Güneş Gözlüğü Takınca Kaşlar Gözükmeli mi?

Güneş Gözlüğü Takınca Kaşlar Gözükmeli mi?

27.07.2022

Bu konuda en çok merak edilen ise gözlük boyutu ve çerçeve modelidir. Çünkü her bir model kaşlarını farklı oranlarda kapatır veya hiç kapatmaz. Bu yüz tipinle doğrudan alakalıdır ve nasıl görünmek istediğine göre değişebilir. Büyük çerçeveli gözlükler genellikle kaşları tamamen kapatır ve gizemli bir hava yaratır. Kaşlarının görünmesini ve daha ciddi bir ifade yaratmayı istiyorsan yarım çerçeveli veya küçük yuvarlak güneş gözlüğü modellerini tercih edebilirsin.

Gözlükler Kaşları Kapatmalı mı?

Güneş gözlükleri kaşları kapamanın yanı sıra kaş şekli ile uyum içerisinde olmalıdır. İnce ve kavisli kaşlar için aynı düzlemde kavisleri olan ve görünümü tamamlayan oval, yuvarlak gözlük modeli tavsiye edilir. Böylece güneş gözlükleri yüzüne doğal bir şekilde oturur ve bir parçanmış gibi görünerek stilini tamamlar. Kaşların konumu ve çerçeve şekli söz konusu olduğunda kaşlar ve çerçeve paralel olmalıdır. Kaliteli güneş gözlüğü modelleri pek çok çerçeve şekli ile tamamlandığı için hem kaşına hem de yüz tipine uygun bir model bulabilirsin. Düz kaşlara sahipsen hemen her büyük çerçeveli güneş gözlüğünü takman mümkündür. Ancak kaş inceliği de bu konuda bir etmendir. Bu nedenle kaşların kalınsa ince çerçeveli bir güneş gözlüğü tercih ederek kaşlarını vurgulayabilir, gözlük çerçevesinden kaşlarının görünmesini istemiyorsan daha kalın kemikli gözlük modellerini takabilirsin.

Genel olarak kaşların kalınlığı ile çerçeve arasında denge olması gerektiği savunulur. Bu, kalın kaş-ince çerçeve ve ince kaş-kalın çerçeve şeklinde mümkün olur. Kaşların çerçeveden görünüp görünmemesi de model seçiminde etkilidir. Kalın ve belirgin kaşlara sahipsen bu görüntüyü yumuşatacak, daha doğal hale getirecek bir ince çerçeveli vintage güneş gözlüğü tercih edebilirsin. Yuvarlak kalın çerçeveli güneş gözlükleri ise düz ve kalın kaşlar için idealdir.

Yüz Şekline Göre Gözlük Modelleri

Yuvarlak, oval, kalp, kare ve uzun gibi pek çok yüz şekli vardır, ancak yüz tipleri genelde dört ana şekil üzerinden değerlendirilir. Yuvarlak yüz için tavsiye edilen modeller aviator ve kedi gözü güneş gözlüğü gibi yüz hatlarını daha uzun gösteren ve denge oluşturan gözlüklerdir. Kare yüz için ise tam tersi bir algı yaratan oval ve yuvarlak gözlük çerçeveleri önerilir. Uzun yüz şeklinde en iyi görünen güneş gözlükleri ise yuvarlak ve yüz boyutundan çok az büyük görünen modellerdir. Eğer sen de uzun bir yüze ve kalın kaşlara sahipsen ince dikdörtgen gözlükleri tercih ederek yüz hatlarını yumuşatabilir ve doğal bir aksesuar elde edebilirsin.

Yüz şekline göre gözlük seçerken en avantajlı şekil ise oval hatlara sahip olan yüz şeklidir. Oval yüz tipinde hem yuvarlak hem de kare ve altıgen gibi farklı şekillere sahip çerçeveler tercih edilebilir. Yanakların ve elmacık kemiklerin dolgun iken ince bir çeneye sahipsen kalp yüz şekline sahipsin demektir. Bu nedenle senin için en iyi gözlük modelleri aviator, kemik çerçeve, yuvarlak, üst kısmı ince altı kalın çerçeve ve köşeleri yumuşatılmış kare çerçevelere sahip olanlardır.

Güneş Gözlüğü Seçiminde Yüz ve Kaşın Önemi

Güneş gözlüğü seçimi yüz şeklini büyük oranda etkilediği için son derece önemlidir. Yüz şekline göre gözlük seçtikten sonraki adımda kaşlarına uyum sağlayan bir çerçeveye karar vermen gerekebilir. Kaşların genel görünüm ve makyaj konusunda önemi büyüktür. Bu nedenle gözlüklerin kaşlarını kapatmasını istemeyebilirsin. Yüzüne uygun çerçeveleri bulup stilini yansıtman ve kombiinlerini eksiksiz tamamlaman yeterlidir. Bunun için kaşlarınla biçimsel olarak uygun ve kaş kalınlığını dengeleyen çerçeveler seçebilirsin. Beğendiğin güneş gözlüğü modeline göre kaşlarını belirginleştirmen gerekirse kaş kalemi kullanabilirsin. Kalın kaşları dengelemenin yollarından biri ise en iyi renkli güneş gözlüğü modelleridir. Böylece tüm dikkati gözlüğün rengine çekebilir ve sokak modasına uygun kombinler de hazırlayabilirsin.

En iyi güneş gözlüğü markalarına yer veren Eye Connection kadın ve erkek güneş gözlüğü koleksiyonlarında her yüz tipi ve kaş şekline uygun modeller sunar. Sen de güneş gözlükleri ile daha doğal sonuçlar elde etmek istersen Eye Connection güneş gözlüğü koleksiyonlarına göz atabilirsin.