Güneş Gözlüğünde En İyi Cam Rengi Ne Olmalıdır ?
02.02.2022

Güneş Gözlüğünde En İyi Cam Rengi Ne Olmalıdır ?

Güneş gözlüğü cam rengi, görünür ışığın gözüne ne kadar ulaştığını, diğer renkleri ve kontrastları ne kadar iyi gördüğünü etkiler. Bazı gözlük camları renkleri geliştirerek daha canlı görünmelerini sağlar. Bazıları ise, parlamayı ve ışığı azaltmaya ve görme keskinliğini artırmaya yardımcı olur.

Güneş gözlüğü camları UV emici şeffaf kimyasallarla işlenir. Bu nedenle güneş gözlüğü cam rengi tek başına UV ışınlarına karşı koruma bir göstergesi değildir. Yani, gözlerini sadece zararlı ultraviyole ışınlarından korumak istiyorsan önemli olan renk değil, UV etiketinde ne yazdığıdır. Bununla birlikte, yüksek enerjili yani mavi ışığa karşı koruma istiyorsan, güneş gözlüğü camlarının rengi önemlidir.

Renkli Güneş Gözlüğü Seçimi Nasıl Yapılır?

Renkli güneş gözlüğü camları sadece modaya ayak uydurmak için üretilmezler. Aslında her rengin farklı bir işlevi bulunur ve farklı durumlar için uygunluk gösterir. Doğru renk tonu,  derinlik algını geliştirmeli ve net görme yeteneğini engellemeden göz yorgunluğunu azaltmalıdır. Aynı zamanda seçilen renk tonunun mutlaka UV koruyuculuğuna sahip olduğundan emin olunmalıdır.

Polarize güneş gözlüğü camı, parlamayı azaltmaya yardımcı olur ve güneşin yoğun olduğu sıcak aylarda çok fazla su sporu yapan kişiler için mükemmel bir seçimdir.  Polarize güneş gözlüğü, dalga boylarını sınırlayarak yansımayı azaltır. Polarize camların çoğu renkli tonlarla gelir. En sevdiğin rengi seçmek isteyebilirsin. Ancak her renk tonunun kendi avantajları ve dezavantajları olduğunu unutmamalısın.

Güneş Gözlüğü Modelleri

Mavi Camlı Güneş Gözlüğü: Mavi veya mor lensler hem modaya uygun hem de UV koruması için idealdir. Bu camlar, gelişmiş renk algısı yaratırken kar gibi yansıtıcı yüzeylere karşı da gözlerini korumaya yardımcı olurlar. Sisli ve puslu havalarda da işe yarayan bu camlar neredeyse tüm cilt tonlarına uyum sağlarlar. Bu camlar, balık tutarken ya da kayak yaparken son derece idealdirler.

Kahverengi Camlı Güneş Gözlüğü: Özellikle bulutlu günler için ideal olan bu renk tonu, parlamayı azaltır. Aynı zamanda mavi ışığı engelleyen kırmızı tonlar içerir. Derinlik algısını iyileştirmeye yardımcı olan bu camlar, güneşli günlerde gözleri rahatlatır. Ayrıca kontrastı ve görme keskinliğini artırabilirler. Kahverengi camlı güneş gözlükleri, araba kullanırken, balık tutarken, golf, beyzbol ya da hedef oyunları oynarken oldukça iyi bir görüş sunarlar.

Füme Güneş Gözlüğü Camı: Bu camlar parlak ışığa karşı korumada harikadır. Nötr olan tonun aynı zamanda yorgunluk önleyici faydası bulunur. Gri güneş gözlüğü camı, sürüş sırasında, beyzbol, tenis, futbol oyunlarını oynarken, su sporları ve diğer açık hava etkinliklerinde bulunurken çok amaçlı genel kullanım için son derece iyidir.

Peki, gözlükte degrade ne demek? Bu sorunun cevabı basitçe yukarıdan aşağıya doğru açılan renk tonlarına sahip camlar olarak verilebilir. Bu camlarda en üst kısımdan en alta doğru camların rengi yavaş yavaş açılır. İç ve dış mekânlarda kullanımı faydalıdır. Degrade cam, dışarıdayken gözlerinin rahat kalmasına yardımcı olur. Sürüş için idealdir çünkü gözlerini güneş ışığından koruyabilir

Renkli Güneş Gözlüğü Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Güneş gözlüğü satın alırken, yaşam tarzına en uygun cam tipini düşünmelisin. Araba kullanma, egzersiz yapma gibi günlük aktivitelerini de göz önüne almalısın. Farklı aktiviteler için farklı renk türlerine ihtiyacın varsa, farklı tonlarda birkaç çift gözlük satın almayı da düşünebilirsin. Renkli güneş gözlükleri seçerken öncelikli olarak dikkat etmen gereken elbette, UV korumasıdır. Ardından aşağıdaki maddeleri dikkate alabilirsin:

Güneş gözlüğü camı rengi UV koruma miktarını etkilemeyecek olsa da, renk, gözlüklerinin en uygun olduğu aktivite türlerini ve koşulları belirler.

Yüzüne uyan stilleri seçmeye özen göstermelisin. Burada genel kural, yüzüne zıt şekilde olan güneş gözlüklerini seçmektir.

Çerçeve boyutu da güneş gözlüğü seçimi için oldukça önemlidir. Gözleri tamamen kapatan, büyük güneş gözlüklerinin gözlerini daha iyi koruduğunu alışveriş sırasında aklında bulundurabilirsin.

