Göz Sağlığını Yeterince Koruyor Musunuz?

Göz Sağlığını Yeterince Koruyor Musunuz?

24.05.2021

Göz sağlığı özen gösterilmesi ve hafife alınmaması gereken bir konu. Göz problemlerinden korunmak, olası sorunları engellemek dikkat edilecek birkaç kriter ile çok da zor değil. Gün içerisinde dikkat edilmesi gereken faktörler ve gözlüklerde dikkatle seçilecek kaliteli camlar ile göz sağlığınızı koruyabilirsiniz. İşte dikkat etmeniz gerekenler;

 

 

Uyku ve Su Önemli

Günde 7 ila 8 saat arasındaki uyku, gözleri dinlendirmek açısından çok önemlidir. Tüm organlarımız gibi, gözlerin dinlendirilmesi de göz sağlığı açısından en önemli faktörlerden biridir. Gözlerin ihtiyacı olan nemi karşılamak içinse gün içerisinde 2 ila 3 litre arası su tüketilmelidir. Bu iki faktörü günlük hayattaki rutine dönüştürmek gözlerinizin sağlığını korumanıza yardımcı olacaktır.

Göz Sağlığı İçin Monitör Ayarları

Gün içerisinde kaçamadığımız bir diğer durum ise, ekran başında geçirdiğimiz saatler. Hayatımız dijitalleştikçe, gözlerimizi maruz bıraktığımız ekranlar da çoğalıyor. Bilgisayar ekranları, telefon ekranları, televizyon… Bu durumda gözün ihtiyaçlarını fark ederek dijital ekran kullanımına sınırlandırma getirilmelidir. Ekranlar, göz kızarıklıkları, sulanma, bulanıklık ve yorgunluk hissine sebep oluyor. Bu sebeple monitörleri öncelikle göz hizasından en az 50-75 cm uzağa yerleştirebilirsiniz. Ekran parlaklıklarını yüzdelik olarak azaltmanız, kullandığınız ortama göre bu yüzdeliği artırıp azaltmanız gerekmektedir. Örneğin, gün ışığında ekran parlaklığınızı yüzde 90 kullanıyorsanız, bu oran karanlık bir ortamda çok daha fazla düşürülmeli, gözü yormayacak seviyeye getirilmelidir.

 

 

 

 

Mola Vermeyi Unutmayın

Çalışırken saatlerin nasıl geçtiğini anlamıyor, hatta ve hatta mola vermeyi unutuyoruz. Bu da beynimizi olduğu gibi, gözlerimizi yorarak dijital ekranların yaydığı zararlı ışınların direkt olarak gözlerimize etki etmesine sebep oluyor. Çalışmaya başlamadan önce telefonunuza alarm kurabilir, kendinize hatırlatıcı olarak bildirim gönderebilirsiniz. Bu gözlerinizin duraksamadan ekrana bakmasını önlerken, gözlerinizi rahatlatmanıza yardımcı olacaktır.

Göz Sağlığı İçin Önerilen Mavi Işık Gözlüğü

Mavi ışık gözlükleri, dijital ekranların yaydığı zararlı ışıkları yüzde 30 oranında filtrelemektedir. Özellikle yakın ekran kullanımı sırasında göz sağlığına önemli derecede koruma sağlamaktadır. Uzmanlar, mavi ışığa uzun süre maruz kalmanın bedenimizin doğal olarak izlediği geceleri dinlenme, gün içerisinde uyanık ve dikkatli kalma döngüsünü (`Sırkadiyen Ritim`) olumsuz etkilediği konusunda hemfikir. Hem göz sağlığınızı hem bedeninizi korumak için mutlaka kendinize uygun mavi ışık gözlüklerini kullanmalısınız.