Gözlük Seçimi | UV Filtremi Polarize Filtremi Seçilmeli ?

Gözlük Seçimi | UV Filtremi Polarize Filtremi Seçilmeli ?

10.02.2022

Yazın bunaltıcı sıcağı ile birlikte artan güneş gözlüğü kullanımı, güneş ışınlarının zararlı etkilerinden gözü korumak adına en büyük yardımcıdır. Elbette sadece yaz aylarında değil, kış aylarında da kullanılabilen güneş gözlükleri, güneş ışınlarından gelen yansımayı engelleme görevini üstlenir. Bir güneş gözlüğü seçerken, gözlüğün niteliklerini göz önünde bulundurman oldukça önemlidir. Bu nedenle, UV filtreli ve polarize filtreli gözlükler hakkında detaylı bilgi edinmen gerekir. Öyle ki yapacağın doğru tercih, gözlerinde tam bir koruma sağlarken; yanlış tercih ise, görme bozukluklarına yol açabilmektedir.

UV Korumalı Güneş Gözlüğü Ne Demek?

Güneşe aşırı maruz kalma, güneşe maruz kalındığı oranda bir koruma seviyesi gerektirir. Normal güneş gözlükleri bu korumayı sağlayamaz. Sıradan güneş gözlükleri, belirli bir seviyedeki güneş ışığını kısıtlamaya yardımcı olabilir ancak UV-A ve UV-B ışınlarını engellemez.

Gözlerin, her zaman iyi bir gözlüğün sağlayabileceği %100 UV korumasına ihtiyaç duyar. Nitekim dış faktörlerden hızlı bir şekilde etkilenen gözler söz konusu olduğu zaman, koruma konusunda taviz verilmemelidir. UV400 koruma içeren güneş gözlükleri, hedeflenen göz korumasını sağlar.

Güneş gözlüğünde UV korumanın pek çok yararı vardır. Ancak UV korumalı güneş gözlüğü tercih edilmediği zaman yaşanabilecek sıkıntılar çok daha ciddi boyuttadır. UV ışınlarının göze verdiği başlıca zararlar şunlardır:

Katarakt: Gözün doğal merceğinin bulanıklaşmasına katarakt adı verilir. Zamanla UV ışınlarına maruz kalmanın etkisiyle birlikte gelişen katarakt, gözün ışığı odaklayan kısmının aşınmasına neden olur.

Pterjiyum: Berrak dokuda başlayarak korneaya yayılan, bulanık görmeye ve sonunda görme kaybına neden olan bir göz büyümesidir.

Makula Dejenerasyonu: Retinanın merkezi bölgesinin zayıflaması, görme kaybının en yaygın nedeni olan makula dejenerasyonuna neden olur.

Korneada Güneş Yanığı: Güneşten gelen UV ışınlarına maruz kaldığında kornea, hızla zarar görür. Eğer UV korumalı güneş gözlüğü kullanılmıyorsa, hasarın büyük bir çoğunluğunu kornea alır.

Sonuç olarak; UV 400 güneş gözlüğü, gözler için en iyi korumayı sağlar. İhtiyaç duyulabilecek erkek UV korumalı güneş gözlüğü, kadın UV 400 korumalı güneş gözlüğü ve çocuk güneş gözlüğü modelleri için seçim safhasında dikkatli davranılması gerekir.

Erkek Güneş Gözlüğü

Polarize Filtreli Güneş Gözlüğü Ne Demek?

Yansıyan ışığı daha fazla filtrelemek ve pürüzsüz yüzeylerden gelen parlamayı azaltmak için polarize korumalı güneş gözlükleri tercih edilir. Ancak polarize güneş gözlükleri üstün kalite sağlasa da, UV koruması sağlamaz. Bu tür güneş gözlükleri parlamayı ortadan kaldırmaya ya da en azından azaltmaya yardımcı olan özel bir film kaplamaya sahiptir.

Polarize lensler, gözüne gelen ışığı filtreleyerek nesneleri daha net görmeni sağlar. Yoğun kar, su sporları ve balık tutma söz konusu olduğunda, bu güneş gözlükler senin için en iyisidir. Ancak polarize güneş gözlüğü, UV filtresi içermediği için UV korumalı güneş gözlüğü kadar etkili ve koruyucu değildir. Polarize güneş gözlüğü satın alırken bunu da göz önünde bulundurmalısın.

Güneş Gözlüğü Modelleri

UV Koruma ve Polarize Farkı

Pek çok insan, güneş gözlüğü seçerken UV koruma ve polarize farkı konusunda bilgiye sahip değildir. Sıklıkla karıştırılan bu özellikler, aslında birbirinden tamamen farklıdır. Hem UV hem polarize güneş gözlüğü, özellikle güneşin zararlı etkilerinden gözü korumaya yardımcıdır ancak UV korumaya sahip olan gözlükler en iyi güneş gözlüğü olarak değerlendirilebilir.

Polarizasyon, bir çift güneş gözlüğünün yatay ışık dalgalarını filtreleme, parlamayı ve yansımaları azaltma yeteneğini ifade eder. Artan renk parlaklığı, daha dramatik kontrast ve gelişmiş görme netliğinin tümü polarize filtrenin faydalarındandır.

Öte yandan UV koruması, zararlı UV ışınlarını emme yeteneğini ifade eder ve gözlerin güneş ışığına aşırı maruz kalmasının neden olduğu uzun vadeli hasarlardan korunmasını sağlar.

Ancak polarize gölgeler, tüm UV engelleyici renklerde mevcut değildir. Bu nedenle bir güneş gözlüğünün polarize olarak etiketlenmesi, yeterli UV koruması sağladığı anlamına gelmez. Sonuç olarak, polarizasyon kişisel bir tercih meselesidir ancak UV korumalı orijinal güneş gözlüğü modellerini mutlaka değerlendirmelisin. Sen de aradığın birçok seçeneği uygun güneş gözlüğü fiyatları ile Eyeconnection’da bulabilirsin.