Dar Yüz Tipine Hangi Güneş Gözlüğü Yakışır?
18.03.2022

Dar Yüz Tipine Hangi Güneş Gözlüğü Yakışır?

Gözleri güneşin zararlı etkilerinden korumak için yaz ve kış aylarında güvenilir ve kaliteli güneş gözlüklerinin tercih edilmesi gerekir. Gözlük seçiminde yüz yapısına uygun tasarımları değerlendirmek son derece önemlidir. Genellikle dar yüz hatlarına sahip olanlar, güneş gözlüğü seçimi yaparken zorlanabilir. ‘‘Bana gözlük yakışmıyor’’ diyenler arasındaysan senin için dar yüzlere uygun gözlük seçiminin detaylarını bilmek oldukça işe yarayabilir.

Yüz tipine göre güneş gözlüğü seçtiğin zaman sadece gözlerini güneşten korumakla kalmaz aynı zamanda stilini de bir üst seviyeye taşırsın. İster sokak modası ister vintage giyim tarzını takip etsin tüm tarzları taçlandıran aksesuarların başında güneş gözlükleri gelir. Gözlüğü yüzüne uygun ölçü ve şekilde seçtiğin sürece stiline uygun renk, desen ve malzemeyle tarzınla uyumlu olana karar verebilirsin.

Dar Yüz Ölçüsünde Güneş Gözlüğü Seçimi

Dar yüz şekline göre güneş gözlüğü arıyorsan öncelikle bazı ölçüleri bilmen gerekir. Bu ölçüler arasında:

• Ekartman: Gözlüğün tek camının enlemesine uzunluk ölçüsü

• Çerçeve: Gözlüğün tamamının en geniş noktalar arası, yatay uzunluk ölçüsü

• Sap: Sapın düz çizgi halinde başlangıç ve bitiş arasındaki ölçüsü (kıvrımlar dikkate alınmaz)

• Köprü: İki cam ya da etrafındaki çerçevenin arasında kalan ve burun üstüne gelen boşluğun eni

Her insanın burun, şakak, elmacık, alın, baş yapısı ve genişliği birbirinden farklıdır. Her dar yüze aynı gözlük uymayabilir. Bunun sebebi ölçülerin gözlük şeklinden daha önemli olmasıdır. Güneş gözlüğünün hem yüzüne tam oturması hem de rahat hissettirmesi için ölçüyü cetvelle alabilirsin.

Ekartman ölçüsü için göz çukurunun sol/sağ burun kenarındaki başlangıç noktasından sol/sağ şakağa kadar olan mesafeyi ölçebilirsin. İki şakak arası mesafeyi ölçerek sana uygun gözlük çerçevesi ölçüsüne ulaşırsın. Ekartman  için göz bebeklerinin hizasındaki burun kemeri genişliğini ölçmelisin. İlk cetveli burun kökü (alınla birleştiği nokta) hizasında yüzüne paralel olarak, ikinci cetveli kulak-şakak istikametinde (cetveller birbirini 90 derece açıda kesecek) yerleştirerek sap ölçüsü öğrenebilirsin. İki cetvelin kesiştiği noktadan kulak arkasına kadar olan mesafe sap ölçüsünü ifade eder.

Kadın Güneş Gözlüğü

Hangi Gözlük Tipi Bana Uygun?

En iyi güneş gözlüğü kalitesinin yanı sıra yüzüne, mevsime ve tarzına uygun olandır. İlk etapta kaliteli bir ürün seçtiğinden emin olmalı, ikinci adımda ise yüzüne uygun ölçülere karar vermelisin. Özellikle de denemeden gözlük alışverişi yapamam diyorsan bu bilgiler sayesinde artık bu sınırı aşabilir, en doğru güneş gözlüğünü ölçü sayesinde rahatlıkla bulabilirsin.

Erkek ve kadın güneş gözlüğü seçiyorsan ve dar şakaklarını dengelemek istiyorsan kenarları kareye yakın dikey hatlar içeren modellere yönelebilirsin. ‘‘Yüzüm kemikli, hatlarım yumuşasın istiyorum’’ diyenler için de algıyı değiştiren hatları yuvarlak güneş gözlüğü modelleri idealdir. Kısacası geometriden yararlanarak gözlük çerçeveleri ile yüzüne yeni hatlar kazandırabilirsin.

Dar yüzler için kadın ve erkek güneş gözlüğü modelleri seçiminde özellikle dikkat isteyen konulardan biri de yüz büyüklüğüdür. Hem dar hem küçük bir yüze sahipsen açık renkli, ince çerçeveli ve yüksekliği düşük modeller hatlarını örtmez. Uzun yüz için özellikle çerçevesi siyah güneş gözlüğü ile bloklu bir görüntü oluşturulup denge sağlanabilir.

