Güneş Gözlüğü Camında Oluşan Çizikler Nasıl Giderilir ?

Güneş Gözlüğü Camında Oluşan Çizikler Nasıl Giderilir ?

24.11.2021

Gözler insan vücudunun önemli bir parçasıdır. Güneşin zararlı UV ışınlarından ve güneşe maruz kalmayla ilgili tüm risklerden gözlerinizi korumak için güneş gözlüğü takmak gereklidir. Güneş gözlüğü camı çiziklerinin nasıl giderileceği ve cam temizleme konusunda çok sayıda yol bulunur. Bu farklı yolların ne derecede başarılı olduğu camların türüne ve kaplamalarına bağlı olarak değişir.

Güneş gözlüklerinizi temizlemek ve bakımını yapmak için denenmiş, kanıtlanmış birçok farklı yol bulunur. Ancak bu yöntemlerin hiçbirinin güneş gözlüğü camlarınızdaki çizikleri giderme garantisi bulunmaz. Çizilmeleri tamamen ortadan kaldırmanın en kesin çözümü, güneş gözlük cam değişimi yapılmasıdır. Çok sayıda kadın güneş gözlüğü ve erkek güneş gözlüğü modeli bulunur. Güneş gözlüğü fiyatları marka, özellikler gibi birçok farklı faktöre bağlı olarak değişiklik gösterir. Bunlar arasından çizilmeye karşı dayanıklı kaplamaya sahip en iyi güneş gözlüğü modellerini tercih etmek önemlidir.

Güneş gözlüklerinize gerekli özeni gösterir, onları her zaman koruyucu kılıfında taşırsanız; gün içerisinde oluşabilecek aşınma ve yıpranmaların neden olabileceği lekeler, kirler ve çizilmelere karşı korunmasını sağlayabilirsiniz.

Güneş Gözlüğü Çizikleri

Güneş Gözlüğü Camında Oluşan Çizikleri Yok Etmek İçin Hangi Yöntemler Bulunur?

Güneş gözlüğü cam çiziği nasıl giderilir? sorusunun cevabına yönelik en etkili birkaç yolu aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

Diş Macunu İle Temizlik

Aşındırıcı olmayan beyaz renkli bir diş macunu, cam mercekleri temizlemeye yardımcı olabilir. Bir miktar diş macununu camlara uygulayarak güneş gözlüğü cam temizleme bezi ile silebilirsiniz. Bu yöntemi kullanarak güneş gözlüğünüzdeki sıradan çizikleri giderebilirsiniz.  Çizikler daha derinse işlemi 4 ila 5 kez tekrarlamanız gerekebilir. İşlem sonrasında diş macununu iyi bir şekilde duruladığınızdan emin olmalısınız. Aksi takdirde güneş gözlükleriniz olumsuz yönde etkilenebilir. Diş beyazlatma gibi özel özellikler içeren diş macunları merceklere daha fazla zarar verebilir.

Bebek Ürünleri Kullanımı

Cam çiziklerinizi gidermek için bebek yıkama jeli kullanabilirsiniz. Bebek yıkama ürünleri, özenle tasarlanan hafif ve nazik ürünlerdir. Ürünü uygulayarak ardından ılık su ile durulayabilirsiniz. Gözlük temizliğinde sadece mikrofiber bez kullandığınızdan emin olmalısınız.

Gözlük Temizleme Spreyi

Gözlük camı spreyi, nazik, temiz ve iz bırakmayan bir yüzey yaratır. Gözlük temizleyicileri ayrıca lenslerinizdeki çizikleri etkili bir şekilde gidermeye yardımcı olabilir. Yapmanız gereken bu spreyi güneş gözlüklerinize bir veya iki kez püskürtmek ve sonrasında mikrofiber bir bezle silmektir.

Karbonat ve Su

Karbonat ve su kombinasyonunu hazırlamak oldukça kolaydır. Karbonat ve su ile macun benzeri bir kıvam hazırlayarak karışımı çerçeveye bulaştırmadan camlara uygulamalısınız. Ardından güneş gözlüğü camınızı dikkatli bir şekilde duralamalısınız. Bu işlem çiziksiz ve temiz bir güneş gözlüğü lensi sağlamaya yardımcı olur.

