Güneş Gözlüğü Camı Nasıl Olmalıdır ?
29.04.2022

Güneş Gözlüğü Camı Nasıl Olmalıdır ?

Güneş gözlüğü seçiminde genellikle modelin şık olmasına öncelik verilir. En iyi güneş gözlüğü arayışında hangi yüz tipine hangi çerçeve şeklinin uygun olduğu, hangi kıyafetle hangi renk güneş gözlüğünün kombin edilebileceği düşünülür. Güneş gözlüğünün stil yansıtan tamamlayıcı bir aksesuar olduğu doğru olmakla birlikte, konunun göz sağlığını ilgilendiren kısmını da dikkate almak önemlidir. Güneş gözlüğü camları göz sağlığını doğrudan etkiler. Bu nedenle göz sağlığını korumak için güneş gözlüğü seçiminde camının kalitesine dikkat etmek gerekir. Hem şık hem de göz sağlığı açısından kaliteli güneş gözlüğü seçebilmek için güneş gözlüğü camlarının özelliklerine hakim olman gerekir.

Polarize Güneş Gözlüğü Camları

Güneş gözlüğü camı denildiğinde en sık duyulanların başında polarize güneş gözlüğü camı gelir. Polarize, bir film tabakası olup ışığı çok iyi emme özelliğine sahiptir. Polarize film tabakası işlenmemiş camın içine yerleştirilerek gözün göz kamaştırıcı ışık yansımalarından korunması amaçlanır.

Polarize cam ile ultraviyole cam uygulamada sıklıkla kullanıcılar tarafından birbirinin alternatifi gibi değerlendirilir. Halbuki bu iki kavramın yeri tamamen farklıdır. Polarize cam ışık yansımalarından korumayı amaçlarken, ultraviyole cam güneşin zararlı ışınlarını engellemeyi amaçlar. Bu açıdan ultraviyole cam göz sağlığı için olmazsa olmaz özellikte iken, polarize güneş gözlüğü daha çok konfor amaçlı, opsiyonel kabul edilebilir.

Polikarbonat gözlük camı, güneş gözlüğünde dayanıklılık arayanlar için idealdir. İçerdiği güçlü karbon bağları ile kırılmalara karşı son derece dayanıklıdır. Plastik yapısı sayesinde hafif olan bu cam tipi, herhangi bir ek madde eklenmesine gerek kalmadan ultraviyole ışınlarına karşı %100 koruma sağlar. Hafif olması nedeniyle özellikle tempolu yürüyüş gibi aktivitelerde bu cam tipinde güneş gözlükleri tercih edilebilir.

Organik gözlük camı yine hafif özellikte olan bir diğer cam türüdür. Öte yandan daha kalın olan bu cam tipi ultraviyole ışınlarına karşı koruma sağlar. Kırılmaya karşı oldukça dayanıklı olduğu için bu cam tipi çocuk güneş gözlüklerinde sıklıkla tercih edilir.

En Güzel Kadın Güneş Gözlüğü

Renkli Güneş Gözlüğü Camları

Öncelikle belirtmek gerekir ki güneş gözlüğü cam renginin ultraviyole ışınlarına karşı koruma veya polarize olma gibi özellikler ile bağlantısı yoktur. Satın alacağın güneş gözlüğünün bu korumaları sağladığından emin olduktan sonra cam rengi seçimine geçmen gerekir.

Güneş gözlüğü cam rengi tercihi yaparken gözlüğü daha çok hangi ortamlarda kullanacağını belirlemek önemlidir. Bazı renkler güneş ışınlarına karşı etkili bir koruma sağlarken, güneş ışığının az olduğu bir ortama girildiğinde fazla karanlık bir görüntüye neden olabilir. Bazı renkler ise aksine hafif ışıklı ortamda konfor sağlarken bol güneş ışığına çıkıldığında göz sağlığı için yeterli korumayı sağlamayabilir.

En sık tercih edilen güneş gözlüğü camı renkleri elbette ki siyah, kahverengi ve gridir. Yüksek seviyede güneş ışığına karşı etkili kullanım sağlayan bu renkler günlük kullanım için de konforludur.

Sarı camlı güneş gözlüğü orta seviyede ışığın olduğu ortamlar için oldukça kullanışlıdır. Altın ve açık kahverengi renkli camlar da yine bu özelliktedir. Sağladığı derinlik algısı nedeniyle bu renkler kış sporlarıyla ilgilenen kişiler tarafından sıklıkla tercih edilir.

Güneş ışığı seviyesinin az olduğu ortamlarda kullanılabilecek en uygun renk ise gözleri dinlendirici özelliğe sahip olan yeşil gözlük camıdır. Güneş ışınlarının düşük kuvvette olduğu kış ve bahar aylarında bu renk tercih edilebilir. Yeşil renk gözlük camının renkleri bir miktar farklı algılamaya sebep olduğunu da belirtmek gerekir.

Mavi camlı güneş gözlüğü renk algısını arttırma özelliği sayesinde nesnelerin detaylarının daha net algılanmasını sağlar. Bu renk güneş gözlüğü sisli ve kapalı havalarda kullanılabilir.

