Dar Yüz Tipine Hangi Güneş Gözlüğü Yakışır?

Dar Yüz Tipine Hangi Güneş Gözlüğü Yakışır?

18.03.2022

Gözleri güneşin zararlı etkilerinden korumak için yaz ve kış aylarında güvenilir ve kaliteli güneş gözlüklerinin tercih edilmesi gerekir. Gözlük seçiminde yüz yapısına uygun tasarımları değerlendirmek son derece önemlidir. Genellikle dar yüz hatlarına sahip olanlar, güneş gözlüğü seçimi yaparken zorlanabilir. ‘‘Bana gözlük yakışmıyor’’ diyenler arasındaysan senin için dar yüzlere uygun gözlük seçiminin detaylarını bilmek oldukça işe yarayabilir.

Yüz tipine göre güneş gözlüğü seçtiğin zaman sadece gözlerini güneşten korumakla kalmaz aynı zamanda stilini de bir üst seviyeye taşırsın. İster sokak modası ister vintage giyim tarzını takip etsin tüm tarzları taçlandıran aksesuarların başında güneş gözlükleri gelir. Gözlüğü yüzüne uygun ölçü ve şekilde seçtiğin sürece stiline uygun renk, desen ve malzemeyle tarzınla uyumlu olana karar verebilirsin.

Dar Yüz Ölçüsünde Güneş Gözlüğü Seçimi

Dar yüz şekline göre güneş gözlüğü arıyorsan öncelikle bazı ölçüleri bilmen gerekir. Bu ölçüler arasında:

• Ekartman: Gözlüğün tek camının enlemesine uzunluk ölçüsü

• Çerçeve: Gözlüğün tamamının en geniş noktalar arası, yatay uzunluk ölçüsü

• Sap: Sapın düz çizgi halinde başlangıç ve bitiş arasındaki ölçüsü (kıvrımlar dikkate alınmaz)

• Köprü: İki cam ya da etrafındaki çerçevenin arasında kalan ve burun üstüne gelen boşluğun eni

Her insanın burun, şakak, elmacık, alın, baş yapısı ve genişliği birbirinden farklıdır. Her dar yüze aynı gözlük uymayabilir. Bunun sebebi ölçülerin gözlük şeklinden daha önemli olmasıdır. Güneş gözlüğünün hem yüzüne tam oturması hem de rahat hissettirmesi için ölçüyü cetvelle alabilirsin.

Ekartman ölçüsü için göz çukurunun sol/sağ burun kenarındaki başlangıç noktasından sol/sağ şakağa kadar olan mesafeyi ölçebilirsin. İki şakak arası mesafeyi ölçerek sana uygun gözlük çerçevesi ölçüsüne ulaşırsın. Ekartman  için göz bebeklerinin hizasındaki burun kemeri genişliğini ölçmelisin. İlk cetveli burun kökü (alınla birleştiği nokta) hizasında yüzüne paralel olarak, ikinci cetveli kulak-şakak istikametinde (cetveller birbirini 90 derece açıda kesecek) yerleştirerek sap ölçüsü öğrenebilirsin. İki cetvelin kesiştiği noktadan kulak arkasına kadar olan mesafe sap ölçüsünü ifade eder.

Kadın Güneş Gözlüğü

Hangi Gözlük Tipi Bana Uygun?

En iyi güneş gözlüğü kalitesinin yanı sıra yüzüne, mevsime ve tarzına uygun olandır. İlk etapta kaliteli bir ürün seçtiğinden emin olmalı, ikinci adımda ise yüzüne uygun ölçülere karar vermelisin. Özellikle de denemeden gözlük alışverişi yapamam diyorsan bu bilgiler sayesinde artık bu sınırı aşabilir, en doğru güneş gözlüğünü ölçü sayesinde rahatlıkla bulabilirsin.

Erkek ve kadın güneş gözlüğü seçiyorsan ve dar şakaklarını dengelemek istiyorsan kenarları kareye yakın dikey hatlar içeren modellere yönelebilirsin. ‘‘Yüzüm kemikli, hatlarım yumuşasın istiyorum’’ diyenler için de algıyı değiştiren hatları yuvarlak güneş gözlüğü modelleri idealdir. Kısacası geometriden yararlanarak gözlük çerçeveleri ile yüzüne yeni hatlar kazandırabilirsin.

Dar yüzler için kadın ve erkek güneş gözlüğü modelleri seçiminde özellikle dikkat isteyen konulardan biri de yüz büyüklüğüdür. Hem dar hem küçük bir yüze sahipsen açık renkli, ince çerçeveli ve yüksekliği düşük modeller hatlarını örtmez. Uzun yüz için özellikle çerçevesi siyah güneş gözlüğü ile bloklu bir görüntü oluşturulup denge sağlanabilir.

Organik Camlı Güneş Gözlüğü

En Yeni Moda Gözlükler ile Tarzını Yansıt!

Moda güneş gözlüğü denildiği zaman aklına sadece en güncel olanlar gelmesin. Klasik güneş gözlüğü modelleri nasıl güncelliğini asla yitirmiyor ise vintage ve retro tarza sahip tasarımlar da her daim stilini tamamlayan aksesuarlardan biri olabilir. Trend güneş gözlüğü renkleri, malzemeleri ve stilleri ile sokak modasına uyabilir ya da tercihini klasikten yana yapabilirsin. Güneş gözlüğü fiyatları ve modellerini incelerken dar yüzlere uyan tasarım ve ölçülerle hayal ettiğin görünüme kavuşman kolay olur. Eye Connection’da bulabileceğin kaliteli ve indirimli güneş gözlüğü modelleri ile stilini en iyi şekilde tamamlayabilirsin.