Güneş Gözlüğü Seçimi

Güneş Gözlüğü Seçimi

17.03.2021

Güneş gözlüğü modelleri her zaman vazgeçilmez bir aksesuar, mevsimsiz bir parça olarak karşımıza çıkıyor. Değişen cam kaliteleri, çerçeveleri, boyutları, renkleri ile model seçimini bir hayli zorlaştıran alternatifler mevcut.

Peki güneş gözlükleri nasıl seçilir?

Doğru Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir

Güneş gözlükleri tarzı tamamlayan bir aksesuar olmanın yanında, gözleri güneşin zararlı ışınlarından koruyan önemli bir parça. Bu sebeple, gözlük seçiminde boyut, görünüş kadar cam kalitesinin de iyi olması gerekir. Özellikle UV, UVA, UVB ışınlarına karşı gözünüzü koruyacak yapıda olması, cam özelliklerinin polarize olması gibi dikkat edilmesi gereken birçok özellik mevcuttur.

İyi bir güneş gözlüğünde camların ultraviyole ışınlarını bloke etme derecesi oldukça önemlidir. Satın alınacak güneş gözlüğünde cam renginin koyuluğu, açıklığından çok UV ışığını engelleyip engellemediğine dikkat edilerek karar verilmelidir. Bu sebeple gözlüklerin %100 UV blokaj özelliğine sahip olması çok önemlidir.

Doğru güneş gözlüğü seçilirken, ne yalnızca cam özelliğine ne de yalnızca görüntüsüne bakılmalıdır. Her yüz tipine göre alternatifler bulunan modellerde, mutlaka bu iki kriterin de değerlendirilmesi gerekiyor. Çünkü kaliteli bir güneş gözlüğü belirli bütçelerde satın alınan, ve bunun karşılığında da zamansız ve uzun ömürlü kullanılması gereken parçalardır.

Güneş Gözlüğü Bedeni / Boyutu

Güneş gözlüğünün bedeni mi olur diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Evet, aynı giysilerinizde olduğu gibi güneş gözlüklerinde de bedenler yani farklı çerçeve boyutları vardır. Güneş gözlüklerinde cam özellikleri gibi, çerçeve ekartmanlarında da farklılıklar mevcuttur. Ekartman nedir derseniz, güneş gözlüklerinde ön çerçeve genişliği, köprü uzunluğu, sap uzunluğu gibi aslında yüz genişliğinize ve tipine göre değerlendirme yapabileceğiniz gözlük ölçüleridir. Çerçeve ekartmanlarında önemli olan nokta, herkesin yüz tipine göre değişen büyük, küçük, geniş, dar yüz tiplerine göre uygun olan ölçüleri belirlemek.

Yüze Göre Gözlük Modeli Nasıl Seçilir

Güneş gözlüğü tercihinde yüzünüze göre seçim yaparken, gözlüğün suratınıza büyük ya da küçük kalmamasına özen göstermelisiniz. Yani yüz hatlarınıza rahatça oturan bir gözlük olmalıdır. Güneş gözlüğünün burnunuza oturuş şekli, yanaklarınıza değmemesi, kaş hizanızda olması dikkat edebileceğiniz özelliklerdendir.

Yüz Tiplerine Göre Gözlük Modelleri

Yüz tiplerinde oval, kalp, kare, yuvarlak olmak üzere birçok farklı hatlar mevcut.

Oval bir yüze sahipseniz en şanslı sizsiniz diyebiliriz! Çünkü oval yüzler her modeli rahatlıkla kaldırabilen damla, oval, köşeli, kedi gibi birçok farklı güneş gözlüğü modeliyle uyumlu yüz tipidir.

Kalp şeklindeki yüz tiplerinde, alın daha geniş, çene hattı ise daha daha dardır. Bu yüz tiplerine çerçevesiz modeller, oval, çekik veya köşeli çerçeveler çok uygun olacaktır.

Kare yüz tipleri için en uygun ve en harika seçim kesinlikle kalın çerçeveli oval veya çekik modellerdir. Kare şeklindeki yüz tipinde, hatlar daha keskin olduğu için gözlük seçiminizde köşeli, dikdörtgen modellerden uzak durmalısınız.

Yuvarlak yüz tiplerinde ise, yüzde en ve boy doğru orantılı olmaktadır. Bu sebeple bu tarz yüzlerde yuvarlak modellerden kaçınmalı köşeli, kedi gözü, kare veya dikdörtgen tarzı modeller tercih edilmelidir.