Güneş Gözlüğünde Ekartman Seçimi Nasıl Yapılmalı ?
11.02.2022

Güneş Gözlüğünde Ekartman Seçimi Nasıl Yapılmalı ?

Güneş gözlüğünün yüzünde iyi görünmesinin başlıca nedenlerden biri doğru boyutlarda olmasıdır. Nitekim güneş gözlükleri de kıyafetler gibi farklı ölçülerde tasarlanır. Bu doğrultuda yüzüne en çok yakışan gözlüğü bulmak söz konusu olduğunda şekilden çok daha fazlasına hakim olman gerekir. Yüzün büyüklüğüne göre belirlenen ekartmanlar, modeller değişse de her zaman en iyi gözlükleri seçebilmeni sağlar. Bir sonraki gözlük alışverişinde yüzüne tam oturan bir modeli belirleyebilmek için ekartman seçimi nasıl olmalı sorusunun cevabını ve çok daha fazlasını keşfedebilirsin.

Ekartman Nedir?

Ekartman, gözlüklerin boyutuyla ilgili olarak karşına çıkabilecek en yaygın ölçümdür. Bu nedenle yüzüne uygun bir gözlük almaya karar verdiğinde göz önünde bulundurman gereken ilk kriter gözlük ekartmanı olmalıdır. Gözlük ekartman ölçüleri, lenslerin en geniş kısmına göre belirlenir. Standart ekartman ölçüsü nedir sorusunun cevabı genellikle 48 ve 50 mm olarak bilinir. Ancak çoğu çerçevenin ekartman ölçüsü, 44 ve 62 mm arasında değişecektir. Ekartman genellikle gözlük üzerinde mm ölçülerinde ifade edilir. Bu nedenle 50 ekartman kaç cm veya 48 ekartman kaç cm gibi soruların cevapları için ölçüyü “10” ile çarpmak yeterlidir.

Gözlükte Ekartman Nedir

Gözlük Ekartmanı Nasıl Ölçülür?

Ekartman ölçülerini bilmek, küçük, orta veya büyük ölçülerden hangisine sahip olduğuna göre her koşulda en iyi güneş gözlüğü modelini seçebilmeni sağlar. Gözlükler, ekartman ölçülerine göre aşağıdaki gibi üç farklı şekilde gruplandırılır:

Küçük Ekartman: Genellikle 50 mm’nin altındaki çerçeveler, S veya küçük ekartman olarak sınıflandırılır.

Orta Ekartman: Orta ekartman olarak bilinen M, en çok tercih edilenlerden biri olarak 51 mm ile 54 mm arasındaki çerçeve uzunluğudur.

Büyük Ekartman: Geniş yüz hacmine sahip kişiler için tasarlanan büyük ekartman veya L size gözlükler 55 mm ve üzeri ölçülere sahiptir.

Lenslerin yatay genişliğini ifade eden ekartman ölçüleri, gözlük üreticileri tarafından genellikle sap kısmında belirtilir. Bir gözlüğün üzerinde ekartman bilgisi yer almıyorsa yatay olarak ölçerek sana en uygun ölçüleri belirlemek mümkündür. Kadın güneş gözlüğü boyutları, genellikle S veya M ekartman ölçülerinden oluşur. Erkek güneş gözlüğü boyutları ise M veya L olarak sınıflandırılan ekartmanlarda üretilir.

Gözlük Ekartmanı Nasıl Seçilir?

Bugüne kadar sana en yakışan güneş gözlüğü modellerini seçmek için bir çok alternatif denemiş olabilirsin. Ancak yüz şekline göre gözlük ekartmanı seçmenin bazı küçük püf noktalarına hakim olarak her koşulda kolayca en iyi modelleri belirleyebilirsin. Doğru ekartman seçimine öncelikle yüzünün ölçüsünü alarak başlaman gerekir. Yüz ölçünü doğru şekilde alabilmek için ise aşağıdaki adımları takip edebilirsin:

• Eline bir cetvel alarak aynanın karşısına geç ve cetveli şakağının konumuyla hizala.

• Sol ve sağ şakağın arasındaki mesafeyi cm cinsinden ölçerek not al.

• Cm ölçülerini mm cinsine döndürmek için 10’a böl.

• Çıkan sonuca en yakın ekartman senin yüzüne en çok yakışan ölçü olacaktır.

Yüz ölçülerine ve kişisel tercihlerine göre S, M veya L ekartman sınıfındaki gözlükleri tercih edebilirsin. Bir sonraki alışverişinde 55 ekartman nedir veya M ekartman nasıl olur gibi soruların cevabını göz önünde bulundurarak en doğru güneş gözlüğünü satın alabilirsin.

