Güneş Gözlüğünde En İyi Cam Rengi Ne Olmalıdır ?

Güneş Gözlüğünde En İyi Cam Rengi Ne Olmalıdır ?

02.02.2022

Güneş gözlüğü cam rengi, görünür ışığın gözüne ne kadar ulaştığını, diğer renkleri ve kontrastları ne kadar iyi gördüğünü etkiler. Bazı gözlük camları renkleri geliştirerek daha canlı görünmelerini sağlar. Bazıları ise, parlamayı ve ışığı azaltmaya ve görme keskinliğini artırmaya yardımcı olur.

Güneş gözlüğü camları UV emici şeffaf kimyasallarla işlenir. Bu nedenle güneş gözlüğü cam rengi tek başına UV ışınlarına karşı koruma bir göstergesi değildir. Yani, gözlerini sadece zararlı ultraviyole ışınlarından korumak istiyorsan önemli olan renk değil, UV etiketinde ne yazdığıdır. Bununla birlikte, yüksek enerjili yani mavi ışığa karşı koruma istiyorsan, güneş gözlüğü camlarının rengi önemlidir.

Renkli Güneş Gözlüğü Seçimi Nasıl Yapılır?

Renkli güneş gözlüğü camları sadece modaya ayak uydurmak için üretilmezler. Aslında her rengin farklı bir işlevi bulunur ve farklı durumlar için uygunluk gösterir. Doğru renk tonu,  derinlik algını geliştirmeli ve net görme yeteneğini engellemeden göz yorgunluğunu azaltmalıdır. Aynı zamanda seçilen renk tonunun mutlaka UV koruyuculuğuna sahip olduğundan emin olunmalıdır.

Polarize güneş gözlüğü camı, parlamayı azaltmaya yardımcı olur ve güneşin yoğun olduğu sıcak aylarda çok fazla su sporu yapan kişiler için mükemmel bir seçimdir.  Polarize güneş gözlüğü, dalga boylarını sınırlayarak yansımayı azaltır. Polarize camların çoğu renkli tonlarla gelir. En sevdiğin rengi seçmek isteyebilirsin. Ancak her renk tonunun kendi avantajları ve dezavantajları olduğunu unutmamalısın.

Güneş Gözlüğü Modelleri

Mavi Camlı Güneş Gözlüğü: Mavi veya mor lensler hem modaya uygun hem de UV koruması için idealdir. Bu camlar, gelişmiş renk algısı yaratırken kar gibi yansıtıcı yüzeylere karşı da gözlerini korumaya yardımcı olurlar. Sisli ve puslu havalarda da işe yarayan bu camlar neredeyse tüm cilt tonlarına uyum sağlarlar. Bu camlar, balık tutarken ya da kayak yaparken son derece idealdirler.

Kahverengi Camlı Güneş Gözlüğü: Özellikle bulutlu günler için ideal olan bu renk tonu, parlamayı azaltır. Aynı zamanda mavi ışığı engelleyen kırmızı tonlar içerir. Derinlik algısını iyileştirmeye yardımcı olan bu camlar, güneşli günlerde gözleri rahatlatır. Ayrıca kontrastı ve görme keskinliğini artırabilirler. Kahverengi camlı güneş gözlükleri, araba kullanırken, balık tutarken, golf, beyzbol ya da hedef oyunları oynarken oldukça iyi bir görüş sunarlar.

Füme Güneş Gözlüğü Camı: Bu camlar parlak ışığa karşı korumada harikadır. Nötr olan tonun aynı zamanda yorgunluk önleyici faydası bulunur. Gri güneş gözlüğü camı, sürüş sırasında, beyzbol, tenis, futbol oyunlarını oynarken, su sporları ve diğer açık hava etkinliklerinde bulunurken çok amaçlı genel kullanım için son derece iyidir.

Peki, gözlükte degrade ne demek? Bu sorunun cevabı basitçe yukarıdan aşağıya doğru açılan renk tonlarına sahip camlar olarak verilebilir. Bu camlarda en üst kısımdan en alta doğru camların rengi yavaş yavaş açılır. İç ve dış mekânlarda kullanımı faydalıdır. Degrade cam, dışarıdayken gözlerinin rahat kalmasına yardımcı olur. Sürüş için idealdir çünkü gözlerini güneş ışığından koruyabilir

Renkli Güneş Gözlüğü Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Güneş gözlüğü satın alırken, yaşam tarzına en uygun cam tipini düşünmelisin. Araba kullanma, egzersiz yapma gibi günlük aktivitelerini de göz önüne almalısın. Farklı aktiviteler için farklı renk türlerine ihtiyacın varsa, farklı tonlarda birkaç çift gözlük satın almayı da düşünebilirsin. Renkli güneş gözlükleri seçerken öncelikli olarak dikkat etmen gereken elbette, UV korumasıdır. Ardından aşağıdaki maddeleri dikkate alabilirsin:

Güneş gözlüğü camı rengi UV koruma miktarını etkilemeyecek olsa da, renk, gözlüklerinin en uygun olduğu aktivite türlerini ve koşulları belirler.

Yüzüne uyan stilleri seçmeye özen göstermelisin. Burada genel kural, yüzüne zıt şekilde olan güneş gözlüklerini seçmektir.

Çerçeve boyutu da güneş gözlüğü seçimi için oldukça önemlidir. Gözleri tamamen kapatan, büyük güneş gözlüklerinin gözlerini daha iyi koruduğunu alışveriş sırasında aklında bulundurabilirsin.

Ayrıca çerçeve ve cam malzemesinin kaliteli olmasına dikkat edebilirsin.

Erkek Güneş Gözlüğü

Güneş Gözlüğü Cam Kategorileri Ne Anlama Gelir?

Son olarak, güneş gözlüğü cam kategorilerinin ne anlama geldiği de sıklıkla merak edilir. Kategori numarası, merceğin ne kadar ışık geçirdiğini belirtir. Sen de bir gözlükte 2n ne demek diye merak ediyor olabilirsin. Camlarda  0'dan 4'e kadar beş kategori bulunur. 0, şeffaf veya çok açık renkli bir camdır ve bulutlu koşullar için uygundur. 1, kısmen güneşli daha çok bulutlu koşullarda kullanımı idealdir. 2 ise, tipik olarak turuncu, gül, mavi ve kırmızı lenslerdir. Güneş parlamasına karşı iyi bir koruma sağlayan bu kategori orta parlaklık içindir. Kategori 3, güçlü güneş ışığı içindir ve neredeyse tüm kahverengi, gri camlar Kategori 3'tür. Kategori 4 tipik olarak çok koyu gri veya kahverengi bir camdır. Güneşin e yüksek parlama koşullarının olduğu dağlar veya çöller için idealdir.

Sen de kadın güneş gözlüğü ve erkek güneş gözlüğü modellerini inceleyebilir, çok sayıda indirimli güneş gözlüğü modeli arasından beğendiğin ve ihtiyacın olan ürünle göz sağlığını koruyabilirsin.  Aradığın tüm güneş gözlüğü modellerini Eye Connection’da bulabilirsin.