Güneş Gözlüğü UV Koruması Kaç Olmalıdır?

Güneş Gözlüğü UV Koruması Kaç Olmalıdır?

22.11.2021

Gözlerimiz ultraviyole ışınlara cildimizden 10 kat daha duyarlıdır, ancak insanların çok az bir kısmı bu ışınların gözlerde yaratabileceği risklerin farkındadır.

Gözleri güneşin zararlı ışınlarından korumanın en etkili yolunun güneş gözlüğü takmak olduğu bilinir. Fakat gerekli UV koruması kaç olmalıdır? Bu sorunun cevabı, sunulan en yüksek UV koruma derecesi UV 400 güneş gözlüğü olarak verilir.

İdeal olarak güneş gözlükleriniz UV400 sunmalı yani UV ışınlarının %100'ünü engellemelidir.

UV Korumalı Güneş Gözlüğü Ne Demektir?

UV filtresi, bir güneş gözlüğünün sağlayabileceği en kritik savunma özelliğidir. UV, ultraviyole ışık anlamına gelir. UV ışınları, görünür güneş ışığı ile aynı şey değildir. Bu ışıklar ışık görülmez, hissedilmez ve zamanla sessizce zarar verir.

Gözlerdeki kromofor adı verilen moleküller, UV ışığını emer. Ancak, uzun süreli olarak aşırı birikime maruz kalma nedeniyle kromoforlar doygun hale gelirse, göz merceğinde, korneada ve retinada hasar meydana gelebilir. Kaliteli güneş gözlüğü, gözlerinizi zararlı ışığa karşı koruyan en önemli aksesuardır.

Ultraviyole ışık dalga boyuna göre sınıflandırılır ve belirli aralıklarda bulunur. En yüksek dalga boyu, 400-100 nm dalga boyudur. Bu nedenle UV 400 koruma, güneş gözlüklerinin size sunduğu en iyi güneş gözlüğü özelliğidir. Korumayı en üst düzeye çıkarmak için tüm görünür ışığın yüzde 75 ila 90'ını engellemeleri gerekir.

UV ve polarize güneş gözlüğü arasında fark vardır. Polarizasyon, bir merceğin parlak güneşte pus ve parlamayı azaltma yeteneğini ifade eder, ancak polarizasyon tek başına gözlerinizi UV radyasyonundan korumaz. Polarize camlar bazen UV koruması içerir. Polarize lenslerin çoğu aynı zamanda UV engelleyici gözlükler olsa da, güneş gözlüklerinizi satın alırken her iki özelliğin de dâhil olduğundan emin olmalısınız.

Güneş Gözlüğünde UV Korumanın Önemi Nedir?

Yüksek enerjili bu ışınlar birçok farklı türde ışık içerir. UV ışınların sık maruz kalmak, gözlerinizi korumuyorsanız, görüşünüzü olumsuz etkileyebilir. Gözlerinizde fazla derecede zarar yaratabilecek iki ışın türü bulunur. Bunlar; UVA ve UVB ışınlarıdır.

Özellikle, gözün içerisindeki şeffaf olan lens bulanık veya opak hale geldiğinde gelişen katarakt, güneşe maruz kalma ile ilişkilendirilir. UV ışınlarına aşırı maruziyet kornea güneş yanığı, retina dokusu hasarı, makula dejenerasyonu ve göz yüzeyindeki anormal büyüme  gibi belirli göz rahatsızlıklarının riskini artırabilir. Semptomlar genellikle geçici olmalarına ve hızlı bir şekilde geçmesine rağmen kırmızı, şişmiş gözlere neden olabilir. Ultraviyole ışınlarını %100 engelleyen güneş gözlükleri, bu risklerden korunmanıza yardımcı olur.

Peki ne zaman UV koruma güneş gözlüğü tercih etmelisiniz? Hava bulutlu dahi olsa gündüz saatlerinde dışarıda bulunulan sürelerde UV korumalı güneş gözlüğü kullanılmalıdır. Ultraviyole filtre sahibi orjinal güneş gözlüğü takarak gözlerinize daha uzun süre daha sağlıklı kalma şansı verebilirsiniz.

UV Korumalı Güneş Gözlüğü Nasıl Anlaşılır?

Günümüzde çoğu güneş gözlüğü, UV korumasına sahiptir ve çoğu saygın marka, etiketlerinde UV korumasına sahip olduğunu belirtir. Bu nedenle hem UVA hem de UVB'ye karşı %100 koruma veya UV 400'e karşı %100 koruma özelliklerini belirten ürünler seçmelisiniz.

Güneş gözlüklerinizden veya internetten satın aldığınız ürünlerden emin değilseniz, Bir güneş gözlüğünün UV400 olduğunu etiketten veya içerdiği bilgilerden doğrulayamazsanız, onları bir fotometrede test edilebilecekleri bir optik mağazasına götürmeniz yeterlidir. Çoğu gözlükçü bunları ücretsiz olarak test eder ve 30 saniyeden az sürer. UV koruması sunan güneş gözlükleri, ömür boyu gözlerinizi sağlıklı tutmak için gereklidir.

Erkek UV korumalı güneş gözlüğü, parlamayı azaltmaktan daha fazlasını yapar ve havalı görünmenize yardımcı olur. Kadın UV 400 gözlükler de  kısa ve uzun süreli göz hasarına neden olabilecek ultraviyole (UV) ışınlarını engeller. Ayrıca çok çeşitli özellik ve stillerde sunulan Çocuk güneş gözlüğü modelleri ile gözleri çok daha hassas olan bebek ve çocukların  gözlerini koruyabilirsiniz.

Özetle; cilt için güneş kremi ne ise gözler için de güneş gözlüğü odur. İster bulutlu, ister güneşli olsun, sağlığınızı korumak için UV koruma güneş gözlüğü vazgeçilmez bir kalkandır. Siz de avantajlı güneş gözlüğü fiyatları ile geniş yelpazedeki orjinal ve kaliteli ürünlere ulaşmak için Eye Connection'la tanışabilir, ürünlerimizi denemek için mağazalarımızı ziyaret edebilirsiniz.