Güneş Gözlüğü Nasıl Temizlenir ? | Gözlük Bakımı

Güneş Gözlüğü Nasıl Temizlenir ? | Gözlük Bakımı

30.05.2022

Güneş gözlükleri göz sağlığı için oldukça önemli olan ürünler, aynı zamanda da akesuarlardır. Güneş gözlüğü kullanarak  zararlı Güneş ışınlarından gözlerinizi koruyabilirsiniz. Güneş gözlüğü kullanımının ihmal edilmesi zamanla çeşitli göz rahatsızlıklarına yol açabilir. Güneş gözlüğünün tam koruma sağlaması için belirli aralıklarla onlara bakım yapmanız gerekir. Gözlükler kullanıma bağlı olarak kirlenebilir ve eski işlevini yerine getiremeyebilir. Bu noktada yapacağınız gözlük bakımı ile hem temiz ve hijyenik bir güneş gözlüğüne sahip olabilir hem de güneş gözlüğünün işlevini artırarak göz sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Güneş Gözlüğü Camı Neyle Silinir?

Güneş gözlüğünüzü temizlemek için bulabildiğiniz herhangi bir kumaşı ya da gazeteyi kullanmanız olumsuz sonuçlar doğurur. Bunlar gibi pürüzlü yüzeyler güneş gözlüğünün camlarının aşınmasına ve hasar almasına yol açar. Bu durum da görüş kalitesini azaltır. Güneş gözlüğünün camını silmek için kullanabileceğiniz en iyi malzeme, pürüzsüz bir bezdir. Gözlüğünüzü temizlemek için kullanacağınız bezin aynı zamanda su tutma özelliğinin de bulunması gerekir. Bu bezi kullandıktan sonra, belirli aralıklarla yıkamanız, hijyenik açıdan daha etkili olur.

Gözlük Camı Kolonya ile Silinir mi? 

Gözlük camlarının temizlenmesi için aseton ve kolonya gibi ürünlerin kullanılması oldukça yaygındır. Fakat bu sıvılar, kimyasal yapıları nedeniyle gözlük camlarına zarar verir. Güneş gözlüğünü kolonya ile silmeniz, zamanla camların aşınması ya da çizilmesi gibi çeşitli sorunlara yol açabilir. Gözlük camlarını temizlemek için kolonya kullandığınız sürece gözlüğünüzün koruması ve görüş kalitesi zamanla düşebilir, aşınma sonucu bir süre sonra sizi rahatsız edebilir.

Gözlük Camı En İyi Nasıl Temizlenir?

Gözlük kullanıcıları, gözlük camlarını en etkili temizleme yöntemini merak edebilir. Güneş gözlüğü temizleme konusunda kullanıcılar arasında birçok farklı metot tavsiye edilir. Bu temizleme yöntemleri her zaman doğru olmayabilir.Gözlük kullanıcısı iseniz ilk etapta dikkat etmeniz gereken şey, hangi ekipmanları kullanarak temizlik yapacağınızdır. Güneş gözlüğü camlarını temizlemek için suyu emen, tutan ve oldukça pürüzsüz olan bir kumaş parçası ya da bez kullanabilirsiniz. Sıvı olarak da, standart içme suyunu kullanabilirsiniz. Bu iki basit ürünle gözlük camlarınızı verimli ve etkili bir şekilde temizleyebilirsiniz.

Gözlüğünüzü akan su altında tutarak da yıkayabilirsiniz. Yıkadıktan sonra suyu emen beziniz ile su damlalarını alabilir ve gözlüğünüzü kurumaya bırakabilirsiniz. Gözlük camlarının temizliği için aseton ve kolonya gibi sıvılar, gazete ve herhangi bir kumaş kullanmanız gözlüğünüzün kullanım ömrünü azaltır. Bu yanlış girişimler aynı zamanda göz sağlığınızı da etkileyebilir.

Çizilen Güneş Gözlük Camları Nasıl Temizlenir?

Güneş gözlükleri farklı mevsimlerde sıklıkla kullanılır. Bu yoğun kullanım kimi zaman yıpranmalara yol açabilir. Sık kullanım sonucu en çok rastlanan yıpranma şekilleri çiziklerdir. Güneş gözlüğünüzün camları çizildiğinde, bu sorunu nasıl ortadan kaldıracağınızı merak edebilirsiniz. Öncelikle, büyük, geniş bir çiziği ortadan kaldırmanız mümkün değildir.

Daha iyi bir kullanım için gözlüğünüzü servise götürebilir ya da yeni bir gözlük edinebilirsiniz. Küçük çizikler için de bir çay kaşığı karbonat ve tuzu karıştırıp macun kıvamına getirdikten sonra gözlüğünüze uygulayabilirsiniz. Sonrasında gözlüğünüzü ılık içme suyu ile yıkayabilir, böylece küçük çiziklerden kurtulabilirsiniz.

Oksitlenmiş Gözlük Çerçevesi Nasıl Temizlenir?

Oksitlenme, herhangi bir maddenin bünyesine oksijen alarak zamanla kimyasal yapısının bozulmasına verilen isimdir. Gözlük çerçeveleri de zamanla oksitlenebilir. Bu nedenle gözlük camlarını temizlerken, aynı zamanda gözlük çerçevelerini de temizlemelisiniz. Gözlük çerçeveleri direkt olarak cilt ile temas eder, dolayısıyla temizliği oldukça önemlidir. Kemik gözlük çerçevesi temizleme konusu yaygın olarak merak edilir. Gözlük çerçevelerini yumuşak yapılı bir deterjan ve içme suyu ile temizleyebilirsiniz. Gözlük çerçevesinin burun pedlerini temizlemeye ekstra önem göstermeniz tavsiye edilir. Daha profesyonel bir temizleme ile gözlüğünüzün zarar görmeden bakımının yapılabilmesi uzmanından destek alabilirsiniz. En iyi gözlük modelleri her zevke uygun tasarımlarıyla Eye Connection’da.