Sirke Uygulaması

Çok sayıda kullanım alanına sahip sirke, gözlük camlarınızın daha parlak ve şeffaf görünmesine destek olur.

Gözlük Temizleme Kiti

Gözlük temizleme kitleri, çizikleri giderme ve cam temizleme işlemleri için pratik çözümlerdir. Bunun için gözlükçünüzden bir gözlük camı çizik giderme kiti satın alabilirsiniz.

Güneş Kremi

Güneş gözlüklerinizin ayna kaplaması varsa ve bu katmanda bir çizik varsa, güneş kremi yardımcı olabilir. Çizik yüzeyden daha derinde ise bu yöntem faydalı olmaz.

Yedek Gözlük Camları

Yedek lensler genellikle yeni bir güneş gözlüğü satın almaktan çok daha uygun fiyatlıdır. Yedek gözlük camları sayesinde yukarıda bahsedilen yolları denemek ve uygulamak zorunda kalmadan hızlı bir şekilde çiziksiz camlara kavuşabilirsiniz.

Gözlük Camı Değişimi

Tüm bu yöntemler sonucu çözüme ulaşamamanız durumunda gözlük camı yenileme işlemi yapmanız en doğru karar olur.

Güneş Gözlüğü Bakımı

Güneş Gözlüğü Camı Temizliğinde Göz Önünde Bulundurulması Gerekenler Nelerdir?

Cam temizliğinde dikkate almanız gerekenler aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

Asla aşındırıcı veya asitli temizleyiciler kullanmayın, çünkü bunlar gözlüğünüze zarar verir ve gözlerinize zararlı kalıntılar bırakır.

Sert, iz ve tüy bırakan bezler tercih edilmemelidir.

Aşındırıcı kimyasallar kullanılmamalıdır. Camları düzeltmek için kullanılan aşınmaya sebep olan ürünler, sorunu daha da kötüleştirebilir.

Çizilmiş camları ev yöntemleri ile düzeltmeye çalışmak, orjinal güneş gözlüğü camlarını bozabilir. Lenslerinizin görsel kalitesi zarar görebilir ve koruyuculuklarını azaltabilir.

Çizik Güneş Gözlüğü Camları Nasıl Önlenir?

Çizilmeleri önlemek, güneş gözlüklerinizin iyi görünmesini sağlamanın ve gözlerinizi korumanın en iyi yoludur. Güneş gözlüğü camlarının çizilme riskini azaltmak için aşağıdaki önerileri dikkate alabilirsiniz:

Güneş gözlüklerini daima temiz, koruyucu bir çantada saklamak son derece önemlidir.

Üreticinin temizleme talimatlarına uyulması gerekir.

Camlar asla normal bir bezle temizlenmemelidir.

Güneş gözlüklerinizin düşme olasılığı olan etkinliklere katıldığınız sırada gözlük ipi gibi koruyucu aksesuarlar kullanmanız uygundur.

Çizilmeye karşı dayanıklı kaplamalara sahip gözlükleri tercih edebilirsiniz.

Birçok güneş gözlüğü markası, yedek lensler sunar. Yedek lenslerin mevcut olup olmadığını öğrenmek için gözlükçünüze danışmak her zaman faydalı olur.

Tüm bu yollar geçici çözümler sunar. Bu nedenle güneş gözlüğü camlarınızda uzun süredir çizikler varsa ve bu çizikler derinse, muhtemelen yeni bir güneş gözlüğü almaktan başka seçeneğiniz kalmaz. Gözlüklerinizde çizikler olması yorucu ve sinir bozucu olabilir. Yalnızca tüm görüş alanınızı engellemek ve estetik görünümünüzü bozmakla kalmaz, aynı zamanda araç kullanırken bir güvenlik sorunu da olabilir. Çizilmeye dayanıklı kaplamalara sahip kaliteli güneş gözlüğü geniş ürün yelpazesindeki modelleri Eye Connection ile keşfedebilir, daha fazla bilgi edinmek ve güneş gözlüğü indirim fırsatları için uzman danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.