Gözlük Camı Buğulanması Nasıl Önlenir ?

Gözlük Camı Buğulanması Nasıl Önlenir ?

20.01.2022

Gözlükteki ani buğulanma, düzgün görmeye engel olur ve rahatsızlık verir. Gözlük takanlar, bir fincan kahve yudumlamak veya bir demlik suyu kaynatmak gibi basit, yaygın yapılan işler sırasında camlarının buğulanmasına aşinadır. Buğulu camlar, özellikle ağır makineleri kullananlar, acil durumlara ilk müdahale edenler ve her zaman net görüş gerektiren işlerde çalışanlar için potansiyel olarak tehlike yaratabilir. Son zamanlarda, COVID-19 pandemisi nedeniyle maske takınca gözlük buğulanması muhtemeldir. Neyse ki, gözlüklerin buğulanmasını önlemeye yardımcı olabilecek bazı kanıtlanmış yöntemler bulunur.

Gözlük Neden Buğulanır?

Erkek ve kadın güneş gözlüğü modellerinde nem ve sıcaklık değişimlerinin kombinasyonu nedeniyle lenslerde yoğuşma oluşur. Bu da buğulanmaya neden olur. Oluşan buğulanma kir ve pislikle artabilir. Gözlüklerdeki buğu, maddenin faz değişimleri nedeniyle oluşur. Sıcaklık veya basınç gibi dış koşullardaki değişiklikler, camlarda buharlanma yaratır.

Ter, nefes ve ortam hava koşullarındaki nemden gelen su buharı soğuk bir yüzeye düşerek soğuduğunda sis olarak görülen bir film tabakası oluşturur. Bu film tabakası küçük sıvı damlalarına dönüştüğünde gözlük camlarında yoğuşma meydana gelir. Özellikle dışarıdaki hava soğuk olduğunda, sıcak nefesle oluşan buhar, gözlüğünün camlarına çarpar ve buğulanmasına neden olur.

Kadın Güneş Gözlüğü

Gözlük Camı Buğulanmaması İçin Ne Yapılır?

Gözlük camlarının buğulanmasını önlemek için uygulayabileceğin bazı yöntemler bulunur. Bu yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

Camları Buğulanmaya Karşı Korumalı Olarak Tasarlanmış Malzemelerden Seçmek: Kadınlar için güneş gözlüğü çeşitleri, geniş malzeme alternatifine sahiptir. Erkekler için güneş gözlüğü modelleri de aynı şekilde birçok farklı malzemeden üretilebilir. Cam merceklerin buğulanma olasılığı daha yüksektir, ancak polikarbonat ve plastik gibi mercek malzemeleri buğulanmaya karşı direnç gösterebilir. Suya, bulaşmaya ve buğulanmaya karşı dayanıklı hidrofobik kaplama iyi bir seçenektir.

Gözlükleri Uygun Şekilde Temizlemek: Kir, leke ve çizikler buharlaşmanın daha çok artmasına sebep olur. Bu nedenle camlar temiz tutulmalı, parmak izi bırakmaktan kaçınılmalıdır. Gözlükleri temizlemek için buğulanmayı azaltabilecek yumuşak formüllü bir bulaşık deterjanı kullanılabilir. Bulaşık deterjanındaki aktif maddeler sayesinde cam yoğuşması azaltılabilir. Ancak, camların buğulanmasını önlemek için en güvenli olan ürünler, buğulanma önlemek için özel olarak yapılmış cam temizleyici ve mendillerdir. Bu anlamda doğru ve etkili ürünlerle yapılan gözlük camı bakımı son derece önemlidir.

Gözlük Çerçeve Ayarlaması Yapmak: Gözlükler buğulanmaya devam ederse, camların etrafındaki hava akışına izin vermek sorunu azaltabilir. Gözlük saplarını ayarlamak ya da burun pedi kullanmak daha fazla hava akışı olmasına yardımcı olabilir. Kadın ve erkek güneş gözlüğü modellerinde, cam ve yüz arasındaki uygun boşluk gözlükçüler tarafından ayarlanabilir.

Maske Seçimine Dikkat Etmek: Maske takmak, camlara ek nem ve sıcaklık ekleyerek yüzeydeki nemin yoğunlaşmasını daha kolay getirir. Hâlihazırda buğu yapmayan camlar seçtiysen, camlarını temizlediysen ve camlarının tam olarak oturduğundan emin olduysan, bir sonraki adım maskenin uyumu ve malzemesine odaklanmandır. Maske kullanırken gözlüğündeki buğuyu önlemenin en kolay yolu, yüzünü gereğinden fazla kapatmadan yüzüne tam oturan bir maske seçmektir. Ayrıca maskeyi sabit durması için spor veya medikal bant ile burun çevresi ve yanaklara bantlamayı deneyebilirsin. Hassas bir cildin varsa, hassas ciltler için yapılmış özel cilt bantlarını kullanabilirsin. Sıkı ve oturan bir maske seçmek, ağız ve burundaki nemin camlara doğru ilerlemesini engeller. Burun ve ağzın çevresini kaplayan bir maske, yüzün geri kalanının aşırı ısınmasını ve daha fazla nem üretmesini önler.

Sonuç olarak, en iyi strateji, soğuktan gelirken veya soğuk bir ortamdan sıcak bir ortama geçerken dikkatli olmaktır. Gözlük camları nispeten hızlı bir şekilde temizlenerek ve seni birkaç dakika içinde net görmeye hazır hale getirir.

Kadın Güneş Gözlüğü

Buğulanmanın Diğer Nedenleri Nelerdir?

Buğulu gözlükler, çok yaygın bazı günlük aktiviteler sırasında ortaya çıkabilir: Yemek pişirmek, sıcak içecekler içmek, sıcak bir fırın veya buharlı bulaşık makinesini açmak, açık havada spor ve egzersiz yapmak, spor salonunda çalışmak.

Tüm bu nedenlerin içerisinde buğu önleyici işlemler, özellikle spor aktiviteleri ve kar sporları için oldukça önemlidir. Çoğu orjinal güneş gözlüğü, kayak ve snowboard gözlüğü, ter atarken bile havalandırmaya izin verecek ve buğulanmayı önleyecek şekilde tasarlanır. Bu tarz gözlükler özellikle spor faaliyetleri yapanların tercih ettiği çok satan güneş gözlükleri arasında yer alır.

Buğu önleyici teknoloji, spor için en popüler güneş gözlüğü camlarında yaygındır ve bu teknoloji görüşü engelleyen buğuyu önleyerek gözlükleri daha güvenli hale getirir. Güneş gözlüğü fiyatları bu ekstra özelliklere bağlı olarak değişiklik gösterir.

Eye Connection'da senin için en iyi güneş gözlüğü modelleri arasından seçim yapabilir, indirimli güneş gözlüğü modelleriyle avantajlı alışverişin keyfini yaşayabilirsin.