Güneş Gözlüğü UV Koruması Kaç Olmalıdır?
22.11.2021

Güneş Gözlüğü UV Koruması Kaç Olmalıdır?

Gözlerimiz ultraviyole ışınlara cildimizden 10 kat daha duyarlıdır, ancak insanların çok az bir kısmı bu ışınların gözlerde yaratabileceği risklerin farkındadır.

Gözleri güneşin zararlı ışınlarından korumanın en etkili yolunun güneş gözlüğü takmak olduğu bilinir. Fakat gerekli UV koruması kaç olmalıdır? Bu sorunun cevabı, sunulan en yüksek UV koruma derecesi UV 400 güneş gözlüğü olarak verilir.

İdeal olarak güneş gözlükleriniz UV400 sunmalı yani UV ışınlarının %100'ünü engellemelidir.

UV Korumalı Güneş Gözlüğü Ne Demektir?

UV filtresi, bir güneş gözlüğünün sağlayabileceği en kritik savunma özelliğidir. UV, ultraviyole ışık anlamına gelir. UV ışınları, görünür güneş ışığı ile aynı şey değildir. Bu ışıklar ışık görülmez, hissedilmez ve zamanla sessizce zarar verir.

Gözlerdeki kromofor adı verilen moleküller, UV ışığını emer. Ancak, uzun süreli olarak aşırı birikime maruz kalma nedeniyle kromoforlar doygun hale gelirse, göz merceğinde, korneada ve retinada hasar meydana gelebilir. Kaliteli güneş gözlüğü, gözlerinizi zararlı ışığa karşı koruyan en önemli aksesuardır.

Ultraviyole ışık dalga boyuna göre sınıflandırılır ve belirli aralıklarda bulunur. En yüksek dalga boyu, 400-100 nm dalga boyudur. Bu nedenle UV 400 koruma, güneş gözlüklerinin size sunduğu en iyi güneş gözlüğü özelliğidir. Korumayı en üst düzeye çıkarmak için tüm görünür ışığın yüzde 75 ila 90'ını engellemeleri gerekir.

UV ve polarize güneş gözlüğü arasında fark vardır. Polarizasyon, bir merceğin parlak güneşte pus ve parlamayı azaltma yeteneğini ifade eder, ancak polarizasyon tek başına gözlerinizi UV radyasyonundan korumaz. Polarize camlar bazen UV koruması içerir. Polarize lenslerin çoğu aynı zamanda UV engelleyici gözlükler olsa da, güneş gözlüklerinizi satın alırken her iki özelliğin de dâhil olduğundan emin olmalısınız.

Güneş Gözlüğünde UV Korumanın Önemi Nedir?

Yüksek enerjili bu ışınlar birçok farklı türde ışık içerir. UV ışınların sık maruz kalmak, gözlerinizi korumuyorsanız, görüşünüzü olumsuz etkileyebilir. Gözlerinizde fazla derecede zarar yaratabilecek iki ışın türü bulunur. Bunlar; UVA ve UVB ışınlarıdır.

Özellikle, gözün içerisindeki şeffaf olan lens bulanık veya opak hale geldiğinde gelişen katarakt, güneşe maruz kalma ile ilişkilendirilir. UV ışınlarına aşırı maruziyet kornea güneş yanığı, retina dokusu hasarı, makula dejenerasyonu ve göz yüzeyindeki anormal büyüme  gibi belirli göz rahatsızlıklarının riskini artırabilir. Semptomlar genellikle geçici olmalarına ve hızlı bir şekilde geçmesine rağmen kırmızı, şişmiş gözlere neden olabilir. Ultraviyole ışınlarını %100 engelleyen güneş gözlükleri, bu risklerden korunmanıza yardımcı olur.

Peki ne zaman UV koruma güneş gözlüğü tercih etmelisiniz? Hava bulutlu dahi olsa gündüz saatlerinde dışarıda bulunulan sürelerde UV korumalı güneş gözlüğü kullanılmalıdır. Ultraviyole filtre sahibi orjinal güneş gözlüğü takarak gözlerinize daha uzun süre daha sağlıklı kalma şansı verebilirsiniz.

UV Korumalı Güneş Gözlüğü Nasıl Anlaşılır?

Günümüzde çoğu güneş gözlüğü, UV korumasına sahiptir ve çoğu saygın marka, etiketlerinde UV korumasına sahip olduğunu belirtir. Bu nedenle hem UVA hem de UVB'ye karşı %100 koruma veya UV 400'e karşı %100 koruma özelliklerini belirten ürünler seçmelisiniz.

Güneş gözlüklerinizden veya internetten satın aldığınız ürünlerden emin değilseniz, Bir güneş gözlüğünün UV400 olduğunu etiketten veya içerdiği bilgilerden doğrulayamazsanız, onları bir fotometrede test edilebilecekleri bir optik mağazasına götürmeniz yeterlidir. Çoğu gözlükçü bunları ücretsiz olarak test eder ve 30 saniyeden az sürer. UV koruması sunan güneş gözlükleri, ömür boyu gözlerinizi sağlıklı tutmak için gereklidir.

