Güneş Gözlüğünde Ekartman Seçimi Nasıl Yapılmalı ?

Güneş Gözlüğünde Ekartman Seçimi Nasıl Yapılmalı ?

11.02.2022

Güneş gözlüğünün yüzünde iyi görünmesinin başlıca nedenlerden biri doğru boyutlarda olmasıdır. Nitekim güneş gözlükleri de kıyafetler gibi farklı ölçülerde tasarlanır. Bu doğrultuda yüzüne en çok yakışan gözlüğü bulmak söz konusu olduğunda şekilden çok daha fazlasına hakim olman gerekir. Yüzün büyüklüğüne göre belirlenen ekartmanlar, modeller değişse de her zaman en iyi gözlükleri seçebilmeni sağlar. Bir sonraki gözlük alışverişinde yüzüne tam oturan bir modeli belirleyebilmek için ekartman seçimi nasıl olmalı sorusunun cevabını ve çok daha fazlasını keşfedebilirsin.

Ekartman Nedir?

Ekartman, gözlüklerin boyutuyla ilgili olarak karşına çıkabilecek en yaygın ölçümdür. Bu nedenle yüzüne uygun bir gözlük almaya karar verdiğinde göz önünde bulundurman gereken ilk kriter gözlük ekartmanı olmalıdır. Gözlük ekartman ölçüleri, lenslerin en geniş kısmına göre belirlenir. Standart ekartman ölçüsü nedir sorusunun cevabı genellikle 48 ve 50 mm olarak bilinir. Ancak çoğu çerçevenin ekartman ölçüsü, 44 ve 62 mm arasında değişecektir. Ekartman genellikle gözlük üzerinde mm ölçülerinde ifade edilir. Bu nedenle 50 ekartman kaç cm veya 48 ekartman kaç cm gibi soruların cevapları için ölçüyü “10” ile çarpmak yeterlidir.

Gözlükte Ekartman Nedir

Gözlük Ekartmanı Nasıl Ölçülür?

Ekartman ölçülerini bilmek, küçük, orta veya büyük ölçülerden hangisine sahip olduğuna göre her koşulda en iyi güneş gözlüğü modelini seçebilmeni sağlar. Gözlükler, ekartman ölçülerine göre aşağıdaki gibi üç farklı şekilde gruplandırılır:

Küçük Ekartman: Genellikle 50 mm’nin altındaki çerçeveler, S veya küçük ekartman olarak sınıflandırılır.

Orta Ekartman: Orta ekartman olarak bilinen M, en çok tercih edilenlerden biri olarak 51 mm ile 54 mm arasındaki çerçeve uzunluğudur.

Büyük Ekartman: Geniş yüz hacmine sahip kişiler için tasarlanan büyük ekartman veya L size gözlükler 55 mm ve üzeri ölçülere sahiptir.

Lenslerin yatay genişliğini ifade eden ekartman ölçüleri, gözlük üreticileri tarafından genellikle sap kısmında belirtilir. Bir gözlüğün üzerinde ekartman bilgisi yer almıyorsa yatay olarak ölçerek sana en uygun ölçüleri belirlemek mümkündür. Kadın güneş gözlüğü boyutları, genellikle S veya M ekartman ölçülerinden oluşur. Erkek güneş gözlüğü boyutları ise M veya L olarak sınıflandırılan ekartmanlarda üretilir.

Gözlük Ekartmanı Nasıl Seçilir?

Bugüne kadar sana en yakışan güneş gözlüğü modellerini seçmek için bir çok alternatif denemiş olabilirsin. Ancak yüz şekline göre gözlük ekartmanı seçmenin bazı küçük püf noktalarına hakim olarak her koşulda kolayca en iyi modelleri belirleyebilirsin. Doğru ekartman seçimine öncelikle yüzünün ölçüsünü alarak başlaman gerekir. Yüz ölçünü doğru şekilde alabilmek için ise aşağıdaki adımları takip edebilirsin:

• Eline bir cetvel alarak aynanın karşısına geç ve cetveli şakağının konumuyla hizala.

• Sol ve sağ şakağın arasındaki mesafeyi cm cinsinden ölçerek not al.

• Cm ölçülerini mm cinsine döndürmek için 10’a böl.

• Çıkan sonuca en yakın ekartman senin yüzüne en çok yakışan ölçü olacaktır.

Yüz ölçülerine ve kişisel tercihlerine göre S, M veya L ekartman sınıfındaki gözlükleri tercih edebilirsin. Bir sonraki alışverişinde 55 ekartman nedir veya M ekartman nasıl olur gibi soruların cevabını göz önünde bulundurarak en doğru güneş gözlüğünü satın alabilirsin.

Gözlük, UVA ve UVB gibi güneşin zararlı ışınlarından korumanın yanı sıra aynı zamanda iyi bir aksesuardır. Bu nedenle gerçekten yüzüne yakışan ve seni iyi gösteren bir modele yatırım yapman son derece önemlidir. Bu amaçla Eye Connection, farklı zevk ve yüz şekline sahip herkese uygun indirimli güneş gözlüğü modelleri sunar. Sen de tarzına, yüzüne ve bütçene en uygun güneş gözlüklerini hemen Eye Connection fırsatlarıyla keşfedebilirsin!