Gözlük Ölçüsü Nedir ve Gözlük Ölçüsü Nasıl Alınır?
23.01.2023

Gözlük Ölçüsü Nedir ve Gözlük Ölçüsü Nasıl Alınır?

Lens genişliğinden ekartman ölçüsü detayına kadar sizin için doğru olan seçeneği ararken, dikkate almanız gereken birkaç farklı nokta vardır. Bunlardan biri de ekartman ölçüsüdür. Standart ekartman ölçüleri nedir sorusu ekartman ölçüleri cam ve köprü arasındaki mesafeyi ifade eder şeklinde yanıtlanabilir. Bu değerler cam için 40 ile 60 mm’dir. Köprü aralığı ise 14-24 mm arasında olmalıdır.

Gözlük çerçevesi ekartmanları genellikle gözlük camını sağdan sola ölçerek bulunur. Gözlük ölçülerinde ilk değer olarak 50-20-150 şeklinde yer alır. Bu değerler 50 ekartman gözlük ölçüsünü belirtir ve 20 mm olan değer de iki cam arasındaki köprü ölçüsünü tanımlar.

48 ekartman gözlük ve diğer ölçüler arasından en doğru seçimi yapmanız için bilmeniz gerekenler birtakım unsurlar bulunur:

Gözlük Ölçüsü Hesaplama

Kaliteli gözlük camı, en iyi gözlük seçimi için tek başına yeterli değildir. Çünkü camın kalitesi kadar gözlük çerçevesi ve ölçüsü de önemlidir. Ayrıca herkesin farklı yüz şekline sahip olduğu düşünüldüğünde doğru ölçünün bulunması büyük önem taşır. İşte güneş gözlüğü modelleri arasından seçim yaparken ölçü hesaplama yöntemleri:

Gözlük ölçüsü; cam ölçüsü, sap uzunluğu ve burun aralığı ölçüsü olmak üzere 3 farklı ölçüden oluşur. Cam ölçüsü olarak da bilinen ekartman ölçüsü, gözlüğün cam boyutudur. Bu boyut gözlük camının soldan sağa düz olarak ölçümü ile bulunur. Bu ölçüm ile elde edilen ekartman değerleri genel olarak gözlüklerin sap içlerinde yazılı olur. Satın alma aşamasında ya da güneş gözlüğü camı değiştirme işlemlerinde ekartman ölçüsünü buradan kontrol edebilirsiniz.

Burun aralığı ölçüsü de iki lens arasındaki ölçüyü ifade eder. 3 farklı sayıyı sunan gözlük ölçülerindeki ikinci sayı bu ölçüyü gösterir.

Sap uzunluğu ise gözlüğün sapının mm olarak ifade edilmesidir. Gözlük ölçülerindeki son sayıdır.

Peki, gözlük ölçüsü nasıl hesaplanır? Gözlük ölçüsü hesaplama işlemi bir cetvel ya da kumpas ile yapılır. Bu işlemde ölçümleme milimetriktir. Bu nedenle gözlük ölçüsünün elde tahmin edilmesi yanlış ölçünün seçilmesine neden olur. Bunun yanında standart gözlük ölçüleri de bulunur. Bu standart ortalamada yetişkin gözlüklerin kasa ölçüsü 135 ile 140 mm’dir. Standart olan sap uzunluğu ise 140 ile 145 mm civarıdır. Ancak her yüz farklı bir ölçüye ve ergonomiye sahiptir. Bu nedenle gözlük ölçüsü kişi özelinde detaylı olarak değerlendirilmeli ve en doğru ölçülerde orijinal güneş gözlüğü bulunmalıdır.

En İyi Gözlük Markaları

En iyi gözlük çeşitleri arasından seçim yaparken hangi ölçüyü seçeceğinizi bilmeniz önemlidir. Böylelikle tarzınızı tamamlayacak olan güneş gözlüğünü en doğru ve en konforlu şekilde taşıyabilirsiniz. Şık ve orijinal gözlük modelleri hem standart hem de özel ölçülerde seçenekler sunar. Bu seçenekleri tercih ederken özellikle online alışverişlerde neyi tercih edeceğinizi ve gözlük lens boyutunu bilirseniz yüzünüze tam oturan ve uzun yıllar boyunca sorunsuz bir şekilde kullanılabilen bir güneş gözlüğüne sahip olabilirsiniz. Geniş bir kullanıcı kitlesine hitap eden markalar, gözlüğün formu kadar ölçülerinin de yüze tam uyum sağlaması gerektiğini bilir ve tasarımlarını buna uygun şekilde hazırlar. Zengin ürün seçkisini gözden geçirirken sunulan ölçülere dikkat etmeli ve sizin için en doğru olanını tercih etmeye özen göstermelisiniz. Böylece yüzünüze en iyi şekilde oturan gözlüğü kolayca bulabilirsiniz. Her yüz tipine ve ölçüsüne uygun kaliteli gözlükler Eye Connection’da.

