılötesi ışınlarını filtreleme becerisi kaliteli güneş gözlüğünde ilk aranan özelliklerden olmasına rağmen camlar kırılma, çizilme, toz tutma, ışığı soğurma ve yansıtma, ağırlık gibi unsurlarla da birbirinden ayrılır. En şık güneş gözlüğü modelleri arasından karar verirken sıklıkla karşınıza çıkacak olan mineral cam ve organik cam özelliklerini detaylı olarak inceledikten sonra sizin için en ideal olanı seçmeniz kolaylaşır. Organik cam mı mineral cam mı? Karar verebilmek için öncelikle beklentilerinizi belirleyebilir ardından özelliklerine göre aralarından seçim yapabilirsiniz.

Mineral Organik Cam Nedir?

Yılın her günü şık kombinlerinizi en havalı güneş gözlüğü modelleri ile tamamlarken göz sağlığınızı da korumak istiyorsanız seçeceğiniz aksesuarın ışınları filtrelemesine dikkat etmelisiniz. Organik ve mineral camdan üretilen güneş gözlüklerinin tamamı yüksek oranda filtreleme becerisi ile size aradığınız konforu sunsa da bazı noktalarda birbirinden ayrılır. Kaliteli güneş gözlüğü camı arıyorsanız iki türde sizin çoğu ihtiyacınızı karşılayabilir. Mineral organik cam nedir, özellikleri ve çeşitleri nelerdir, güneş gözlüklerinde hangi cam daha iyi gibi soruların cevabını kesin olarak vermek zordur. En iyi güneş gözlüğü markası hangisidir sorusunda olduğu gibi sizin bütçeniz, beklentiniz ve kullanım planınıza göre camların sergiledikleri performans farklılık gösterir. Bu nedenle en iyi seçimi kendi ihtiyaçlarınıza göre özellikleri inceleyerek yapabilirsiniz.

En İyi Güneş Gözlüğü Modelleri

Organik Cam Özellikleri Nelerdir?

Bir çeşit plastik türevinden üretilen organik güneş gözlüğü camları güneşin UV ışınlarını filtreleme becerisine sahiptir. Hafifliği ile öne çıkan bu cam çeşidinin en önemli özelliklerinden biri kolay bir şekilde renklendirilmesi olduğundan genellikle pembe, yeşil, turuncu gibi canlı renklere sahip gözlüklerde kullanılır. Şeffaflık oranı az olan organik camlar renklendirildiğinde bunu belirgin şekilde yansıtır.

Plastik türevi olduğundan kolay bir şekilde kırılmaz ve uzun süre kullanılabilir. Kırılma indeksi 1.503 olan camın çizilmeye karşı dayanıklılığı bir nebze düşüktür. Çizilmeye karşı sert kaplamalı modelleri de vardır. Elektrostatik değeri yüksek olduğu için tozu çeken organik cam türleri özel silme bezi ve solüsyon ile temizlendiğinde uzun süre berrak görüntü verir. Bir alt tür olan inceltilmiş organik camlar genellikle yüksek numaralı gözlük kullananlarda cam kalınlığını engellemek için tercih edilir.

Kaliteli Güneş Gözlüğü

Mineral Camlar Nelerdir?

Gözlük denildiği zaman akla ilk gelen mineral cam eski dönemlerden beri kullanımına devam edilen bir gözlük camıdır. Üstün çizilme direnci sayesinde gözlük üretiminde yerini kaybetmeyen modelin dezavantajı renk konusunda sınırlı bir skalaya sahip olmasıdır. Üretim aşamasında ya da sonradan kaplama olarak renklendirilen mineral gözlük cam çeşidi genellikle siyah ve kahverengi gibi klasik tonlarda kullanılır. Çatlama ve kırılmaya karşı direnci düşük olduğundan dikkatli kullanılmalıdır. Sıcaktan ve kimyasallardan etkilenmeyen cam organik camdan daha ağırdır.

Yabancı ve yerli güneş gözlüğü markası arıyorsanız bakmanız gereken ilk yer Eye Connection! Birçok kaliteli markanın yanı sıra bütçe dostu modelleri ile de her kesime hitap etmeyi başararak sağlığınızı korurken şık görünmenize de yardım eder. Eye Connection ile organik ve mineral cam dahil birçok farklı türe, kaplamaya ve fonksiyonel özelliklere sahip en trend güneş gözlüğü modellerine ulaşabilirsiniz. Stilinizi vurgulayan ve moda trendlerine uygun tüm güneş gözlükleri Eye Connection’da.