Erkek UV korumalı güneş gözlüğü, parlamayı azaltmaktan daha fazlasını yapar ve havalı görünmenize yardımcı olur. Kadın UV 400 gözlükler de  kısa ve uzun süreli göz hasarına neden olabilecek ultraviyole (UV) ışınlarını engeller. Ayrıca çok çeşitli özellik ve stillerde sunulan Çocuk güneş gözlüğü modelleri ile gözleri çok daha hassas olan bebek ve çocukların  gözlerini koruyabilirsiniz.

Özetle; cilt için güneş kremi ne ise gözler için de güneş gözlüğü odur. İster bulutlu, ister güneşli olsun, sağlığınızı korumak için UV koruma güneş gözlüğü vazgeçilmez bir kalkandır. Siz de avantajlı güneş gözlüğü fiyatları ile geniş yelpazedeki orjinal ve kaliteli ürünlere ulaşmak için Eye Connection'la tanışabilir, ürünlerimizi denemek için mağazalarımızı ziyaret edebilirsiniz.

Blog Son Eklenenler
Gözlük Ölçüsü Nedir ve Gözlük Ölçüsü Nasıl Alınır?
Yüzünüz için doğru boyutta gözlük seçimi yapmak, hem uyum hem de stil için önemlidir. Doğru ölçülerde seçilen bir güneş gözlüğünü uzun yıllar keyifle ve konforla kullanabilirsiniz.
Devamını Oku
23.01.2023
Elmas Yüz Şekline Göre Güneş Gözlüğü Seçimi Nasıl Olmalı?
Elmas şeklinde bir yüz şekline sahipsen ve yüzüme hangi gözlük yakışır diye merak ediyorsan doğru adrestesin. Elmas yüz şekli genellikle pek sık rastlanmayan son derece özel yüz hatlarından oluşur. Dar bir alın, geniş elmacık kemikleri ve sivri bir çene ile öne çıkan bu tip yüz şekline göre gözlük seçmek de zorlu bir macera gibi düşünülebilir.
Devamını Oku
23.08.2022
Göz Sağlığını Korumak İçin Güneş Gözlüklerinin Önemi Nelerdir?
Gözlük kullanımı, gözü çevresel etkenlere karşı korumak için önemlidir. Koruyucu gözlük, gözlerinizi dış etkenlere karşı koruma altına alır. Şeffaf koruyucu gözlükler birçok farklı stile uyum sağlayabilen seçeneklerden oluşur. Özellikle hassas gözlere ve alerjik bir bünyeye sahip olanların sıklıkla tercih ettiği seçenekler arasında yer alır.
Devamını Oku
19.08.2022
Renkli Güneş Gözlükleri İle Yapılacak 5 Farklı Kombin Önerisi
Renkli güneş gözlükleri, stilinizi geliştirmeye yardım ederek kombinlerinizin daha şık görünmesini sağlayabilir. Mümkün olan en iyi görünümü elde etmeniz için gözlüklerinizi kıyafet ve aksesuarlarınızla uyumlu olacak şekilde eşleştirmeniz gerekir.
Devamını Oku
15.08.2022
Çocuklar için Gözlük Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
Çocukların yaşadığı göz problemleri için gözlük kullanımı, zorlayıcı bir süreç olabilir. Çocuğun gözlüğe alışması, kabul etmesi ve rahat kullanmaya başlaması zaman alabilir. Bebek ve çocuklar için tercih edilen gözlük modelleri, işlevsel özellikleri sayesinde bu zorlu süreci kolaylaştırmalıdır.
Devamını Oku
12.08.2022
Burun Ameliyatı Sonrası Güneş Gözlüğü Kullanımı Nasıl Olmalı?
Burun ameliyatı geçirdiyseniz, işlemden sonra ne zaman ve nasıl gözlük takabileceğinizi belirlemek biraz zor olabilir. Burun ameliyatı sonrası gözlük kullanımı için geçerli olan en önemli kural cerrahınızı dinlemek ve tavsiyelerine uymaktır.
Devamını Oku
10.08.2022
Yaza Enerji Katacak En İyi Renkli Güneş Gözlüğü Modelleri
Yaz aylarının vazgeçilmez aksesuarlarından biri olan renkli güneş gözlükleri stilini tamamlar ve gözlerini güneş ışınlarına karşı iyi bir şekilde korur.
Devamını Oku
08.08.2022
Güneş Gözlüğünü Kaliteli Yapan Özellikler Hangileridir?
Güneşli yaz günlerinin vazgeçilmez kombin parçası, güneş gözlüğü modelleridir. Güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma sağlayan bu güneş gözlükleri, kaliteli bir yapıya sahip olmalıdır. Bahar ve yaz aylarında sık tercih edilen güneş gözlüklerinin göz sağlığını koruyabilmesi için belli özellikleri taşıması gerekir.
Devamını Oku
05.08.2022
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.