Blog Son Eklenenler
Gözlük Ölçüsü Nedir ve Gözlük Ölçüsü Nasıl Alınır?
Yüzünüz için doğru boyutta gözlük seçimi yapmak, hem uyum hem de stil için önemlidir. Doğru ölçülerde seçilen bir güneş gözlüğünü uzun yıllar keyifle ve konforla kullanabilirsiniz.
Devamını Oku
23.01.2023
Elmas Yüz Şekline Göre Güneş Gözlüğü Seçimi Nasıl Olmalı?
Elmas şeklinde bir yüz şekline sahipsen ve yüzüme hangi gözlük yakışır diye merak ediyorsan doğru adrestesin. Elmas yüz şekli genellikle pek sık rastlanmayan son derece özel yüz hatlarından oluşur. Dar bir alın, geniş elmacık kemikleri ve sivri bir çene ile öne çıkan bu tip yüz şekline göre gözlük seçmek de zorlu bir macera gibi düşünülebilir.
Devamını Oku
23.08.2022
Göz Sağlığını Korumak İçin Güneş Gözlüklerinin Önemi Nelerdir?
Gözlük kullanımı, gözü çevresel etkenlere karşı korumak için önemlidir. Koruyucu gözlük, gözlerinizi dış etkenlere karşı koruma altına alır. Şeffaf koruyucu gözlükler birçok farklı stile uyum sağlayabilen seçeneklerden oluşur. Özellikle hassas gözlere ve alerjik bir bünyeye sahip olanların sıklıkla tercih ettiği seçenekler arasında yer alır.
Devamını Oku
19.08.2022
Renkli Güneş Gözlükleri İle Yapılacak 5 Farklı Kombin Önerisi
Renkli güneş gözlükleri, stilinizi geliştirmeye yardım ederek kombinlerinizin daha şık görünmesini sağlayabilir. Mümkün olan en iyi görünümü elde etmeniz için gözlüklerinizi kıyafet ve aksesuarlarınızla uyumlu olacak şekilde eşleştirmeniz gerekir.
Devamını Oku
15.08.2022
Çocuklar için Gözlük Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
Çocukların yaşadığı göz problemleri için gözlük kullanımı, zorlayıcı bir süreç olabilir. Çocuğun gözlüğe alışması, kabul etmesi ve rahat kullanmaya başlaması zaman alabilir. Bebek ve çocuklar için tercih edilen gözlük modelleri, işlevsel özellikleri sayesinde bu zorlu süreci kolaylaştırmalıdır.
Devamını Oku
12.08.2022
Burun Ameliyatı Sonrası Güneş Gözlüğü Kullanımı Nasıl Olmalı?
Burun ameliyatı geçirdiyseniz, işlemden sonra ne zaman ve nasıl gözlük takabileceğinizi belirlemek biraz zor olabilir. Burun ameliyatı sonrası gözlük kullanımı için geçerli olan en önemli kural cerrahınızı dinlemek ve tavsiyelerine uymaktır.
Devamını Oku
10.08.2022
Yaza Enerji Katacak En İyi Renkli Güneş Gözlüğü Modelleri
Yaz aylarının vazgeçilmez aksesuarlarından biri olan renkli güneş gözlükleri stilini tamamlar ve gözlerini güneş ışınlarına karşı iyi bir şekilde korur.
Devamını Oku
08.08.2022
Güneş Gözlüğünü Kaliteli Yapan Özellikler Hangileridir?
Güneşli yaz günlerinin vazgeçilmez kombin parçası, güneş gözlüğü modelleridir. Güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma sağlayan bu güneş gözlükleri, kaliteli bir yapıya sahip olmalıdır. Bahar ve yaz aylarında sık tercih edilen güneş gözlüklerinin göz sağlığını koruyabilmesi için belli özellikleri taşıması gerekir.
Devamını Oku
05.08.2022
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.