Güneş Gözlüğünde Ekartman Kaç Olmalı ?

Güneş Gözlüğünde Ekartman Kaç Olmalı ?

20.05.2022

Güneş gözlüğünün daha iyi bir koruma sağlaması ve konforlu bir kullanım sunması için dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Gözlüğün boyutu ve yüz yapısına uygunluğu rahat ve sorunsuz bir kullanım sunarak gözü zararlı güneş ışınlarından korur. Çeşitli parametrelere dikkat ederek kendin için en uygun olan güneş gözlüğü modelini seçebilirsin. Bu parametrelerden birisi de ekartmandır.

Ekartman Nedir?

Güneş gözlükleri birçok farklı model ve özellikte üretilir. Güneş gözlüklerinin özelliklerini belirtmek için farklı isimler kullanılır. Güneş gözlüğünün camlarının uzunluk değerine ‘ekartman’ adı verilir. En basit anlatımıyla ekartman gözlüğün camlarının uzunluğudur. Güneş gözlüklerinin uygun bir ekartman değerine sahip olması konforlu bir kullanım sunar. Ekartman değeri yüz yapına uyum sağlamayan güneş gözlüğü modelleri kullanman hem yetersiz bir koruma sağlar hem de estetik olmayan bir görünüm oluşturur.

Güneş Gözlüğü Ekartman

Güneş Gözlüğünde Ekartman Kaç Olmalıdır?

Ekartman seçimi nasıl olmalı sorusu kullanıcılar tarafından sıklıkla sorulur. Güneş gözlüklerinde uygun olarak görülen ekartman değeri kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Yüz şekline göre gözlük ekartmanı değerinde farklılıklar oluşabilir. Ekartman gözlüğün camlarının uzunluğunu ifade eder. Bir kişinin yüz yapısı diğerlerinden farklı olabilir.

Standart bir gözlükte ekartman değeri 14-24 mm şeklindedir. Fakat bu değer sadece standarttır, göz yapısına göre değişiklik gösterebilir. Güneş ışınlarından korurken aynı zamanda estetik bir görünüm kazandıran güneş gözlüklerini satın almadan önce ekartman değerinin kendi yüz yapına uygun olup olmadığını kontrol edebilir, kendin için en iyi güneş gözlüğü modelini bulabilirsin.

Uygun Ekartman Seçimi Nasıl Yapılır?

Birçok kişi kendileri için hangi ekartman değerinin uygun olduğunu merak edebilir. Verimli bir gözlük kullanımı için olmazsa olmaz detaylar arasında yer alan ekartman değerinin uygunluğu kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Gözlük ekartmanı ölçüleri yüz şekline göre belirlenir. Bu nedenle genel olarak uygun bir ekartman değeri belirtmek mümkün değildir. 14 mm ekartman değeriyle üretilmiş bir gözlük senin için son derece uygun olsa da başka bir kullanıcı için uygun olmayabilir. Gözlük ekartmanı nasıl seçilir diye merak ediyorsan, satın almayı düşündüğün modelin özelliklerine ekartman değerine göz atabilir, kendi gözlüğünle karşılaştırabilirsin.

Kişilerin göz ve yüz yapıları uygun bir ekartman değeri seçmeleri için rehber niteliğindedir. Kadın güneş gözlüğü boyutları kullanıcıya göre değişiklik gösterebilir. Aynı şekilde erkek güneş gözlüğü boyutları da ekartman değerleri açısından farklılaşabilir. Kendi yüz yapına uygun bir ekartman  değerine sahip gözlük modellerini seçebilmek için bir optisyene başvurabilirsin. Bu sayede kendi yüz yapına uygun, şık ve en önemlisi de zararlı güneş ışınlarından koruyan bir güneş gözlüğü modeli seçimi yapabilirsin.

Ekartman Nasıl Hesaplanır?

Ekartman değerinin ölçülmesi oldukça basit bir işlemdir. Satın almış olduğun ya da satın almayı düşündüğün bir gözlüğün kendi yüz yapına uygun olup olmadığını öğrenmek için gözlüğün ekartman değerini ölçebilirsin. Ekartman değeri bir gözlüğün camlarının sağdan sola olan uzunluğunu ifade eder.

Gözlüğün ekartman ölçüsü camlarının uzunluğunun bir cetvel ya da hassas mezura ile ölçülerek bulunabilir. Oldukça kolay bir şekilde ölçülen ekartman değeri verimli bir gözlük kullanım için büyük önem taşır. Gözlüğün ekartman değerini ölçtükten sonra aynı cetvel ya da hassas mezura ile gözlerinin boyutlarını ölçebilirsin. Gözlükler gözlerini tamamen kapatmalı ama yüzünde çok fazla yer kaplamamalıdır. Sen de yüzüne ve gözlerine en uygun ekartman değerlerine sahip gözlük modellerini merak ediyorsan, aradığın seçenekleri Eye Connection’da bulabilirsin.