Güneş Gözlüğü Seçmenin Önemli Noktası; Organik Cam Nedir?

Güneş Gözlüğü Seçmenin Önemli Noktası; Organik Cam Nedir?

29.03.2022

Gözlük seçiminde dikkat edebileceğin unsurlar; hangi cam türünün kullanıldığı, cam türünün özellikleri ve koruyuculuk seviyesidir. Tarzını tamamlamak ve gözlerini güneşten korumak için kullandığın güneş gözlüklerinde kullanılan bir tür olan organik cam nedir ve ne işe yarar diye merak ediyorsan, seçenekleri daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsin.

Koruyucu güneş gözlüğü modellerinin güneşten gelen UV ışınlarını kesmesi ve absorbe edebilmesi işe yaraması için bir gerekliliktir. Organik cam ya da lens diye bilinen bu malzeme kendine has özellikleri ile öne çıkan materyaller arasında yer alır. Organik cam ya da lens kullanılan güneş gözlüğü modelleri hakkında yeterli bilgiye sahip olursan, modeller arasından seçim yaparken beklentini karşılayıp karşılamadığını ölçebilirsin. Peki genellikle Faset, nilör ve titanyum malzemeden üretilen çerçevelerde sıklıkla kullanılan organik lens nedir?

Organik Cam Özellikleri ve Üretimi

Organik gözlük camı nedir denildiği zaman doğru cevap için türün de bilinmesi gerekir. Güneş gözlüklerinde kullanılan CR 39 organik lensler aslında bir tür reçineden üretilir. İlk kez İngiltere üreten şirket bu materyalin patentini almış, daha sonra yaygınlaşmaya başlamıştır.

Gözlük camına esas şekli verilmeden önce presleme işlemi yapılır. Akrilik reçine türü olan polimetilmetakrilat (CR 39) maddesine paslanmaz çelik kalıplarla yapılan presleme sırasında basınç uygulanarak dayanıklılığı yükseltilir. Ardından Polimetilmetakrilat ısıtılarak sıvı forma getirilir ve Casting döküm tekniği ile modele uygun şekillendirilir. Üretildiği madde nedeniyle organik camlı kadın ve erkek güneş gözlüğü modelleri aşırı yüksek ısıdan uzak tutulmalıdır.

CR 39 maddesine döküm öncesi boya eklenirse ortaya çeşitli renk tonlarında güneş gözlüğü camları çıkar. Organik camın sonradan boyanma imkânı da vardır. Döküm sırasında beyaz (şeffaf) malzeme kullanılsa bile sonradan renklendirme ile aynı sonuç alınabilir.

Bordo Kadın Güneş Gözlüğü

Organik Camlı Güneş Gözlüğü Özellikleri Nelerdir?

Kadın, erkek ve çocuk güneş gözlüğü modelleri arasında organik camlı ürünler bulabilirsin. Peki en moda güneş gözlüğü seçimini yaparken karşına çıkan bu lensin özellikleri nedir diye merak ediyorsan:

• Mineral camlardan kalın olsa da neredeyse yarı hafifliği ile bu durumu dengeler. İnce camlı üretilen üst modeller de vardır.

• Kolay kolay kırılma ve parçalanma sorunu yaşatmayan, 1.503 kırılma indeksli dayanıklı bir cam türüdür.

• Renklendirme işlemi hem üretim sırasında hem de sonradan yapılabildiği için renk skalası fazlasıyla geniştir hatta neredeyse sınırsızdır.

• Şeffaflık oranı düşük olduğundan özellikle renkli camlarda canlı bir görünüm sağlar.

• Az yansıma yapması da sevilen özellikler arasındadır. Bu da arkadaşınla konuşurken güneş gözlüğünü çıkarmadığın için ayna gibi tamamen kendini görmeyeceği anlamına gelir.

• Kolay buğulanmayan bir lens olduğu için özellikle kış aylarında kullanıldığında soğuktan sıcağa geçişte oluşan görüntü kayıplarını azaltır.

• Organik gözlük camı özel silme bezleri ile temizlenir ve kimyasaldan uzak kalırsa özelliklerini uzun süre korur.

El Yapımı Güneş Gözlüğü

Güneş Gözlüğü Organik Cam mı Polarize Cam mı Olmalıdır?

Organik cam adını ve tüm özelliklerini üretildiği materyalden alır. Günlük kullanım için genellikle organik cam, ekstrem sporları için polarize özellik aranır. Çocuk güneş gözlüğü söz konusu olduğunda lensin organik olması tavsiye edilir.

Yansıma önleyici ve ışığı tek noktadan alan polarize cam/kaplama ise ayrı bir gruptur. Polarize özellik kış ve deniz sporları ile ilgilenen ya da bu işlerde çalışan insanlar için önerilir. Bu tarz bir aktiviten varsa senin için en iyi güneş gözlüğü ikisini bir arada sunan model olabilir. Organik cam üzerine polarize film kaplama (fotokromik) güneş gözlüğü modelleri de ihtiyacına göre tercih edebileceğin ikisi bir arada bir lens türüdür.

En kaliteli gözlük camları, en yenilikçi çerçeveler için Eye Connection koleksiyonlarına göz atabilir, kampanyalı ve indirimli güneş gözlüğü modelleri arasında yüksek kaliteyi bütçe dostu fiyata satın alabilirsin.