Erkek Güneş Gözlüğü Modelleri

Güneş Gözlüğü Camı Nasıl Korunur?

Güneş gözlüğü camını korumak ve uzun ömürlü olmasını sağlamak için dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Gözlük camlarını kıyafet kenarına silmek ve gözlükleri kılıfına koymadan çanta içine atmak kullanımda en sık yapılan hatalardandır. Bu kullanım hataları gözlük camının üzerinde gözle görülmeyen mikro çizikler oluşmasına neden olur ve camın ömrünü kısaltır. Üstelik zaman içinde görüş kalitesinde azalma yaşanır. Gözlük camının uzun ömürlü olması için orijinal kılıfında saklanması önemlidir. Temizliğinde ürün ile birlikte verilen mikrofiber bez veya su kullanılması gerekir.

Her ne kadar özenli kullanılsa da gözlük camı eskidiği zaman değiştirilmesi kaçınılmaz olacaktır. Güneş gözlüğü camı değiştirme için mutlaka konunun uzmanı bir optisyene götürülmelidir.

Sen de hem tarzına uygun hem de göz sağlığını koruyan birbirinden şık güneş gözlüğü çeşitlerini Eye Connection’da bulabilirsin!

Blog Son Eklenenler
Gözlük Ölçüsü Nedir ve Gözlük Ölçüsü Nasıl Alınır?
Yüzünüz için doğru boyutta gözlük seçimi yapmak, hem uyum hem de stil için önemlidir. Doğru ölçülerde seçilen bir güneş gözlüğünü uzun yıllar keyifle ve konforla kullanabilirsiniz.
Devamını Oku
23.01.2023
Elmas Yüz Şekline Göre Güneş Gözlüğü Seçimi Nasıl Olmalı?
Elmas şeklinde bir yüz şekline sahipsen ve yüzüme hangi gözlük yakışır diye merak ediyorsan doğru adrestesin. Elmas yüz şekli genellikle pek sık rastlanmayan son derece özel yüz hatlarından oluşur. Dar bir alın, geniş elmacık kemikleri ve sivri bir çene ile öne çıkan bu tip yüz şekline göre gözlük seçmek de zorlu bir macera gibi düşünülebilir.
Devamını Oku
23.08.2022
Göz Sağlığını Korumak İçin Güneş Gözlüklerinin Önemi Nelerdir?
Gözlük kullanımı, gözü çevresel etkenlere karşı korumak için önemlidir. Koruyucu gözlük, gözlerinizi dış etkenlere karşı koruma altına alır. Şeffaf koruyucu gözlükler birçok farklı stile uyum sağlayabilen seçeneklerden oluşur. Özellikle hassas gözlere ve alerjik bir bünyeye sahip olanların sıklıkla tercih ettiği seçenekler arasında yer alır.
Devamını Oku
19.08.2022
Renkli Güneş Gözlükleri İle Yapılacak 5 Farklı Kombin Önerisi
Renkli güneş gözlükleri, stilinizi geliştirmeye yardım ederek kombinlerinizin daha şık görünmesini sağlayabilir. Mümkün olan en iyi görünümü elde etmeniz için gözlüklerinizi kıyafet ve aksesuarlarınızla uyumlu olacak şekilde eşleştirmeniz gerekir.
Devamını Oku
15.08.2022
Çocuklar için Gözlük Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
Çocukların yaşadığı göz problemleri için gözlük kullanımı, zorlayıcı bir süreç olabilir. Çocuğun gözlüğe alışması, kabul etmesi ve rahat kullanmaya başlaması zaman alabilir. Bebek ve çocuklar için tercih edilen gözlük modelleri, işlevsel özellikleri sayesinde bu zorlu süreci kolaylaştırmalıdır.
Devamını Oku
12.08.2022
Burun Ameliyatı Sonrası Güneş Gözlüğü Kullanımı Nasıl Olmalı?
Burun ameliyatı geçirdiyseniz, işlemden sonra ne zaman ve nasıl gözlük takabileceğinizi belirlemek biraz zor olabilir. Burun ameliyatı sonrası gözlük kullanımı için geçerli olan en önemli kural cerrahınızı dinlemek ve tavsiyelerine uymaktır.
Devamını Oku
10.08.2022
Yaza Enerji Katacak En İyi Renkli Güneş Gözlüğü Modelleri
Yaz aylarının vazgeçilmez aksesuarlarından biri olan renkli güneş gözlükleri stilini tamamlar ve gözlerini güneş ışınlarına karşı iyi bir şekilde korur.
Devamını Oku
08.08.2022
Güneş Gözlüğünü Kaliteli Yapan Özellikler Hangileridir?
Güneşli yaz günlerinin vazgeçilmez kombin parçası, güneş gözlüğü modelleridir. Güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma sağlayan bu güneş gözlükleri, kaliteli bir yapıya sahip olmalıdır. Bahar ve yaz aylarında sık tercih edilen güneş gözlüklerinin göz sağlığını koruyabilmesi için belli özellikleri taşıması gerekir.
Devamını Oku
05.08.2022
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.