Güneş Gözlüğü Boyutları Nasıl Değerlendirilmeli?

Güneş Gözlüğü Boyutları Nasıl Değerlendirilmeli?

06.05.2021

Güneş gözlükleri kıyafetlerde, ayakkabılarda, çantalarda olduğu gibi birçok farklı renk, model, çeşit ile farklı tarzlara hitap eden vazgeçilmez aksesuarlar olarak karşımızda. Yalnızca aksesuar değil, gözleri güneşin zararlı ışınlarından koruyan, aslında dikkatle seçilmesi, kaliteli camların kullanılması gereken bir parça. Güneş gözlüklerinde kalite önemi kadar, gözlüklerin boyutları da önemli.

Güneş gözlükleri mağaza dışından özellikle internetten alınırken, ölçülerine bakılarak alınması gereken parçalardır. Hali hazırda kullanılan, yüz ölçülerine tam oturan gözlüklerin sap içinden ölçüleri kontrol edilerek, alınacak gözlük ile karşılaştırılıp daha sağlıklı bir alışveriş yapmak mümkün.

Hadi gelin hep birlikte gözlük boyutlarını, bu boyutları nasıl anlayacağımızı, ölçülerin detaylarını inceleyelim!

Güneş Gözlüğü Standart Boyutları Nedir?

Güneş gözlüğü boyutlarını Türk standartlarında, ortalama yüz tiplerine ve boylarına göre bakarak değerlendirdiğimizde karşımıza yaklaşık bir boyut çıkmaktadır. Gözlüklerin ön kasa total genişliklerine baktığımızda bu ölçünün 140 mm civarı olduğunu söylemek mümkün. Sap boyları da yine ön kasa genişliğinde olduğu gibi yetişkinler için 140 mm civarlarındadır.

Güneş Gözlüğü Boyutu Nasıl Anlaşılır

Güneş gözlüklerinin boyutlarını görerek, yüz tipinize uygun boyutları bulmak çok kolay. Gözlüklerin saplarında bulunan ölçülere baktığımızda 3 farklı rakam görüyoruz. Bunların ilki cam boyutu (ekartman), ikincisi burun aralığı ölçüsü ve üçüncüsü sap uzunluğudur.

Gözlük Camı Ölçüsü / Gözlükte Ekartman Ölçüsü

Gözlük ölçüsündeki cam boyutunun ifadesi ekartmandır. Gözlük camının soldan sağa düz olarak ölçüm sonucudur. Ekartman ölçüsü gözlük seçiminde önemli bir rol oynamaktadır. Gözlükler mağazalarda denenerek satın alındığı için, yüze uyumunda sorun yaşanmıyor. Ancak internetten alınan gözlüklerde en önemli kriter hali hazırda kullanılan gözlük ölçülerine yakın modeller bulmak oluyor. Bu sebeple gözlüklerin ekartmanlarını inceleyerek seçim yapmak daha risksiz olmaktadır.

Gözlükte Burun Ölçüleri

Burun aralığı ölçüsü, 2 lens arasındaki ölçüdür. Cam ölçüsünde olduğu gibi, burun aralığı ölçüsünde de mm kullanılmaktadır. Cam ölçüsü gözlüğün yüzde boyut olarak uyumunu gösterirken, burun aralığı gözlüğün yüze rahat oturması için önemli bir kıstastır. Bu sebeple gözlükte renge, tipe bakıldığı gibi ölçülere de bakılmalıdır.

Gözlükte Sap-Kol Uzunluğu

Sap-kol uzunluğu gözlüğün sapının mm olarak ölçülmesidir. Gözlüğün yüze tam oturması, öne eğik kalmaması için sap uzunluğu önemlidir. Gözlük ölçülerinde yazan son sayı gözlüğün sap uzunluğudur.