Ayrıca çerçeve ve cam malzemesinin kaliteli olmasına dikkat edebilirsin.

Erkek Güneş Gözlüğü

Güneş Gözlüğü Cam Kategorileri Ne Anlama Gelir?

Son olarak, güneş gözlüğü cam kategorilerinin ne anlama geldiği de sıklıkla merak edilir. Kategori numarası, merceğin ne kadar ışık geçirdiğini belirtir. Sen de bir gözlükte 2n ne demek diye merak ediyor olabilirsin. Camlarda  0'dan 4'e kadar beş kategori bulunur. 0, şeffaf veya çok açık renkli bir camdır ve bulutlu koşullar için uygundur. 1, kısmen güneşli daha çok bulutlu koşullarda kullanımı idealdir. 2 ise, tipik olarak turuncu, gül, mavi ve kırmızı lenslerdir. Güneş parlamasına karşı iyi bir koruma sağlayan bu kategori orta parlaklık içindir. Kategori 3, güçlü güneş ışığı içindir ve neredeyse tüm kahverengi, gri camlar Kategori 3'tür. Kategori 4 tipik olarak çok koyu gri veya kahverengi bir camdır. Güneşin e yüksek parlama koşullarının olduğu dağlar veya çöller için idealdir.

Sen de kadın güneş gözlüğü ve erkek güneş gözlüğü modellerini inceleyebilir, çok sayıda indirimli güneş gözlüğü modeli arasından beğendiğin ve ihtiyacın olan ürünle göz sağlığını koruyabilirsin.  Aradığın tüm güneş gözlüğü modellerini Eye Connection’da bulabilirsin.

Blog Son Eklenenler
Gözlük Ölçüsü Nedir ve Gözlük Ölçüsü Nasıl Alınır?
Yüzünüz için doğru boyutta gözlük seçimi yapmak, hem uyum hem de stil için önemlidir. Doğru ölçülerde seçilen bir güneş gözlüğünü uzun yıllar keyifle ve konforla kullanabilirsiniz.
Devamını Oku
23.01.2023
Elmas Yüz Şekline Göre Güneş Gözlüğü Seçimi Nasıl Olmalı?
Elmas şeklinde bir yüz şekline sahipsen ve yüzüme hangi gözlük yakışır diye merak ediyorsan doğru adrestesin. Elmas yüz şekli genellikle pek sık rastlanmayan son derece özel yüz hatlarından oluşur. Dar bir alın, geniş elmacık kemikleri ve sivri bir çene ile öne çıkan bu tip yüz şekline göre gözlük seçmek de zorlu bir macera gibi düşünülebilir.
Devamını Oku
23.08.2022
Göz Sağlığını Korumak İçin Güneş Gözlüklerinin Önemi Nelerdir?
Gözlük kullanımı, gözü çevresel etkenlere karşı korumak için önemlidir. Koruyucu gözlük, gözlerinizi dış etkenlere karşı koruma altına alır. Şeffaf koruyucu gözlükler birçok farklı stile uyum sağlayabilen seçeneklerden oluşur. Özellikle hassas gözlere ve alerjik bir bünyeye sahip olanların sıklıkla tercih ettiği seçenekler arasında yer alır.
Devamını Oku
19.08.2022
Renkli Güneş Gözlükleri İle Yapılacak 5 Farklı Kombin Önerisi
Renkli güneş gözlükleri, stilinizi geliştirmeye yardım ederek kombinlerinizin daha şık görünmesini sağlayabilir. Mümkün olan en iyi görünümü elde etmeniz için gözlüklerinizi kıyafet ve aksesuarlarınızla uyumlu olacak şekilde eşleştirmeniz gerekir.
Devamını Oku
15.08.2022
Çocuklar için Gözlük Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
Çocukların yaşadığı göz problemleri için gözlük kullanımı, zorlayıcı bir süreç olabilir. Çocuğun gözlüğe alışması, kabul etmesi ve rahat kullanmaya başlaması zaman alabilir. Bebek ve çocuklar için tercih edilen gözlük modelleri, işlevsel özellikleri sayesinde bu zorlu süreci kolaylaştırmalıdır.
Devamını Oku
12.08.2022
Burun Ameliyatı Sonrası Güneş Gözlüğü Kullanımı Nasıl Olmalı?
Burun ameliyatı geçirdiyseniz, işlemden sonra ne zaman ve nasıl gözlük takabileceğinizi belirlemek biraz zor olabilir. Burun ameliyatı sonrası gözlük kullanımı için geçerli olan en önemli kural cerrahınızı dinlemek ve tavsiyelerine uymaktır.
Devamını Oku
10.08.2022
Yaza Enerji Katacak En İyi Renkli Güneş Gözlüğü Modelleri
Yaz aylarının vazgeçilmez aksesuarlarından biri olan renkli güneş gözlükleri stilini tamamlar ve gözlerini güneş ışınlarına karşı iyi bir şekilde korur.
Devamını Oku
08.08.2022
Güneş Gözlüğünü Kaliteli Yapan Özellikler Hangileridir?
Güneşli yaz günlerinin vazgeçilmez kombin parçası, güneş gözlüğü modelleridir. Güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma sağlayan bu güneş gözlükleri, kaliteli bir yapıya sahip olmalıdır. Bahar ve yaz aylarında sık tercih edilen güneş gözlüklerinin göz sağlığını koruyabilmesi için belli özellikleri taşıması gerekir.
Devamını Oku
05.08.2022
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.