Güneş Gözlüğünde Cam Seçimi Nasıl Olmalıdır | Gözlük Seçimi

Güneş Gözlüğünde Cam Seçimi Nasıl Olmalıdır | Gözlük Seçimi

13.04.2022

Bir moda aksesuarından çok daha fazlasını ifade eden güneş gözlükleri gözlerini korumak için oldukça önemlidir. Güneş ışınlarının gözlerine yansımasını önler ve iyi bir görüş açısı sunar. Bununla birlikte şık ve trend kombinler için harika aksesuardır. Ancak güneş gözlüklerinde renk, çerçeve modeli ve stilin yanı sıra seçmen gereken en önemli şey gözlük camlarıdır. Hemen her güneş gözlüğü kontrastı ayarlayarak gözlerini rahat hissettirirken tüm camlar UV koruma içermeyebilir. Bu nedenle gözlerine ve ihtiyaçlarına uygun kaliteli güneş gözlüğü seçerek hem görüşünü iyileştirebilir hem de zararlı ışınlardan korunabilirsin.

Güneş Gözlüklerinde UV Koruma

Güneş gözlüğü camları hem UVB hem de UVA ışınlarından %100 koruma sağlamalıdır. Bazı güneş gözlüğü markalarında %100 UV koruma yerine nanometre değeri yer alır. Bu değere göre ideal koruma sağlayan lensler ise 400 nanometreye kadar UV dalga boylarını da bloke etmelidir. UV koruma şeffaf bir kaplama olduğu için hemen her güneş gözlüğüne uygulanabilir. Ancak koruyucu kaplamanın zarar görmesi UV ışınlarının içeri girmesine neden olabileceğinden güneş gözlüğü camı değiştirme ya da onarma gibi işlemler yapılabilir. UV koruması açısından polarize güneş gözlüğü çeşitleri ilk sıralarda yer alır. Polarize güneş gözlüğü camı yapısı gereği tüm yatay UV ışınlarını bloke ederek en yüksek UV korumasını sunar.

Unisex Güneş Gözlüğü Modelleri

Güneş Gözlüğü Camları ve Özellikleri

Güneş gözlüğü camları farklı malzemelerden üretildikleri için her birinin incelikleri, korumaları, dayanıklılıkları ve ağırlıkları farklıdır. Gözlük camı seçimlerini doğrudan etkileyen bu materyaller hakkında bilgi sahibi olarak gözlerin için en hassas korumaya sahip olabilir, güneşli günlerde konforundan ödün vermeden yazın tadını çıkarabilirsin.

Organik gözlük camı: Organik gözlük camları genellikle 'plastik camlar' olarak bilinen sentetik lenslerdir. Sentetik reçine bazlı oldukları için esnek ve kırılmaya dayanıklıdır. CR39, MR8, triveks ve polikarbonat gibi Farklı organik cam türleri vardır. Triveks ve polikarbonat UV açısından mükemmel bir korumaya sahiptir. MR8 ve CR39 ise düzeltme sağlayan lensler için idealdir.

Polikarbonat gözlük camı: Organik lens grubunda yer alan polikarbonat gözlük lensleri oldukça ince ve hafif üretilir. Darbelerden etkilenmediği gibi UV ışınlarını da %100 önleyebilecek özelliktedir. Bu nedenle polikarbonat güneş gözlükleri, çocuklar ve aktif yetişkinler için en uygun seçimlerden biridir. Yüksek numaralı lenslerde de inceliğini korur ve görüşü artırır.

Mineral gözlük camı: Standart taç camın ağırlığının yarısı ve gücünün iki katı olan hibrit bir camdır ve benzersiz bir netlik sunduğu için gözlükler için mükemmel bir lens çeşididir. Çeşitli saf elementlerden elde edilen mineral cam, son derece doğal ve çizilmelere karşı dayanıklıdır. Mineral cam güneş gözlüğün en büyük özelliği doğada bulunan elementlerden yapıldığı için geri dönüştürülebilir olmasıdır.

Güneş Gözlüğü Çeşitleri

Güneş Gözlüğü Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güneş gözlüğü seçerken çerçeve modeli, cam çeşidi ve renk gibi faktörler kafa karıştırıcı olabilir. Ancak önceliklerini ve stilini belirleyerek senin için en iyi güneş gözlüğüne karar verebilir ve gözlerini koruma altına alabilirsin. Güneş gözlüğü seçimlerini daha pratik hale getiren ipuçlarını şöyle sıralayabiliriz:

UV koruması: Modeli, camı ya da çerçevesi ne olursa olsun iyi bir güneş gözlüğü yeterli miktarda UV koruma içermelidir.

Daima yeterli ışığı engelleyen güneş gözlüklerini tercih etmelisin. Işık yoğunluğu, bulunduğun bölge ya da günün saatine göre değişeceği için sıklıkla maruz kaldığın ışık oranını göz önünde bulundurabilir, farklı amaçlar için farklı renklerde lensler tercih edebilirsin.

Renkli gözlük camları moda ögesi olarak mükemmel olsa da aksesuarın ötesinde birçok faydaları vardır. Sarı camlı güneş gözlüğü, mavi ışığı engelleyerek daha iyi bir göür açısı ve nesnelerin görünürlüğünü iyileştirirken mavi camlı güneş gözlükleri gelişmiş renk algısı ve özellikle kar gibi yansıtıcı yüzeylerden koruma sağlar.

Gri renkli camlar, renk bozulması olmadan genel parlaklığı azaltırken kehribar renkli lensler, daha düşük ışık ayarlarına sahip koşullarda en iyi sonucu verir ve derinlik algısını iyileştirebilir. Bu sayede hem etkinlikteki ışık oranına hem de gözlerinin rengine göre ideal bir seçim yapabilirsin.

Güneş ışınlarını önleyecek yeterli büyüklükte bir güneş gözlüğü seçimi önemlidir. Yüzüne tam uyum sağlayan ve kenarlardan ışık geçirmeyen bir model tercih edebilirsin.

Sen de gözlerini UV ışınlarından koruyup yoğun güneş ışığı altında iyi bir görüş açısına sahip olmak istersen Eye Connection'da sunulan organik ve mineral camlı güneş gözlüklerine göz atabilirsin.