Güneş Gözlüğü Cam Rengi Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Güneş Gözlüğü Cam Rengi Seçimi Nasıl Olmalıdır?

06.06.2022

Güneşin ultraviyole ışınlardan korunmak için kullanılan güneş gözlüklerinde cam rengi seçimi önemlidir. Farklı kullanım alanlarına göre renk seçimi yapılabilir. Yüz yapısına göre güneş gözlüğü seçimi yapılmalı ve kulaklara gözlük çerçevesinin ve saplarının baskı yapmıyor olmasına dikkat edilmelidir. İstenilen tarzda güneş gözlüğü seçiminde lens renginin kullanım rahatlığı da göz önünde bulundurulmalıdır.

Güneş Gözlüğü Cam Rengi Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Kullanıma sunulan güneş gözlüğü merceklerinin tamamı görüşteki netliği arttıracak, parlaklığı engelleyecek ve derinlik algısı oluşturacak şekilde renklendirilmektedir. En iyi güneş gözlüğü cam rengi seçiminde tercihler belirlenirken kullanım alanlarına göre seçim yapılabilir. Güneş gözlükleri cam çeşitleri renklerine göre özellikleri şöyle listelenebilir:

Füme, Kahverengi ve Yeşil Renk Lensler: Günlük kullanıma uygun olan bu renk lensler göz yorgunluğunu azaltır ve parlamayı engeller. Güneşin yoğun olduğu günler ve günlük kullanım için tercih edilebilir.

Sarı, Açık Kahverengi ve Kehribar Rengi Lensler: Orta ve düşük ışıkta kullanımda tercih edilebilecek renkte olan bu lensler kontrastı arttırır. Kış sporları ile ilgilenenlerin tercih edebileceği bu renkler ileri derecede derinlik algısı oluşturur.

Pembe, Kırmızı ya da Gül Renkli Lensler: Bulunulan ortamın daha parlak görünmesini sağlar. Kontrastı artıran bu renk lensler bulutlu havalarda ve kış sporlarında kullanılabilir.

Mavi ya da Mor Lensler: Bu renk lensler renk algısını artırarak objelerin etrafındaki kontürlerin daha net görünmesine yardımcı olur. Kapalı ve sisli havalarda, kar gibi yansıtıcı ortamlarda kullanılabilir.

Aynalı Gözlük Camları: Parlaklık derecesi yüksek yerlerde kullanıma uygundur. Merceğin dış yüzeyinde yansıtıcı film bulunur. Aynalı gözlükler ışığı daha fazla yansıtıp göze daha az gelmesini sağlayarak nesnelerin normalinden daha karanlık görünmesini sağlar.

Güneş gözlüğü cam çeşitleri arasında degrade cam renk geçiş tonları da bulunur. Kullanıcıların son zamanlarda daha fazla tercih ettiği degrade cam özellikleri camın yukarıdan aşağıya doğru koyu renkten açık renge geçmesidir.

Erkek Güneş Gözlüğü Modelleri

Hangi Gözlük Camı Tercih Edilmelidir?

Göz sağlığının korunması için gözlük camı seçimi önemlidir. Gözlük, güneşten yayılan ultraviyole ışınlarına karşı koruma sağlamalıdır. Satın alınacak olan güneş gözlüğünün UVB ışınlarına karşı koruma derecesine bakılarak alınmalıdır. Güneşin yaydığı ultraviyole ışınları gözün algılayamayacağı ve hissedemeyeceği oranda radyasyon yayar. Bu nedenle kullanılacak olan güneş gözlüğünün göze uygun şekilde UV ışınlarından koruyucu etkisi olmalıdır.

UV ışınlarından korunmak için özel kaplamalar kullanılarak üretilen güneş gözlükleri farklı oranlarda koruma sağlar. Güneş gözlüklerinin ışıktan koruma gücü UV100, UV200, UV400 ve UV600 şeklindeki ibareler ile gösterilir. Güneş gözlüklerinde bulunan koruma ile gözlerin ve göz kenarlarındaki hassas derinin korunarak daha rahat bir görüş elde edilmesi sağlanır. Eye Connection'da güneş gözlüğü modelleri arasında aranılan özellikte güneş gözlüğü bulunabilir.

En Güzel Unisex Güneş Gözlüğü

UV400 Cam Nedir?

Kullanılacak olan güneş gözlüğünde amaç, güneş ışınlarının zararlı etkilerinden gözleri korumaktır. Güneş gözlükleri UV ışınlarından göz ve göz çevresindeki hassas derinin korunmasını amaçlar. UV ışınlarından korumak için uygulanan filtreler gözün beyaz kısmı ve korneayı saran dokuların korunmasını sağlar. UV ışınlarına karşı koruma sağlayan gözlüklerin üzerinde CE işareti bulunmaktadır. Eye Connection'da kullanıma sunulan güneş gözlüklerinde UV koruma etiketli sertifika bulunmaktadır.

Seçilecek güneş gözlüğünde UV 100 mü UV 400 mü koruma olmalı sorusu da güneş gözlüğü seçiminde önemlidir. Güneşten yayılan UV ışınlarının 400 nm altındaki mor ötesi ışınlar tehlikelidir. UV 400 cam içerisinden geçen güneş ışınlarından koruma dalga boyunu ifade etmektedir. CE amblemi bulunan güneş gözlükleri minimum güvenlik koşullarına uygun olduğu anlamına gelmektedir.

Polarize Güneş Gözlüğü Nedir?

Güneş gözlüğünde polarize filtre dikey ışınların geçmesine izin verir, yatay ışınlardan yayılan parlama ve yansımaları önlemeyi amaçlar. Seçilecek olan güneş gözlüğünün polarize olması ile UV koruma filtresi olması birbirinden farklıdır. Her güneş gözlüğünde mutlaka UV ışınlarından koruma bulunmalıdır. Polarize filtre gözün kamaşmasına neden olan ışınların emilimini sağlar.

Polarize güneş gözlüğü seçimi kullanıcının tercihine bağlıdır. Seçilecek gözlükte koruma sağlayan camlar kategorilere ayrılarak kullanım alanına göre sınıflandırılmıştır. Bu sınıflandırmada 3N cam kategorisi genellikle tercih edilen kullanımı en yaygın kategoridir. Işık oranının yüksek olduğu güneşli günlerde, düz veya orta yükseklikte olan arazilerde kullanıma uygundur. Işık geçirgenliği %8 ila %17 oranındadır. Eye Connection’da kaliteli ve uygun fiyatlı pek çok güneş gözlüğü çeşidini kolaylıkla bulabilirsiniz.