Güneş Gözlüğünde Cam Rengi Seçiminin Önemi

Güneş Gözlüğünde Cam Rengi Seçiminin Önemi

06.09.2021

Güneş gözlüğünüzü seçerken en çok nelere dikkat ediyorsunuz? Kalitesine, çerçevesine, boyutuna ve elbette rengine! Aynı zamanda her kıyafetiniz ve aksesuarınız ile kolayca kombinlenebilmesi, ten renginiz ve göz renginiz ile uyum sağlayabilmesi de çok büyük etken. Güneş gözlüklerinin çerçeveleri kadar camlarının rengi de seçimlerinizi belirlemede oldukça etkili. Birbirinden farklı renklere sahip güneş gözlükleri arasında size en uygun olanını bulmak pek de kolay olmuyor. Bu yazımız güneş gözlüğü camını seçerken dikkat etmeniz gerekenleri hatırlatacak bir yol haritası niteliğinde… 

 

A picture containing person, clothing
Description automatically generated 

 

Önce gözlüğüne, sonra rengine karar ver 

 

Öncelikle beğendiğiniz güneş gözlüğünün yüzünüz ile orantısını, ten ve göz renginiz ile uyumunu kontrol etmekle işe başlayabilirsiniz. Doğru gözlüğü bulduktan sonra, cam rengini seçmeye başlayabiliriz. Güneş gözlüğünüzün cam rengi, güneşten gelen güçlü ışıkları kesecek şekilde özel olarak renklendirilir. Her ne kadar güneş gözlüğü camı seçerken kişisel zevkler ön plana çıksa da, kullanım alanınıza uygun olan güneş gözlüğünü kullanmanın yolu da cam renginden geçiyor. Görüşünüzü karartmayacak, parlaklaştırmayacak veya bulanıklaştırmayacak bir güneş gözlüğü bulmak için öncelikle gözlüğünüzü nerede kullanacağınıza karar vermeniz gerekiyor.  

 

Gün içinde yoğun güneş ışınlarına maruz kalacağınız öğle saatlerinde siyah renk camlı güneş gözlüklerini tercih edebilirsiniz. Günlük hayatınızda güneşin zararlı ışınlarından korunmak ama aynı zamanda gözlerinizi dinlendirerek, yorulmadan kaliteli bir görüş yakalamak istiyorsanız yeşil renk camlı güneş gözlükleri tam size göre. Sabah ya da akşam üstü saatleri gibi daha az güneş ışınına maruz kalacağınız zaman dilimlerinde sarı renk camlı güneş gözlükleri ideal olacaktır. Kış aylarında da kullanabileceğiniz bu rengi, kış sporlarını yaparken de tercih edebilirsiniz. Bulutlu havalarda görüşünüzün daha parlak ve canlı olmasını istiyorsanız kırmızı renk camlı güneş gözlüğü kullanabilirsiniz. 

 

A person posing for a picture
Description automatically generated with medium confidence 

 

Peki gözlükte degrade ne demek?  

 

Degrade renk; bir rengin başka bir renge veya daha açık tonuna dönüşürken yakaladığı geçiş anlamına gelir. Degrade camlı güneş gözlüklerinde de, gözlük camının üstünde daha koyu bir renkten, alt kısımlara doğru gidildiğinde aynı rengin daha açık rengine doğru kademeli bir geçiş olduğunu göreceksiniz. Degrade güneş gözlükleri hem modaya uygun hem de pratik kullanıma sahip. Stilinizi güçlendiren degrade güneş gözlüklerini, aynı zamanda tek bir gözlükte farklı renk tonlarını sunduğu için tercih edebilirsiniz. 

 

Güneş gözlüğüne optik cam takılır mı? 

 

Güneş gözlüğünüzün cam rengini seçerken birçok kriterden bahsettik ancak en çok merak edilenler konular arasında güneş gözlüğüne optik cam takılıp takılmayacağı geliyor. Güneş gözlüğünde numaralı camlar kullanılabiliyor ancak bu her güneş gözlüğü için mümkün olmuyor. Örneğin; bombesi fazla olan güneş gözlüğü çerçevesine optik cam takılması önerilmiyor. Çünkü bu tür çerçevelere cam takıldığında prizmatik etkiler meydana geliyor ve camın yapısı bozuluyor, görme kalitesinde düşmeler meydana geliyor. Daha küçük ve köşeli çerçevelerde ise optik cam takmak çok daha kolay oluyor. Kemik gözlükler bu nedenle sıklıkla tercih ediliyor. Güneş gözlüğünüze optik cam takmak için önce doktorunuza danışmalı, sonrasında ise güneş gözlüğünüzün cam takılmak için uygun olup olmadığını kontrol etmelisiniz. 

 

UV400 cam yeterli mi? 

 

UVA ve UVB ışınlarını engelleyen UV400 etiketine sahip güneş gözlükleri, gözlerinizin ve göz kenarlarındaki hassas derinin, güneşten gelen mor ötesi ışınlar altında kalmasını engeller ve göz sağlığınızı korur. Aynı zamanda görüşünüzü rahatlatan bir kullanım sunan UV400 etiketli ürünler, günlük kullanım için sıklıkla tercih ediliyor. Hem kullanım alanınıza göre güneş gözlüğü cam renginizi seçerek hem de UV400 korumalı güneş gözlükleri tercih ederek gözlerinizi koruyabilirsiniz. Günlük yaşantınızda UV400 korumalı gözlükler size kaliteli ve sağlıklı bir görüş sunarken, kıyı kesimlerinde ya da yüksek yerlerde ekstra korumalı gözlükler tercih etmekte fayda var. 

 

Sizin için en uygun güneş gözlüğünü Eye Connection’da bulabilirsiniz! Birbirinden farklı modellere sahip güneş gözlüklerimiz ile bakışları her zaman üzerinizde hissedeceksiniz.