Gözlük Modelleri Önemli, Peki Gözlük Ölçüleri?

Gözlük Modelleri Önemli, Peki Gözlük Ölçüleri?

06.04.2021

Gözlük seçiminde cam kalitesi kadar dikkat edilmesi gereken bir diğer kriter gözlük ölçüleri oluyor. Herkesin farklı yüz tipine ve şekline göre tercih edebileceği birçok farklı gözlük ölçüsü ve modeli bulunmakta. Gözlük ölçüleri gözlüğün yüzümüze tam oturması için önemli bir kıstastır.

Yüz tiplerine göre gözlük seçimini bir önceki blog yazımızda detaylıca anlatmıştık. Bu yazımızda ise sizlere daha detaylı olarak gözlük ölçümlemelerini anlatmak istiyoruz.

 Gözlük Ölçüsünde 3 Temel Ölçü

Gözlük ölçüsü, 3 farklı ölçüden oluşmaktadır. Bunlar cam boyutu, burun aralığı ölçüsü ve sap uzunluğudur.

  

Gözlükte Ekartman Ölçüsü / Gözlük Camı Ölçüsü

Ekartman, gözlük ölçüsündeki cam boyutunun ifadesidir. Gözlük camının soldan sağa düz olarak ölçüm sonucudur. Camın yatay çapı ölçülerek, milimetre bulunur. Bir gözlüğü satın almadan önce mutlaka ekartmanına bakmalı, yüze olan uyumluluğu ile karşılaştırılmalıdır.

Ekartman değerleri genellikle gözlüklerin sap içlerinde yazmaktadır. Satın alırken gözlüklerin ekartman ölçülerini bu kısımdan kontrol edebilirsiniz. Gözlük ölçüleri 3 sayıdan oluşmaktadır. İlk sayı cam ölçüsünü ifade eder.

 

Gözlükte Burun Aralığı Ölçüsü

Burun aralığı ölçüsü, 2 lens arasındaki ölçüdür. Cam ölçüsünde olduğu gibi, burun aralığı ölçüsünde de mm kullanılmaktadır. 3 sayıdan oluşan gözlük ölçülerindeki ikinci sayı gözlükteki burun aralığı ölçüsünü bizlere vermektedir.

Gözlükte Sap-Kol Uzunluğu

Sap-kol uzunluğu gözlüğün sapının mm olarak ölçülmesidir. Gözlük ölçülerinde yazan son sayı gözlüğün sap uzunluğudur.

 

 

Gözlük Ölçüleri Nasıl Alınır?

Bu ölçümlemeler milimetre olarak ölçülmektedir. Kumpas veya bir cetvel yardımıyla ölçülür. Milimetrik ölçümler çok detaylı ve ince yapıldığından dolayı, normal bir gözlüğün elde tahmini ölçülerle yapılması sağlıklı değildir.

 

Standart Gözlük Ölçüleri Nelerdir?

Öncelikle belirtmeliyiz ki yüz ergonomisine uyum için gözlük ölçüsü aralıkları kişinin kendi yüz yapısına göre değerlendirilmelidir. Farklı ölçü seçeneklerinin sebebi zaten kişinin yüzüne uygun olanın bulunmasıdır. Ancak standart bir ortalamaya bakmak gerekirse, yetişkin gözlüklerinde ön kasa ölçüsü 135-140 mm civarındadır. Standart sap uzunluğu ise 140-145 mm civarındadır.