Gözlük Camı Nasıl Temizlenir?

Gözlük Camı Nasıl Temizlenir?

20.10.2021

Hepimiz severek beğenerek aldığımız gözlüklerimizi uzun yıllar kullanmak istiyoruz.Bunun için en önemli noktalardan biri ise gözlük camının temizliğine dikkat etmektir.
Bu yazımızda tarzınızın tamamlayıcısı gözlüklerinizi kullanırken ömrünü uzatmak için gözlük camını nasıl temizleyeceğinizin inceliklerini bulacaksınız.

Gözlüğünüzün üzerinde biriken tozlar ve kirler zamanla gözlük camınızın çizilmesine, renginin değişmesine sebep oluyor. Böyle durumlarda gözlük camını temizlemek için tercih edilen yanlış seçimler gözlük camlarının daha fazla çizilmesine sebep olabiliyor. Örneğin gözlük camınızı silmek için kağıt peçete, ıslak mendil, hırka, kazak,tshirt, ya da havlu kullanmak gözlük camının çizilmesine, görüş kalitenizin düşmesine sebep olacaktır.

Genellikle gözlüğünüzle birlikte gelen mikrofiber bezler temizlik ihtiyacını karşılar. Ancak bu mikrofiber bezler bazen gözlük camınızın puslu, bulanık göstermesine sebep olabiliyor. Tabii ki bu mikrofiber bezlerin de ara sıra sabunlu suyla yıkanması gerekiyor.

İşte gözlük camını temizlerken kullanabileceğiniz başka teknikler:

Gözlük Camı Temizleme Teknikleri

Su ve Sabun Kullanabilirsiniz

Gözlüğünüzün camında çok fazla toz ve kir biriktiyse kuru bir bezle silmek bazen istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Bu durumda gözlüğünüzü ılık akan suyun altına tutarak elinizle narince ovalayabilirsiniz. Eğer htiyaç duyuyorsanız sabunu ellerinizde köpürtüp tüm gözlüğe yayabilirsiniz. Bütün bu işlem sırasında gözlüğünüzü tam ortasından tutmaya özen gösterin. Duruladıktan sonra temiz ve kuru mikrofiber bezlerden yardım alabilirsiniz.

Temizleme Spreyleri

Gözlük temizliği için fazla vaktinizin olmadığı zamanlarda gözlük temizliği için üretilen ve optiklerde satılan spreyler imdadımıza yetişiyor. Mikrofiber bezle sildiğiniz gözlüğünüze bu spreyleri her gözlük camına birkaç kere olmak üzere sıkarak yine mikrofiber bez yardımıyla temizleyebilirsiniz.A picture containing toiletry, cosmetic
Description automatically generated 

  1. Gözlük camı mendilleri

    Yine çok fazla vaktinizin olmadığı zamanlarda özel olarak üretilen nemli gözlük camı mendillerini kullanabilirsiniz. Tek kullanımlık gözlük camı mendilleriyle kirlenmiş gözlüğünüzü silin. Kurumaya bırakın. Görüş kalitenizi saniyeler içinde artıracaksınız.

    Özel temizlik kitleri

    EyeConnection mağazalarında bulabileceğiniz sprey ve özel bezden oluşan kit ile gözlüğünüzün temizliğini gönül rahatlığıyla gerçekleştirebilir, sevdiğiniz gözlüğünüzün ömrünü uzatabilirsiniz.

     

A picture containing text, toiletry
Description automatically generated 

Gözlük camında oluşan çizikleri gidermek mümkün mü?

İnternette bu konuyla ilgili birçok öneri bulunsa da gözlüğünüzde oluşan çizikler için sihirli bir formül yoktur. Gözlüğünüz görüş kalitenizi engelleyecek biçimde çizildiyse saülığınız için muhakkak değiştirmenizi öneririz. Gözlüğünüzün çizilmesini engellemek için aşağıdaki önerileri uygulayabilirsiniz:

Çok sıcak ve çok soğuk havalar gözlük için zararlıdır. Bu yüzden özellikle yaz sıcaklarında gözlüğünüzü direkt olarak güneşte bırakmayın.
Gözlüğünüzü herzaman kabına koyarak muhafaza edin. Çantanızda anahtar, telefon gibi cisimlere direkt olarak değmesi de gözlük camınızın çizilmesine sebep olur.
Gözlük camınızı temizlerken doğru ürünleri seçtiğinizden emin olun. Parfüm kolonya gibi maddeler gözlük camınıza hasar verecektir.