Gözlük, UVA ve UVB gibi güneşin zararlı ışınlarından korumanın yanı sıra aynı zamanda iyi bir aksesuardır. Bu nedenle gerçekten yüzüne yakışan ve seni iyi gösteren bir modele yatırım yapman son derece önemlidir. Bu amaçla Eye Connection, farklı zevk ve yüz şekline sahip herkese uygun indirimli güneş gözlüğü modelleri sunar. Sen de tarzına, yüzüne ve bütçene en uygun güneş gözlüklerini hemen Eye Connection fırsatlarıyla keşfedebilirsin!

Blog Son Eklenenler
Gözlük Ölçüsü Nedir ve Gözlük Ölçüsü Nasıl Alınır?
Yüzünüz için doğru boyutta gözlük seçimi yapmak, hem uyum hem de stil için önemlidir. Doğru ölçülerde seçilen bir güneş gözlüğünü uzun yıllar keyifle ve konforla kullanabilirsiniz.
Devamını Oku
23.01.2023
Elmas Yüz Şekline Göre Güneş Gözlüğü Seçimi Nasıl Olmalı?
Elmas şeklinde bir yüz şekline sahipsen ve yüzüme hangi gözlük yakışır diye merak ediyorsan doğru adrestesin. Elmas yüz şekli genellikle pek sık rastlanmayan son derece özel yüz hatlarından oluşur. Dar bir alın, geniş elmacık kemikleri ve sivri bir çene ile öne çıkan bu tip yüz şekline göre gözlük seçmek de zorlu bir macera gibi düşünülebilir.
Devamını Oku
23.08.2022
Göz Sağlığını Korumak İçin Güneş Gözlüklerinin Önemi Nelerdir?
Gözlük kullanımı, gözü çevresel etkenlere karşı korumak için önemlidir. Koruyucu gözlük, gözlerinizi dış etkenlere karşı koruma altına alır. Şeffaf koruyucu gözlükler birçok farklı stile uyum sağlayabilen seçeneklerden oluşur. Özellikle hassas gözlere ve alerjik bir bünyeye sahip olanların sıklıkla tercih ettiği seçenekler arasında yer alır.
Devamını Oku
19.08.2022
Renkli Güneş Gözlükleri İle Yapılacak 5 Farklı Kombin Önerisi
Renkli güneş gözlükleri, stilinizi geliştirmeye yardım ederek kombinlerinizin daha şık görünmesini sağlayabilir. Mümkün olan en iyi görünümü elde etmeniz için gözlüklerinizi kıyafet ve aksesuarlarınızla uyumlu olacak şekilde eşleştirmeniz gerekir.
Devamını Oku
15.08.2022
Çocuklar için Gözlük Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
Çocukların yaşadığı göz problemleri için gözlük kullanımı, zorlayıcı bir süreç olabilir. Çocuğun gözlüğe alışması, kabul etmesi ve rahat kullanmaya başlaması zaman alabilir. Bebek ve çocuklar için tercih edilen gözlük modelleri, işlevsel özellikleri sayesinde bu zorlu süreci kolaylaştırmalıdır.
Devamını Oku
12.08.2022
Burun Ameliyatı Sonrası Güneş Gözlüğü Kullanımı Nasıl Olmalı?
Burun ameliyatı geçirdiyseniz, işlemden sonra ne zaman ve nasıl gözlük takabileceğinizi belirlemek biraz zor olabilir. Burun ameliyatı sonrası gözlük kullanımı için geçerli olan en önemli kural cerrahınızı dinlemek ve tavsiyelerine uymaktır.
Devamını Oku
10.08.2022
Yaza Enerji Katacak En İyi Renkli Güneş Gözlüğü Modelleri
Yaz aylarının vazgeçilmez aksesuarlarından biri olan renkli güneş gözlükleri stilini tamamlar ve gözlerini güneş ışınlarına karşı iyi bir şekilde korur.
Devamını Oku
08.08.2022
Güneş Gözlüğünü Kaliteli Yapan Özellikler Hangileridir?
Güneşli yaz günlerinin vazgeçilmez kombin parçası, güneş gözlüğü modelleridir. Güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma sağlayan bu güneş gözlükleri, kaliteli bir yapıya sahip olmalıdır. Bahar ve yaz aylarında sık tercih edilen güneş gözlüklerinin göz sağlığını koruyabilmesi için belli özellikleri taşıması gerekir.
Devamını Oku
05.08.2022
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.