Fotokromik Güneş Gözlüğü Nedir? Nasıl Seçilir?

Fotokromik Güneş Gözlüğü Nedir? Nasıl Seçilir?

24.03.2022

Güneş gözlüğü seçerken dikkat edilmesi gereken pek çok özellik bulunur. Güneş gözlüğünün camının ve çerçevesinin özelliklerinin yanında modaya uygun olması, tarzını yansıtması da seçimlerin başlıca unsurlarındandır. Bu özellikleri incelemeden önce kendi ihtiyacını belirlemen çok daha önemlidir. İhtiyaçlarını belirledikten sonra cam kalitesi, rengi, ekartmanı, şekli gibi özellikleri daha doğru değerlendirebilirsin. Böylece hem kaliteli hem de uzun ömürlü kullanım sağlayabilirsin. Güneş gözlüğü modellerini incelerken hayatını kolaylaştıracak özelliklerle karşılaşabilirsin. Her modelde olmayan ve özellikle kapalı ortamlarda görüşünü iyileştiren fotokromik güneş gözlükleri de bu modellerden biridir.

Fotokromik Güneş Gözlüğü Nedir?

Güneş gözlüğü camındaki moleküller sayesinde tepki veren, dışardan gelen ısı ve ışığa göre rengini değiştiren camlar yeni nesil teknolojilerin sunduğu bir seçenektir. Fotokromik güneş gözlükleri, bu teknoloji ile UV ışınlarına maruz kaldığında yapısını değiştirerek rengini koyulaştırır. En basit tabiriyle fotokromik güneş gözlükleri, “ışığa duyarlı camlar”a sahip güneş gözlükleridir. İç mekanlarda daha şeffaf iken dış mekanlarda koyu renkli bir hal alır.

Camdaki fotokromik moleküllerin tepkime hızları, ışık duyarlılığına göre değişkenlik gösterir. Bazı modellerde yalnızca UV ışınları değil, gözle görünenler kaynaklardan gelen ışıkları da algılayıp tepkimeye girer. Böylece daha geniş bir kullanım alanı sağlar. Fotokromik güneş gözlüğü seçiminde bu detayları bilmek sana avantaj sağlar.

Unisex Güneş Gözlüğü

Fotokromik Camlı Güneş Gözlüklerinin Avantajları Nelerdir?

Özellikle dış mekanlara sürekli giriş ve çıkış yapan kişiler için büyük kolaylık sağlayan bu modeller ile güneş gözlüğünü takıp çıkartma zorunluluğu azalır.

Uzun süreler boyunca araba kullanan kişiler, dış etkenlerin görüş açılarına etkilerini azaltır.

Işık hassasiyeti olanlar için görüş kalitesini arttırır.

Dijital yorgunluğa sebep olan mavi ışıktan korunmaya yardımcı olur. Açık havada çalışırken, telefonuna bakarken ya da güneşten gelen zararlı mavi ışığa karşı koruma sağlar.

Numaralı gözlük kullanan biriysen fotokromik güneş gözlüğü ile kullanacağın gözlük sayısını düşürebilirsin.

Erkek Güneş Gözlüğü

Fotokromik Güneş Gözlüğü Seçerken Nelere Dikkat Etmelisin?

Fotokromik güneş gözlüğü almaya karar verdin, peki nasıl bir seçim yapmalısın? Aslında her güneş gözlüğü seçiminde başlıca dikkat etmen gereken UVA ve UVB ışınlarına karşı ne kadar dayanıklı olduğudur. Bu ışınlara yıllar boyu maruz kalmak ileriki yaşlarda göz hastalıklarına yol açabiliyor. Bu nedenle fotokromik güneş gözlüğü alırken de en az %60 UVA ve %70 UV korumalı güneş gözlüğü modelleri incelemelisin.

Fotokromik moleküllerin tepkime süresini yani ne kadar sürede kararmanın gerçekleştiğini optikçine mutlaka sormalısın. Piyasada birçok kalitede fotokromik güneş gözlüğü bulunduğundan senin ihtiyacına uygun olanı tercih etmelisin. Bazı modellerde kararma çok hızlı gerçekleşmediğinden araç kullanırken kullanılması tavsiye edilmemektedir. Seçeceğin güneş gözlüğünde fotokromik cama antirefle kaplama olması daha bir iyi görüş sağlar. Yansımaları azaltır.

Farklı bir teknoloji ile üretilen bu modellerde bütçeni iyi belirlemelisin. Pahalıya kaçmamak için düşük kaliteli bir güneş gözlüğü tercih etmemelisin. Fotokromik cam özelliğine sahip güneş gözlükleri herkesin sahip olması gereken, güneş gözlüğü için olmazsa olmaz değildir. Senin ihtiyaçların doğrultusunda faydalı bir özellik olarak seçenekler arasında yer alır. Bu nedenle hem ihtiyaçlarına hem de bütçene uygun kaliteli modelleri incelemelisin.

Güneş gözlüğü seçimi oldukça kişisel bir tercih olmasının yanı sıra gözünü zararlı ışınlardan korumak için önemlidir. Güneş gözlüğünü yalnızca bir aksesuar olarak görmemeli, kaliteli seçimler yapmalısın. Bu seçimlerinde kendini, kullanım alanlarını ve gözlük tipini doğru belirlemelisin. Sen de ihtiyaçlarına, modaya ve bütçeye uygun birbirinden şık güneş gözlüğü modellerini Eye Connection’da bulabilirsin.