Organik Camlı Güneş Gözlüğü

En Yeni Moda Gözlükler ile Tarzını Yansıt!

Moda güneş gözlüğü denildiği zaman aklına sadece en güncel olanlar gelmesin. Klasik güneş gözlüğü modelleri nasıl güncelliğini asla yitirmiyor ise vintage ve retro tarza sahip tasarımlar da her daim stilini tamamlayan aksesuarlardan biri olabilir. Trend güneş gözlüğü renkleri, malzemeleri ve stilleri ile sokak modasına uyabilir ya da tercihini klasikten yana yapabilirsin. Güneş gözlüğü fiyatları ve modellerini incelerken dar yüzlere uyan tasarım ve ölçülerle hayal ettiğin görünüme kavuşman kolay olur. Eye Connection’da bulabileceğin kaliteli ve indirimli güneş gözlüğü modelleri ile stilini en iyi şekilde tamamlayabilirsin.

Blog Son Eklenenler
Gözlük Ölçüsü Nedir ve Gözlük Ölçüsü Nasıl Alınır?
Yüzünüz için doğru boyutta gözlük seçimi yapmak, hem uyum hem de stil için önemlidir. Doğru ölçülerde seçilen bir güneş gözlüğünü uzun yıllar keyifle ve konforla kullanabilirsiniz.
Devamını Oku
23.01.2023
Elmas Yüz Şekline Göre Güneş Gözlüğü Seçimi Nasıl Olmalı?
Elmas şeklinde bir yüz şekline sahipsen ve yüzüme hangi gözlük yakışır diye merak ediyorsan doğru adrestesin. Elmas yüz şekli genellikle pek sık rastlanmayan son derece özel yüz hatlarından oluşur. Dar bir alın, geniş elmacık kemikleri ve sivri bir çene ile öne çıkan bu tip yüz şekline göre gözlük seçmek de zorlu bir macera gibi düşünülebilir.
Devamını Oku
23.08.2022
Göz Sağlığını Korumak İçin Güneş Gözlüklerinin Önemi Nelerdir?
Gözlük kullanımı, gözü çevresel etkenlere karşı korumak için önemlidir. Koruyucu gözlük, gözlerinizi dış etkenlere karşı koruma altına alır. Şeffaf koruyucu gözlükler birçok farklı stile uyum sağlayabilen seçeneklerden oluşur. Özellikle hassas gözlere ve alerjik bir bünyeye sahip olanların sıklıkla tercih ettiği seçenekler arasında yer alır.
Devamını Oku
19.08.2022
Renkli Güneş Gözlükleri İle Yapılacak 5 Farklı Kombin Önerisi
Renkli güneş gözlükleri, stilinizi geliştirmeye yardım ederek kombinlerinizin daha şık görünmesini sağlayabilir. Mümkün olan en iyi görünümü elde etmeniz için gözlüklerinizi kıyafet ve aksesuarlarınızla uyumlu olacak şekilde eşleştirmeniz gerekir.
Devamını Oku
15.08.2022
Çocuklar için Gözlük Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
Çocukların yaşadığı göz problemleri için gözlük kullanımı, zorlayıcı bir süreç olabilir. Çocuğun gözlüğe alışması, kabul etmesi ve rahat kullanmaya başlaması zaman alabilir. Bebek ve çocuklar için tercih edilen gözlük modelleri, işlevsel özellikleri sayesinde bu zorlu süreci kolaylaştırmalıdır.
Devamını Oku
12.08.2022
Burun Ameliyatı Sonrası Güneş Gözlüğü Kullanımı Nasıl Olmalı?
Burun ameliyatı geçirdiyseniz, işlemden sonra ne zaman ve nasıl gözlük takabileceğinizi belirlemek biraz zor olabilir. Burun ameliyatı sonrası gözlük kullanımı için geçerli olan en önemli kural cerrahınızı dinlemek ve tavsiyelerine uymaktır.
Devamını Oku
10.08.2022
Yaza Enerji Katacak En İyi Renkli Güneş Gözlüğü Modelleri
Yaz aylarının vazgeçilmez aksesuarlarından biri olan renkli güneş gözlükleri stilini tamamlar ve gözlerini güneş ışınlarına karşı iyi bir şekilde korur.
Devamını Oku
08.08.2022
Güneş Gözlüğünü Kaliteli Yapan Özellikler Hangileridir?
Güneşli yaz günlerinin vazgeçilmez kombin parçası, güneş gözlüğü modelleridir. Güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma sağlayan bu güneş gözlükleri, kaliteli bir yapıya sahip olmalıdır. Bahar ve yaz aylarında sık tercih edilen güneş gözlüklerinin göz sağlığını koruyabilmesi için belli özellikleri taşıması gerekir.
Devamını Oku
05.08.2022
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.